Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
* * * * * 1 głosów

Propozycja: Cognor Holding SA


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Natalia Bojko

Natalia Bojko

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 2 postów
 • Płeć:Kobieta

Napisany 31 lipiec 2018 - 11:26

Witam serdecznie,

 

Moją propozycją do portfela SII jest spółka Cognor Holding SA.

 

* Spółka prowadzi działalność w obszarach: dywizji produkcyjnej (Huta Stali Jakościowych S.A oraz Ferrostal – produkcja półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali) oraz dywizji surowcowej (Złomrex metal- skup, przerób i sprzedaż stali i metali). Przyglądając się branży, w której funkcjonuje można ocenić pozytywnie z uwagi na rekordowe zużycie stali w 2018r. Składa się ono na 15% wzrost od zeszłego roku. Prognozy (głównie Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej) wskazują utrzymanie stabilnego 2-3% wzrostu zużycia. Popyt na ten surowiec związany jest z coraz częstszymi inwestycjami w budownictwie, energetyce, przemyśle konstrukcyjnym, maszynowym i okrętowym oraz motoryzacji.

 

* Spółka w moim odczuciu jest atrakcyjna technicznie. W ostatnich latach (praktycznie od połowy 2016) tworzy się formacja sugerująca wybicie kursu. Ponad to opór utworzony w 2014r. jest coraz częściej testowany przez wykres.

 

 

* Przyglądając się ogólnie, fundamentalnie spółce jest ona obecnie bardzo tania. C/WK wynosi 0,9. Z ostatnich ciekawych informacji o przedsiębiorstwie możemy wymienić podniesienie jej ratingu przez S&P. Ponadto Cognor podpisał umowę kredytową o wartości 20 mln euro do roku 2022. Pożyczka ma finansować restrukturyzację operacyjną i „zielone inwestycje”. W planach jest także modernizacja działań w zakresie wydajności związanej z wykorzystaniem zasobów. Pożyczka ma za zadanie zrefinansować obligacje typu senior notes. Kredyt udzielony firmie ma być częścią większego pakietu (69 mln euro). Generalnie spółka (wskaźnikowo) jest zadłużona. Sytuację po części łagodzą pozytywne informacje płynące ze wskaźników płynności oraz dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

 

* Istotne w moim odczuciu jest rosnące ROE, które w I kw 2018 r. wynosiło 18, 29% (większe od sektora). Spółka z roku na rok odnotowuje rosnące przychody ze sprzedaży.

 

* Cognor wypłacił dywidendę za 2017r. Jej stopa wynosiła 5,5%.

 

* Spółka posiada większościowego, stabilnego akcjonariusza (prezesa od 2011r.) posiadającego ponad 77% udziałów.

 

* Z obserwacji trzech obszarów działalności: finansowej, operacyjnej i inwestycyjnej wynika, iż jest to od kilku lat dojrzałe przedsiębiorstwo. (sekwencja +/-/-)

Załączone miniaturki

 • Cognor.PNG

Edytowany przez Natalia Bojko, 31 lipiec 2018 - 11:28 .

 • 0

#2 Natalia Bojko

Natalia Bojko

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 2 postów
 • Płeć:Kobieta

Napisany 15 sierpień 2018 - 21:48

Podrzucam wynik technicznego zagrania oraz 3 miesięczny wykres Cognora, tak by lepiej było widać zachowanie ceny. Jak widać na załączonym obrazku kupno znajdowało się po optymalnej dla mnie cenie 1,86. Generalnie można by było zamknąć tą pozycję z obecnym zyskiem jako krótkie zagranie pod technikę.

 

 

cognor zagranie.png

 

 

cognor 3 miesięczny wykres.PNG

 

 


 • 0