Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Podatek giełdowy


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Konrad Smok

Konrad Smok

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 5 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 12 luty 2008 - 14:08

Witam,

zapraszam do zapoznania się z treścią polemiki oraz oczywiście samego artykułu, dot. podatku giełdowego. Temat ciekawy, przydatny dla inwestora, a do tego okazuje się, że nie do końca jednoznaczny w przepisach prawa.

Polemika nt. podatku giełdowego

Pozdrawiam
Konrad Smok
 • 0

#2 Krzysztof Kowal

Krzysztof Kowal

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 1 postów

Napisany 13 marzec 2008 - 14:12

Trudno odmówić logiki Autorowi artykułu w jego argumentacji. Ale oponentem jest przedstawiciel jednego z biur maklerskich, a te będą bronić swojego z uporem. Pamiętajmy, że kiedy podatek giełdowy wchodził w życie, było bardzo wiele pytań i niejasności, a przecież trzeba było coś wdrożyć. Jeżeli nawet jakieś rozwiązanie przyjęte wtedy przez biura jest dalekie od ideału, to chyba trudno oczekiwać, że nagle teraz zmienią sposób obliczania dochodu pod wpływem jakiegoś artykułu czy jakiejś interpretacji. A który z podatników zaryzykuje konflikt z US, jeżeli nie będzie miał w tym znaczącego interesu? Dlatego większość w zeznaniu wykazuje dokładnie to, co otrzyma z biura. Moim zdaniem potrzebna jest rekonstrukcja podatku od zysków kapitałowych w taki sposób aby przepisy jego dotyczące stanowiły spójną całość. Czyli zmiana ustawy. A najlepiej stworzenie nowej, by nie było, tak jak teraz, interpretowania przepisów istniejących wcześniej i stworzonych z myślą o innym podatku, dla potrzeb podatku od zysków kapitałowych. Tylko, że takiej zmiany nikt nie zrobi, w obliczu obietnic zniesienia tego podatku. A na razie nie ma co się łudzić, że podatek ten zostanie zniesiony, i koło się zamyka.

A przy okazji dorzucam dwa kamyki do tego ogródka:

1.Jak rozliczyć koszt uzyskania przychodu osiągniętego w roku podatkowym dajmy na to 2007 ze sprzedaży akcji nabytych na kredyt w roku podatkowym 2006? W myśl art. 22 pkt. 4 ustawy, odlicza się koszty w tym roku, w którym zostały poniesione. Wynikałoby z tego, że takich kosztów jak prowizja maklerska, prowizja od udzielenia kredytu i odsetki, a poniesionych w celu osiągnięcia przychodu, nie można odliczyć w roku 2007., A w roku 2006 też nie, bo nie było jeszcze przychodu. Ciekawe jak to wykazują biura maklerskie?

2. Co z podatkiem od przychodu ze sprzedaży akcji uzyskanych na drodze spadku? Czy wtedy przychód równa się dochód pomniejszony o zapłacony podatek od spadku? A co z kosztem nabycia, który spadkodawca przecież poniósł, że nie wspomnę już o innych kosztach? Jaki w tym sens? Na „chłopski rozum” fiskusowi powinien wystarczyć podatek od spadku, oraz podatek od zysku, jeżeli wystąpił u spadkodawcy. W innym przypadku fiskus ściąga dodatkowy haracz, niczym nie uzasadniony.

Może ktoś z Szanownych Forumowiczów zechciałby się ustosunkować?

Dziękuję.
Krzysztof Kowal
 • 0
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie