Czym jest SII?

Jump to content
Forum inwestorów indywidualnych - SII

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeszcze raz o wyborze ZUS czy OFE... świetny tekst pokazujący o co idzie walka. Globalnie to duże środki i być albo nie być dla niektórych PTE ale dla mnie/nas pojedynczo to kilka złotych...   Z cie

Jeszcze raz o wyborze ZUS czy OFE... świetny tekst pokazujący o co idzie walka. Globalnie to duże środki i być albo nie być dla niektórych PTE ale dla mnie/nas pojedynczo to kilka złotych...

Z ciekawości zapytam... wiecie ile cała ta operacja kosztowała? Czy to nie jest przypadkiem tak, że całościowo przygotowanie tej reformy, która nie jest najkorzystniejsza dla obywateli: analizy społeczne, przeszkolenie pracowników ZUS i innych urzędników itd to grube miliony?

• Upvote 1

Powinno się dywersyfikować portfel czyli naturalny wybór ZUS i OFE ale co to za dywersyfikacja jeśli na OFE pójdzie 2,92%?

Nie chce mi się potem sprawdzać czy środki są przekazywane czy się wszystko zgadza. Nie chcę też dawać zarobić "tłustym" na giełdzie.

Więc wybiorę pewnie tylko ZUS.

• 3 weeks later...

Jasne;)))

Dobre było też jego tłumaczenie, że wybrał ZUS bo w jego przypadku to jest wybór tylko na około 5 lat. Można więc założyć, że gdyby brakowało mu więcej lat do emerytury to wybrałby OFE.

Dla mnie ZUS jest brakiem wyboru. OFE jest dużo lepszą inwestycją, jednak Rząd coraz bardziej kładzie na nie swoje "łapy" bo jest to realny pieniądz a nie jak w przypadku ZUS wirtualny zapis.

Swego czasu trafiłem na dość ciekawą wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego dla portalu forsal.pl, zapytano pytano różnych ekspertów o ich preferencje w sprawie ZUS/OFE: "Nie dokonam żadnego wyboru, czyli trafię do ZUS. Postąpię tak dlatego, że jest mi obojętne, skąd nie będę miał emerytury".

Edited by Zbigniew Bałucki

Swego czasu trafiłem na dość ciekawą wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego dla portalu forsal.pl, zapytano pytano różnych ekspertów o ich preferencje w sprawie ZUS/OFE: "Nie dokonam żadnego wyboru, czyli trafię do ZUS. Postąpię tak dlatego, że jest mi obojętne, skąd nie będę miał emerytury".

Lubię i często przyznajdę rację Panu Gwaiazdowskiemu ale tuta nie mogę przyznać racji. Uważa, że powinno się pokazać rządzącym, że decyzja się nie podoba. Decyzja przymuszenia narodu do ZUS i chociaż z przekory wybrać OFE i zus.

• 2 weeks later...

@Administratorzy

Może na stronę SII powinniście to wrzucić? Straszna słabizna na razie: 190 tys wybrało OFE a zostało tylko 7 tygodni.

Na tej stronie jest link do oświadczenia/formularza

http://emerytura.gov.pl/wybor-ofezus/oswiadczenie-czlonka-ofe/

Piszesz do swojego oddziału ZUSu.

Witam!

Dyskusja trwa. A więc co wybrać? Państwowy ZUS i uzależnienie od niego w 100% czy OFE? Ten temat dokładnie jest przedstawiony na stronie Mfind: mfind.pl/ekspert-radzi/zus-czy-ofe-wybrac-da-wyzsza-emeryture

Zapraszam!

Pozdrawiam

Kamil Świderski - Mfind

Na rządowej stronie stronie emerytury.gov.pl znalazłam dokument pod ciekawym tytułem: "POMIAR PRZECIĘTNYCH STÓP ZWROTU W OFE I WSKAŹNIKÓW WALORYZACJI W ZUS WPŁYW RÓŻNYCH TECHNIK POMIARU ANALIZA KOMPLEKSOWA" (dokument w pdf)

Polecam stronę 4 tabelę: średnioroczna stopa zwrotu jest korzystniejsza dla OFE o około 2%

Edited by Alina K.

Witam

A ja mam takie podejscie. Do emerytury pozostlo mi jakieś 33 lata pracy i odkładania. Jak zaczynałem pracę to rozpoczeła sie reforma emerytalna i cała zabawa z OFE - miała być piękna i duża emerytura. Potem nagle zrobił się bum na przejścia z jednego OFE do drugiego, by zarobić jeszcze wiecej na emeryture. Potem znów pozmieniali coś w przepisach, itd. A teraz znowu wracamy do ZUS, teraz czy później. Koniec koncem i tak zostanie ZUS. Co nam Inwestora dał (daje) OFE przez te lata? Płynność na giełdzie! I to jest chyba dla nas teraz najważniejsze. Dzieki temu jest nas inwestorów coraz wiecej na giełdzie i możemy realizować swoje własne "ofe" . Sądzę, że jak OFE pozbędą się znacznych środków finansowych pod koniec roku, to będzie "ciekawie" na giełdzie, i nawet wielu inwestorów zrezygnuje lub będą zmuszeni zrezygnować.

Sam jestem przed podjeciem decyzji ale skłaniam się do pozostania w OFE by te moje pieniadze w OFE jeszcze jakiś czas mi pomagały na giełdzie. Państwo i tak weźnie co bedzie chciało, teraz czy później. Oceniać nasze decyzje bedziemy za XX lat, tak jak zawsze. I tak jak zasze raz są dobre zaz nie.

Wiem, że przez te moje nastepne trzy dekady w prawie emerytalnym wiele się jeszcze pozmienia i to co teraz jest dobre kiedyś będzie złe i odwrotnie.

Problemem nie jest wybór między ZUS a ZUS i OFE jednak zupełnie coś innego. Problemem jest cały system emerytalny, który jeśli nie zostanie zmieniony to będziemy niedługo oczekiwać kolejnego podwyższenia wieku emerytalnego, zwiększenia składek albo zmniejszenia wysokości emerytur.

• 2 weeks later...

Wybrałem OFE. Nie z nadziei na krociowe zyski, tylko z czystej przekory i niechęci do zorganizowanej złodziejki.

No i w zasadzie preferuję nawet g*** warte realne papiery wartościowe niż zapis palcem po wodzie w zbankrutowanym ZUS. Może kiedyś wybory wygra Kongres Nowej Prawicy i pozwolą przenieść te papiery na prywatne rachunki inwestycyjne, a potem zrobić z tym, co się komu żywnie podoba.

:D

Jeśli nie potrafią oszczędzać, to między innymi przez dekady tresury, która próbuje im wmówić, że zatroszczy się o ich dobro i pełną michę. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek wychował rozsądnego, odpowiedzialnego człowieka przez ciągłe wyręczanie go (skrajnie nieudolne zresztą) w tym, co powinno należeć do jego elementarnych obowiązków.

Ale trzeba stopniowo ludzi przyuczać żeby z pokolenia na pokolenia było przekazywane w genach. Jeśli teraz jak to ktoś wyżej pisze Korwin odda te pieniądze na prywatne rachunku (pomijając upadek systemu emerytalnego) to ludzie to wydadzą moment.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...