Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Zlecenia w systemie UTP - z deszczu pod rynnę?

utp zlecenia gpw

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 mtx

mtx

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 1 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Wrocław

Napisany 26 marzec 2014 - 12:38

Witam,

 

mam pytanie odnoszące się do nowego systemu UTP i nowych zleceń giełdowych.

Aby było łatwiej posłużę się business case.

 

Inwestor posiada 1000 akcji spółki i chce je sprzedać po określonej cenie 5 zł. 

Ostatni consensus cenowy to 5 zł (ostatnia zrealizowana transakcja),

ale obecnie najlepsze zlecenie kupna to 40 akcji po cenie 4.5 zł (płynność b. niska)

 

W jaki sposób inwestor może złożyć własne zlecenie tak aby ono pozostało w arkuszu zleceń przez np. tydzień?

 

Moje doświadczenie na ten temat:

- złożenie zwykłego zlecenia sprzedaży  z limitem 5 zł powoduje jego odrzucenie (brak zlecen po drugiej stronie rynku po danej cenie)

- zlecenie z czasem ważności na kolejne 5 dni, lub choćby Ważne Do Czasu powoduje dziwne zachowania 'rynku' tj. np. sprzedana zostanie 1 akcja po 5 zł z czego 3 zł to prowizja banku (true story).

- zlecenie z czasem ważności przez kolejne pare sesji, z ustalonym limitem Minimalnej Wielkości Wg rozpiski gpw łączenie zleceń MWW i WDC podczas notowań ciągłych jest możliwe, jednak wykonanie takiego zlecenia jest odrzucane przez system giełdowy (mBank). Dlaczego?

 

Z powyższych doświadczeń wynika, że obecne zlecenia UTP nie sprzyjają zwiekszaniu się płynności rynku a wręcz przeciwnie - usuwają zlecenia, które natychmiast nie prowadzą do transakcji po cenach ustalanych przez drugą stronę rynku - jako sprzedający muszę dostosować się do ceny podanej przez kupującego - to dla mnie absolutnie nierynkowe rozwiązanie. Chciałbym aby moje (większe) zlecenie było obecne w arkuszu dopóki nie wygaśnie lub nie zostanie zrealizowane z MWW.

 

Czy ktoś ma podobne doświadczenia? czy istnieje rozwiązanie tej sytuacji z użyciem innych rodzajów zleceń?

 

pozdrawiam


 • 0

#2 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

  Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 62 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 26 marzec 2014 - 13:32

Nie do końca rozumiem w czym tkwi problem. Jeśli kupno jest po 4,5 zł, to można złożyć zlecenie sprzedaży np na 2 tyg po cenie 5 zł. Fakt, czasami dochodzi do wielu transakcji po 1 szt. Niemniej wiele biur nie liczy prowizji od każdej transakcji a od wszytskich zleceń łącznie. W efekcie może być tak, że akcje sprzedadzą się po 5 zł w 30 transakcjach, ale prowizja będzie jedna w wysokości np 0,38% od całości zlecenia.

Być może te wsyztskie problemy to wynik systemu mbanku? nie wiem...


 • 0

#3 Krzysztof Kosz (SII)

Krzysztof Kosz (SII)

  Inwestor średniozaawansowany

 • Root Admin
 • PipPip
 • 10 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 26 marzec 2014 - 19:16

Zgodnie z zapisami umieszczonymi na stronie http://www.mbank.pl/...zi/emakler.html wynika, że akurat w mBanku prowizja jest rozliczana "per zlecenie" niezależnie od tego w ilu transakcjach zostało ono zrealizowane. Oczywiście jeśli zlecenie wygaśnie zanim zostanie w całości zrealizowane to prowizja jest naliczana od transakcji które udało się zawrzeć. Czyli jeśli w ramach zlecenia WDC (lub z terminem ważności) z limitem ceny na 1000 akcji sprzedana zostanie tylko jedna akcja za 5 zł po czym zlecenie wygaśnie (bo w okresie jego ważności nie będzie więcej chętnych do zwarcia transakcji po określonej cenie) to faktycznie pobrana prowizja będzie wynosiła 3 zł (minimalna prowizja od zlecenia).

 

Co do odrzucania zleceń łączących MWW i WDC to może problem jest taki, że w momencie "wpadania zlecenia do systemu" po drugiej stronie arkusza nie ma wystarczającej ilości akcji po odpowiedniej cenie aby zrealizować zlecenie w jego minimalnej części? Proszę zerknąć na przykład tutaj: http://gpw.pl/pub/im...stem_obrotu.pdf gdzie na 32. stronie opisano taką sytuacją (MWW jest przedstawiane jako WMIN). Kluczowe zdanie to: "Jeżeli w momencie jego złożenia nie jest możliwa realizacja w określonej minimalnej ilości - jest ono eliminowane przez system." co w dosyć dobry sposób mogłoby tłumaczyć sytuację zaobserwowaną w przedstawianym business case.Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: utp, zlecenia, gpw