Czym jest SII?

Jump to content
Forum inwestorów indywidualnych - SII

Recommended Posts

• 4 weeks later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeszcze raz o wyborze ZUS czy OFE... świetny tekst pokazujący o co idzie walka. Globalnie to duże środki i być albo nie być dla niektórych PTE ale dla mnie/nas pojedynczo to kilka złotych...   Z cie

• 1 year later...
  • 2 months later...

Sprawa jest raczej prosta: emerytura to tylko pieniądze. Odrobina wysiłku wystarczy, aby porównać papiery o stanie konta, które co jakiś czas otrzymujemy z ZUS i OFE (wszyscy w Polsce w tej samej chwili - genialne do porównania). Te papiery często są źródłem kpin i dowcipów, a jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś zrobił coś takiego:

- akurat płacę regularne składki od reformy emerytalnej (1.01.1999) - więc ZUS + OFE

- kilka lat temu prawie jednocześnie otrzymałem ów papier z ZUS i OFE - kwoty wartości kont emerytalnych były podobne, po co więc to kosztowne (kiedyś 8% prowizji od składki) i ryzykowne OFE - zadałem pytanie sobie i agentowi, który namawiał mnie na tamto OFE

- otrzeźwienie: informacja, że na konto ZUS trafiało ok. 2x więcej pieniędzy niż do OFE była decydująca. OFE przez ok. 14 lat prawie PODWOIŁO wartość moich pieniędzy na emeryturę i trzyma je w papierach rynku kapitałowego, podczas gdy ZUS je po prostu przechował - teoretycznie, bo fizycznie nie ma ani złotówki

P.S. Niestety w 2014 wpadłem w pułapkę cwaniactwa rządu i przejął mnie ZUS, przebywałem za granicą (na podróżniczych wakacjach) wtedy, kiedy zwykły Polak mógł swoim oryginalnym podpisem wyskrobanym niebieskim długopisem na prawidłowym formularzu zdecydować o tym, że nie chce nic zmieniać w sprawie swojej państwowej emerytury.

Boleję nad tym i zmienię to w tym roku (już można i nie przegapię tym razem)

Edited by Piotr PM
  • 1 year later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...