Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Zlecenia w systemie UTP - z deszczu pod rynnę?

utp zlecenia gpw

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 mtx

mtx

  Początkujący Inwestor

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 1 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Wrocław

Napisany 26 marzec 2014 - 12:38

Witam,

 

mam pytanie odnoszące się do nowego systemu UTP i nowych zleceń giełdowych.

Aby było łatwiej posłużę się business case.

 

Inwestor posiada 1000 akcji spółki i chce je sprzedać po określonej cenie 5 zł. 

Ostatni consensus cenowy to 5 zł (ostatnia zrealizowana transakcja),

ale obecnie najlepsze zlecenie kupna to 40 akcji po cenie 4.5 zł (płynność b. niska)

 

W jaki sposób inwestor może złożyć własne zlecenie tak aby ono pozostało w arkuszu zleceń przez np. tydzień?

 

Moje doświadczenie na ten temat:

- złożenie zwykłego zlecenia sprzedaży  z limitem 5 zł powoduje jego odrzucenie (brak zlecen po drugiej stronie rynku po danej cenie)

- zlecenie z czasem ważności na kolejne 5 dni, lub choćby Ważne Do Czasu powoduje dziwne zachowania 'rynku' tj. np. sprzedana zostanie 1 akcja po 5 zł z czego 3 zł to prowizja banku (true story).

- zlecenie z czasem ważności przez kolejne pare sesji, z ustalonym limitem Minimalnej Wielkości Wg rozpiski gpw łączenie zleceń MWW i WDC podczas notowań ciągłych jest możliwe, jednak wykonanie takiego zlecenia jest odrzucane przez system giełdowy (mBank). Dlaczego?

 

Z powyższych doświadczeń wynika, że obecne zlecenia UTP nie sprzyjają zwiekszaniu się płynności rynku a wręcz przeciwnie - usuwają zlecenia, które natychmiast nie prowadzą do transakcji po cenach ustalanych przez drugą stronę rynku - jako sprzedający muszę dostosować się do ceny podanej przez kupującego - to dla mnie absolutnie nierynkowe rozwiązanie. Chciałbym aby moje (większe) zlecenie było obecne w arkuszu dopóki nie wygaśnie lub nie zostanie zrealizowane z MWW.

 

Czy ktoś ma podobne doświadczenia? czy istnieje rozwiązanie tej sytuacji z użyciem innych rodzajów zleceń?

 

pozdrawiam


 • 0

#2 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

  Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 62 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 26 marzec 2014 - 13:32

Nie do końca rozumiem w czym tkwi problem. Jeśli kupno jest po 4,5 zł, to można złożyć zlecenie sprzedaży np na 2 tyg po cenie 5 zł. Fakt, czasami dochodzi do wielu transakcji po 1 szt. Niemniej wiele biur nie liczy prowizji od każdej transakcji a od wszytskich zleceń łącznie. W efekcie może być tak, że akcje sprzedadzą się po 5 zł w 30 transakcjach, ale prowizja będzie jedna w wysokości np 0,38% od całości zlecenia.

Być może te wsyztskie problemy to wynik systemu mbanku? nie wiem...


 • 0

#3 Krzysztof Kosz (SII)

Krzysztof Kosz (SII)

  Inwestor średniozaawansowany

 • Root Admin
 • PipPip
 • 10 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 26 marzec 2014 - 19:16

Zgodnie z zapisami umieszczonymi na stronie http://www.mbank.pl/...zi/emakler.html wynika, że akurat w mBanku prowizja jest rozliczana "per zlecenie" niezależnie od tego w ilu transakcjach zostało ono zrealizowane. Oczywiście jeśli zlecenie wygaśnie zanim zostanie w całości zrealizowane to prowizja jest naliczana od transakcji które udało się zawrzeć. Czyli jeśli w ramach zlecenia WDC (lub z terminem ważności) z limitem ceny na 1000 akcji sprzedana zostanie tylko jedna akcja za 5 zł po czym zlecenie wygaśnie (bo w okresie jego ważności nie będzie więcej chętnych do zwarcia transakcji po określonej cenie) to faktycznie pobrana prowizja będzie wynosiła 3 zł (minimalna prowizja od zlecenia).

 

Co do odrzucania zleceń łączących MWW i WDC to może problem jest taki, że w momencie "wpadania zlecenia do systemu" po drugiej stronie arkusza nie ma wystarczającej ilości akcji po odpowiedniej cenie aby zrealizować zlecenie w jego minimalnej części? Proszę zerknąć na przykład tutaj: http://gpw.pl/pub/im...stem_obrotu.pdf gdzie na 32. stronie opisano taką sytuacją (MWW jest przedstawiane jako WMIN). Kluczowe zdanie to: "Jeżeli w momencie jego złożenia nie jest możliwa realizacja w określonej minimalnej ilości - jest ono eliminowane przez system." co w dosyć dobry sposób mogłoby tłumaczyć sytuację zaobserwowaną w przedstawianym business case.Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: utp, zlecenia, gpw

Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie