Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

"Naciągana" reklama SII - czy to właściwa praktyka?

składka promocja członkostwo SII

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 WWW

WWW

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 4 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 2 grudzień 2014 - 14:31

Dostałem maila z SII - w temacie jest: "Do 7 grudnia możesz przedłużyć członkostwo taniej. Dodatkowo otrzymasz prezenty o wartości 450 zł".
Zachęca do opłacenia składki taniej bo przed normalnym terminem (tylko 79 zł, a pamiętam, że dotąd było 90 zł, więc - myślę, że to zaraz powinienem zrobić).
Ale dalej czytam, że to konieczne do 7 grudnia 2014, bo... potem będzie drożej!

W ostatniej linii jednoznacznie:
"Uwaga: Cena składki członkowskiej wzrośnie od grudnia do 199 zł."

O, to już mniej przyjemne. Pomyślałem, że to dziwne, bo sprawa podniesienia o ponad 100% składki świetnie finansowo prosperującego stowarzyszenia nie jest czymś drobnym, więc zacząłem szukać informacji, jakiejś dyskusji czy uzasadnienia takiej zmiany w witrynie SII. Null, nada, nic.

Więc telefon do SII i pytanie, kiedy zapadła decyzja (z drugim pytaniem na końcu języka - "dlaczego?"). I dowiaduję się, że decyzji nie było, nie została jeszcze wcale podjęta!

Zatem SII - instytucja poważna - stosuje oszukańczą reklamę?!? Skoro składka jeszcze nie została podniesiona (bo dopiero dziś sprawa jest omawiana na posiedzeniu Zarządu), to może nie zostanie podniesiona? Albo nie aż przeszło dwukrotnie?
Dlaczego zatem w reklamie jest jednoznaczne stwierdzenie, że podniesiona będzie i to akurat do takiej a nie innej kwoty?
Kiedy i przez kogo podejmowane są decyzje w SII, skoro można z góry podać, co będzie - zanim jeszcze jest?
I czy taki sposób "naciągania" (abstrahując już od ewentualnych odpowiedzi na wcześniejsze pytania) przystoi SII?
Mam bardzo poważne wątpliwości...

WWW


Edytowany przez WWW, 2 grudzień 2014 - 14:33 .

 • 0

#2 Szymon Matuszyński (SII)

Szymon Matuszyński (SII)

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 1 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 4 grudzień 2014 - 11:24

Szanowny Panie,

 

Analizując pański wpis, doszliśmy do wniosku, że musiało zajść daleko idące nieporozumienie i niezrozumienie. Trudno przecież wyobrazić sobie sytuację, w której poważna organizacja - za jaką się uważamy - licząca przeszło 10 tys. członków, stosowałaby nieuczciwy zabieg marketingowy, o którym Pan wspomina. Byłby to przede wszystkim wyraz braku szacunku dla naszych Członków oraz osób potencjalnie zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia.

 

Decyzja o rozdzieleniu składki zapadała już dawno i poprzedzona była tygodniami analiz oraz wyciągania wniosków w odniesieniu do działalności Stowarzyszenia, korzyści z członkostwa, oferowanych zniżek, aktywności członków oraz rosnącego zapotrzebowania przede wszystkim na porady prawne oraz ochronę praw inwestorów.

 

Przez ostatnie lata dział prawny Stowarzyszenia wydał tysiące opinii i porad prawnych. Braliśmy także udział w setkach walnych zgromadzeń. Wystosowaliśmy dziesiątki wniosków i pism z prośbą o interwencję do organów nadzoru. Wciąż rozszerzamy zakres świadczeń i zniżek dla naszych członków.

 

Wprowadzenie poziomów członkostwa i zróżnicowanie wysokości składek wynika zatem wyłącznie z potrzeby rozwoju, którą dostrzegamy zarówno my, jak i przede wszystkim nasi członkowie oraz konieczności sprostania wyzwaniom jakie stawia przed nami dynamicznie zmieniające się otoczenie.

 

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, a także zwiększenie oferty świadczeń oferowanych członkom SII oraz wskaźnik inflacji, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie od 8 grudnia br. nowych cen członkostwa w Stowarzyszeniu. Roczna składka zostanie zatem podzielona na dwa rodzaje: podstawową i rozszerzoną. Rozszerzona, której cena wyniesie 199 zł, będzie zawierała wszystkie dotychczasowe świadczenia, korzyści i wsparcie Stowarzyszenia. Podstawowa składka obniżona zostanie jednak do 79 złotych.

 

W razie wszelkich wątpliwości zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem. Nasi pracownicy zawsze są do Pana i Państwa dyspozycji. Nie uciekamy od dyskusji, czy odpowiedzi na trudne pytania.

 

Jeśli zostaliśmy źle zrozumiani, przez co został Pan nieświadomie wprowadzony w błąd, serdecznie za zaistniałą sytuację przepraszamy.

 

 

Z poważaniem

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych


 • 0

#3 WWW

WWW

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 4 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 4 grudzień 2014 - 17:17

Szanowny Panie,
Niestety to, co Pan pisze (a jeszcze bardziej to, o czym Pan nie pisze), potwierdza moje obawy. Odpowiadając na Pański wpis, muszę przede wszystkim zająć się faktami.

1. Potwierdza Pan, że sprawa składki członkowskiej była od dawna rozważana. Choć nie wiadomo dokładnie w czyim imieniu Pan występuje, domyślam się, że prezentuje Pan stanowisko Zarządu SII, który sprawą musiał się zajmować. Tylko Zarząd jest bowiem upoważniony do podejmowania uchwał w sprawie składek członkowskich (Statut, § 33. 1. pkt 12).

2. Ujawnia Pan informację o zróżnicowaniu wysokości składek członkowskich, której to informacji nie udało mi się znaleźć w witrynie SII. Nie odnosi się do niej reklama informująca o możliwości opłacenia składek w obniżonej wysokości, w której wyraźnie mowa o poniesieniu składki ("Uwaga: Cena składki członkowskiej wzrośnie od grudnia do 199 zł.").

3. Z Pana tekstu wynika, że oprócz zróżnicowania składki wprowadzone zostaną "poziomy członkostwa", o czym ani w reklamie ani w innych materiałach dostępnych dla członków nie było dotąd mowy.

4. Nie podaje Pan informacji o podjęciu uchwały w sprawie ustalenia wysokości składki, z czego wnioskuję, że uchwała taka nie zapadła (z informacji telefonicznej w dniu wczorajszym również wynikało, że uchwały jeszcze nie podjęto), a zatem dalej obowiązuje uchwała z dnia 1 sierpnia 2011 r. (http://www.sii.org.p...a_o_skladce.pdf), która ustala wysokość składki na 90 zł/rok (dla wszystkich członków, oprócz osób do 26 roku życia, dla których określono wysokość składki na 60 zł rocznie).
 

5. Pomimo to, pisze Pan "[...]zdecydowaliśmy się na wprowadzenie od 8 grudnia br. nowych cen członkostwa w Stowarzyszeniu. Roczna składka zostanie zatem podzielona na dwa rodzaje: podstawową i rozszerzoną. Rozszerzona, której cena wyniesie 199 zł, będzie zawierała wszystkie dotychczasowe świadczenia, korzyści i wsparcie Stowarzyszenia. Podstawowa składka obniżona zostanie jednak do 79 złotych.", które to sformułowanie - w braku odpowiedniej prawomocnej uchwały - jest jak na razie stwierdzeniem intencji a nie stanu faktycznego, a zatem nie może być uważane za podstawę reklamowanej promocji.

Z powyższego wynika, że zarówno akcja "promocyjna", jak i informacja o podwyżce nie posiada w chwili obecnej (stan na dzień dzisiejszy) żadnej mocy prawnej. Jest więc co najmniej dalece wprowadzająca w błąd.
Ponadto można powątpiewać, czy w ogóle zalegalizowanie sygnalizowanych przez Pana zmian bez zmiany Statutu będzie możliwe. Co prawda powołana powyżej uchwała (§ 2. ust.2.) stanowi, że  "Zarząd  może  [...] ustalić szczególną  wysokość  składki  członkowskiej  dla  wybranych  kategorii  członków Stowarzyszenia.", jednak wprowadzenie nieobecnego w Statucie SII zróżnicowania ("poziomów") członkostwa, wykracza poza statutowe prerogatywy Zarządu.

Podsumowując, według aktualnego stanu nie widać możliwości uzasadnienia prawnego ani dla "promocji" w opłacaniu składki, ani dla wprowadzenia zróżnicowania wysokości składek w powiązaniu z "poziomem członkostwa". Zarówno zakwestionowana akcja promocyjna (pomijając nawet wprowadzającą w błąd sugestię o zmianie wysokości składki), jak i podane na stronie "Przedłużenie składki" (http://www.sii.org.p...dki.html#ak6445) specjalne warunki przedłużenia członkostwa ("5-letnia składka członkowska (oszczędzasz 180 zł)     270 zł"; "Dożywotnia składka członkowska (gwarancja niezmienności składki!)     890 zł"; "Przedłuż członkostwo GRATIS! wystarczy, że zachęcisz dwie inne osoby do przystąpienia do Stowarzyszenia!") nie mają potwierdzenia w opublikowanych dokumentach SII, nawet w części dostępnej tylko dla członków, po zalogowaniu.
O ile dla specjalnych warunków przedłużenia członkostwa dopuszczam istnienie nieudostępnionych powszechnie uchwał Zarządu, o tyle cała sprawa promocji "Bo od 8 grudnia będzie przeszło dwa razy drożej" budzi głęboki zawód:

 • członkowie nie byli informowani o szykujących się zasadniczych zmianach w zasadach członkostwa bezpośrednio odnoszących się do rozwiązań statutowych,
 • udzielono im niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, które mogą ich skłonić do opłacenia składki w niewłaściwej wysokości, co w przyszłości może odbić się negatywnie na ich uprawnieniach członkowskich (jeśli - o czym teraz nie ma mowy - zostaną zakwalifikowani jako członkowie "gorsi", uprawnieni do części tylko "dotychczasowych świadczeń, korzyści i wsparcia Stowarzyszenia" z chwilą wprowadzenia dwóch poziomów członkostwa) albo alternatywnie - zmusić ich do dopłacenia do składki w nowej wyższej kwocie.

Szanowny Panie,
W świetle tego wszystkiego, o ile w tej sprawie zaszło nieporozumienie, to nie jest to rezultatem - jak Pan zdaje się sugerować - mojego niezrozumienia informacji, jakich się doszukałem w otrzymanej korespondencji oraz witrynie, i jakich mi następnie telefonicznie udzielono, lecz zadziwiająco (jak na poważne Stowarzyszenie) pokrętnego sposobu przygotowywania zasadniczych zmian warunków korzystania z uprawnień członkowskich, bazującego na nieinformowaniu ogółu członków zawczasu o przygotowywanych, ważkich i odnoszących się do nich bezpośrednio decyzjach i rozważaniu zmian dla dobra członków bez rozeznania ich opinii w tym zakresie.
 


Edytowany przez WWW, 4 grudzień 2014 - 17:21 .

 • 0

#4 Arek J.

Arek J.

  Inwestor średniozaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 21 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 4 grudzień 2014 - 19:53

Podsumowując dyskusję,

czy przedłużając aktualnie członkostwo w SII mam prawo do wszystkich aktualnych bonusów ?

 

Rozumiem, że rozdzielenie składki na dwa rodzaje: podstawową i rozszerzoną, będzie po Nowym Roku,

i dopiero wtedy bedzie skutkowało to rozdzielonymi bonusami ?


 • 0

#5 WWW

WWW

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 4 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 4 grudzień 2014 - 20:15

Nie wiadomo od kiedy, choć z treści reklamy wynikałoby, że krytyczna jest data opłacenia składki. Jednak nic nie podano do wiadomości nt. nowej uchwały, więc obowiązywać powinna stara.
Wg mnie opłacenie składki na starych warunkach nie może spowodować jakiejkolwiek zmiany uprawnień członka w przyszłości, w szczególności in minus. Natomiast można domniemywać, że jeśli 7. grudnia 2014 zostanie podjęta nowa uchwała Zarządu, to pojawią się dwie wysokości składki i dwa poziomy uprawnień. W związku z tym najbezpieczniej opłacić składkę w starej wysokości przed tą datą (najlepiej dzisiaj :-) ), bez korzystania z ewentualnych kodów rabatowych, bo wtedy opłata będzie wg dotychczasowych reguł. A jeśli nawet później się coś zmieni, to nie powinno to wpłynąć na prawa nabyte. Ja zapłaciłem składkę na 5 lat (zakładając, że odpowiednia uchwała zatwierdzająca taki sposób opłacania składki została przyjęta).


Edytowany przez WWW, 4 grudzień 2014 - 20:21 .

 • 0

#6 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

  Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 • Administrators
 • Pip
 • 3 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 9 grudzień 2014 - 14:00

Szanowny Panie,

 

Z ramienia Zarządu SII pozwolę sobie zabrać głos w niniejszej sprawie.

Przede wszystkim uspakajam, że kwestia podwyżek i zróżnicowania składek była analizowana od strony prawnej, a także od strony merytorycznej. Podobnie uspokajam, że wszechstronnie była analizowana kwestia reklamy.

 

Odnosząc się do podwyżki składki, na wstępie wyjaśnię, że od 2009 r. nie zmienialiśmy wysokości składki, wprowadzając równolegle dla członków bardzo duży wachlarz nowych świadczeń, bardzo istotnie wzbogacając ofertę członkowską. Wręcz powiedziałbym, że nawet taka podwyżka składki nie idzie równolegle w parze ze wzrostem liczby świadczeń, bo tych przybyło znacznie więcej. W obecnej składce wliczone są świadczenia, które przyznajemy z automatu, a których wartość oscyluje wokół 1000 zł (2 godziny konsultacji prawnych, pełny dostęp do 2 serwisów, extra zniżka na konferencje SII 300 zł, dwumiesięcznik Akcjonariusz, dostęp do pełnych zasobów materiałów poradniczych i edukacyjnych ze strony SII, dostęp do pełnej bazy materiałów analitycznych). Nie wspominam, że składka daje możliwość korzystania z wielu innych korzyści członkowskich, jak choćby bardzo popularne i wielokrotnie wykorzystywanych przez członków zniżek na produkt i usługi naszych partnerów zniżkowych. Te wszystkie zmiany wprowadzaliśmy stopniowo, aż do teraz na przestrzeni ostatnich 15 lat, przy czym wyraźna intensyfikacja tych działań nastąpiła w ostatnich 6 latach działalności SII. Obecnie, aby sprostać oczekiwaniom Członków zatrudniamy m.in. analityków, maklerów, czy też Radców prawnych (dzięki temu możemy gwarantować najwyższą jakość i poziom usług). Dzięki temu jesteśmy również w stanie sprostać coraz większym oczekiwaniom naszych Członków. To wszystko robimy przede wszystkim w Ich interesie i wobec wyraźnie zgłaszanego przez Członków zapotrzebowania na taką ofertę. Z oczywistych względów nie możemy tego wszystkiego w nieskończonym okresie oferować (równolegle systematycznie poszerzając ofertę) przy stałej cenie usługi.

 

Co ważne Uchwała o zmianie wysokości składek została podjęta w pierwszym dniu grudnia i weszła w życie z dniem wczorajszym zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami SII. Dostępna jest również od dnia wczorajszego na stronie SII pod adresem (uchwały dotyczące składek 5 letnich i dożywotnich oczywiście również były podejmowane):

http://www.sii.org.pl/static/img/000010/1_12_2014_uchwa--a_zarz--du_sk--adki.pdf

 

Zarząd SII nie tylko nie chciał, ale nie uważa, aby wprowadzał swoją reklamą w błąd. Oferta niosła jednoznaczny przekaz i od początku była oparta o nieodwołalną decyzję Zarządu SII. Natomiast z uwagi na to, że uchwała miała obowiązywać dopiero od dnia 8 grudnia (a i tak nie weszła by w życie przed tą datą), to z tego właśnie powodu na kilka dni przed tym terminem podjęta została przez Zarząd stosowna uchwała dotycząca składek w sposób formalny. Dziś z dniem wejścia w życie uchwały, zamieściliśmy ją na stronie SII. Uchwała w pełni natomiast potwierdza to co starał się przekazać Panu, Pan Szymon Matuszyński odpowiadający za marketing SII. Uchwała jednocześnie potwierdza, że Informacja przekazywana w ofercie promocyjnej była zgodna z prawdą. Z punktu widzenia reklamy kluczowe jest bowiem to, że członkostwo zawierające minimum takie świadczenia jak w dotychczasowej składce (za 90 zł) będzie kosztowało od dzisiaj 199 zł (opłata roczna). Żeby wraz z podwyżką składki wyjść jeszcze bardziej naprzeciw oczekiwaniom naszych członków dodaliśmy do podwyższonej składki także nowe, tj. dodatkowe względem dotychczasowych świadczenia (wszyscy, którzy opłacili składkę w ramach oferty promocyjnej nabędą te świadczenia). Co więcej w ramach składki już wkrótce jako członek SII będzie mógł Pan (jak i oczywiście pozostali członkowie opłacający składkę 199 zł) korzystać z pełnej wersji kolejnego bardzo przydatnego i atrakcyjnego merytorycznie narzędzia/serwisu internetowego. Nie ujawniam szczegółów, ale z pewnością będzie to miła niespodzianka dla naszych Członków.

 

Oferta, która obowiązywała do wczoraj była przy tym wyjątkowo atrakcyjna, bo za cenę 79 zł nie tylko można było nabyć pakiet dodatkowych prezentów za 450 zł, ale również te wszystkie świadczenia, które od dzisiaj oferujemy w ramach podwyższonej składki, a które można nabyć już tylko i wyłącznie za 199 zł (ale oczywiście bez pakietu świadczeń promocyjnych wartego  450 zł). Zatem w żadnej mierze nie wprowadziliśmy odbiorców reklamy w błąd. Wobec natomiast oczekiwań członków równolegle udostępnimy członkom możliwość korzystania ze składki, która to jednak nie będzie obejmowała wielu dotychczasowych świadczeń. Innymi słowy, oferta, która była dostępna w cenie 90 zł będzie od dziś dostępna w cenie 199 zł. Składka obejmująca podstawowy zakres świadczeń będzie kosztować 79 zł i ofertą będzie znacząco odbiegać od tego co zawierała dotychczasowa składka o wartości 90 zł.

 

Naszym nadrzędnym celem jest satysfakcja Członków, więc nie wyobrażam sobie, abyśmy mieli używać jakichkolwiek tricków, sztuczek, czy nieczystych zagrań promocyjnych, aby finalnie dać członkom, którzy skorzystali z promocji (obowiązującej do wczoraj)produkt oparty o świadczenia mniejsze niż te dotychczas obowiązujące. Jak sam Pan widzi poszliśmy wręcz w drugą stronę! Osobom, które skorzystały z oferty poszerzyliśmy paletę świadczeń. Wierzymy, że jeśli ktoś od lat jest z nami i systematycznie śledzi nasz rozwój, to zmiana składki i oferty spotka się z pełnym zrozumieniem. Mamy świadomość, że nie każdemu ta zmiana może się podobać (decydując się na zmianę liczyliśmy się z tym), ale Zarząd SII biorąc odpowiedzialność za jakość usług, za chęć utrzymania dotychczasowej oferty i poszerzania jej o nowe funkcjonalności, musiał w którymś momencie taką decyzję podjąć. W ciągu 15 lat składkę członkowską podnosimy dopiero drugi raz, podczas gdy cena większości usług w Polsce wzrosła w tym okresie wielokrotnie. Zatem tym bardziej  liczymy, że większość naszych Członków przyjmie tę zmianę ze zrozumieniem.

 

Jeśli na jakikolwiek etapie komunikacji, czy to telefonicznej, czy tu na forum cokolwiek zostało Panu przekazane w sposób niejasny, to oczywiście bardzo Pana przepraszam. Na pewno nie było to niczyją intencją. Staramy się zawsze działać maksymalnie transparentnie, zależy nam każdego dnia na maksymalnej satysfakcji naszych członków. Dążyliśmy do tego w ostatnich latach i do tego celu będziemy dążyć w kolejnych. Chcemy i zamierzamy robić wszystko, aby członkostwo w SII stawało się z każdym rokiem coraz atrakcyjniejsze. Obiecaliśmy to wiele lat temu i zgodnie z obietnicą każdego roku tę strategię realizujemy.

 

Z poważaniem

Piotr Cieślak

Wiceprezes Zarządu

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych


 • 0

#7 WWW

WWW

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 4 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 9 grudzień 2014 - 15:41

Szanowny Panie,

 

Z ramienia Zarządu SII pozwolę sobie zabrać głos w niniejszej sprawie.

Przede wszystkim uspakajam, że kwestia podwyżek i zróżnicowania składek była analizowana od strony prawnej, a także od strony merytorycznej. Podobnie uspokajam, że wszechstronnie była analizowana kwestia reklamy.

 

Ciesząc się z faktu, że Pana klawiaturą zabrał głos Zarząd SII, pozwalam sobie ustosunkować się do tej części, która była przedmiotem wątpliwości z mojej strony. Pozostałe informacje - acz ważkie - dotyczące powodów podniesienia składki oraz powiększającego się z roku na rok katalogu usług, świadczonych (potencjalnie) przez SII swoim członkom, pomijam, ponieważ nigdy nie odnosiłem się do tej strony rozważanej sprawy.

Jednocześnie jestem zmuszony poddać w wątpliwość powyższe Pana stwierdzenie (w zakresie, który stanie się jasny nieco później).

 

Co ważne Uchwała o zmianie wysokości składek została podjęta w pierwszym dniu grudnia i weszła w życie z dniem wczorajszym zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami SII. Dostępna jest również od dnia wczorajszego na stronie SII pod adresem (uchwały dotyczące składek 5 letnich i dożywotnich oczywiście również były podejmowane):

http://www.sii.org.pl/static/img/000010/1_12_2014_uchwa--a_zarz--du_sk--adki.pdf

 

Co prawda w dalszym ciągu uważam, że podejmowanie decyzji w tak ważnej sprawie nie powinno było odbyć się bez konsultacji z członkami Stowarzyszenia, jednak ogłoszenie decyzji z opóźnieniem jest tylko pewnego rodzaju niezręcznością, bo z formalnego punktu widzenia nie można tu nic zarzucić.
Niestety, reklama, której treść zakwestionowałem została rozesłana 28.11.2014, a więc przed podjęciem uchwały, na którą się Pan powołuje. W świetle tego zrozumiałe się staje, że skoro wtedy uchwały nie było, reklama nie mogła do niej odsyłać.

A skoro nie było podstawy prawnej w dniu rozesłania reklamy, to coś tutaj jednak nie zostało dopatrzone od strony prawnej, prawda?
Co do informacji, którą otrzymałem telefonicznie (od przedstawiciela SII, przedstawionego mi jako Dyrektora od Spraw Marketingu) trudno mi uznać, że była niejasna: dowiedziałem się, że uchwała nie została jeszcze podjęta i właśnie jest dyskutowana na posiedzeniu Zarządu. Zgodzę się natomiast, iż jeśli za punkt dla porównania przyjąć Pana - kompletną i jednoznaczną - informację, to z całą pewnością tamta była nieprawdziwa.

Reasumując, w momencie podejmowania akcji reklamowej rozpowszechniane w reklamie informacje nie miały podstawy prawnej, bo uchwały jeszcze nie uchwalono... Zatem kiks prawny jak nic...

To tyle, co do przesadnie optymistycznego Pana stwierdzenia o wszechstronnej analizie sprawy reklamy.

Natomiast co do meritum zmian wprowadzanych przez nową, wreszcie dostępną in extenso, uchwałę o składkach (bo to zupełnie odrębna sprawa, którą - moim zdaniem niezbyt szczęśliwie - łączyli obaj Panowie  z podnoszoną przeze mnie kwestią), to trudno odmówić im zasadności. Jednak, aby to stwierdzić (nawet tylko z subiektywnego punktu widzenia), konieczne jest zapoznanie się z katalogiem usług, zarezerwowanych dla członków uprzywilejowanych wskutek opłacania wyższych składek, który w aktualnej wersji nie obejmuje najpotrzebniejszych usług - te w całości znajdują się w bazowym zakresie, zatem nie ma tu dyskryminacji zwykłych członków.  
Niemniej jednak sam fakt wprowadzenia niewielkich tylko przywilejów dla "członków równiejszych" nie przesądza, jak to będzie w przyszłości. W związku z tym warto zastanowić się, na ile taki podział jest zgodny ze Statutem i prawem. Oby rzeczywiście "kwestia podwyżek i zróżnicowania składek była analizowana od strony prawnej" również i z tego punktu widzenia.


 


Edytowany przez WWW, 9 grudzień 2014 - 16:35 .

 • 0

#8 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

  Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 • Administrators
 • Pip
 • 3 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 11 grudzień 2014 - 17:07

Szanowny Panie,

 

Niezależnie od rozbieżnej oceny sytuacji, bardzo Panu dziękuję za wyartykułowane obawy, uwagi i przemyślenia. Niezależnie, czy się z nimi zgadzamy, są dla nas cenne.

Odnośnie reklamy jeszcze raz natomiast uspokajam. Żadna reklama nie trafiłaby na rynek, zanim nie mielibyśmy 100% pewności, że będzie ona w pełni zgodna z przyszłym stanem faktycznym. Nie zamieścilibyśmy jej również wówczas, gdyby w wyniku jej publikacji którykowiek z członków mógłby zostać pokrzywdzony lub wprowadzony w błąd. Składka zawierająca co najmniej dotychczasową ofertę (dostępną w ramach składki za 90 zł) wzrosła zgodnie z reklamą do 199 zł.

Decyzja Zarządu o zmianie składki była jednogłośna zanim jeszcze opublikowaliśmy reklamę. Mogliśmy czysto teoretycznie już wówczas podjąć uchwałę. Niemniej mając 100% pewność co do ww. kwestii, po dodatkowej konsultacji prawnej, uznaliśmy, że tak jak do tej pory uchwałę opublikujemy w dniu kiedy wejdzie w życie, a podejmiemy formalnie kilka dni wcześniej (de facto w trakcie trwania promocji). Dodam również, że praktyka podziału składek powszechna jest w tego typu organizacjach. Staraliśmy się natomiast tak sparametryzować podział składek, aby był wyważonym środkiem zaróno z naszej strony, jak i ze strony naszych Członków.

 

Z poważaniem

Piotr Cieślak

Wiceprezes Zarządu

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych


 • 0