Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Apator SA (Apator, APT)

Apator liczniki pomiar

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Rafał Irzyński SII

Rafał Irzyński SII

  Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 72 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 10 marzec 2014 - 10:15

Przedstawiciele spółki zapowiadają w strategii dwucyfrowe dynamiki wzrostu wyniku EBITDA. Strategia jest rozpisana na 6 lat, dając w efekcie 2-2,5x wyższy wynik EBITDA niż za 2013. Przychody mają przekroczyć 1,5 mld zł.

Cały czas rośnie im rentowność i to wynikająca z działalności operacyjnej, a nie z one-offów.

Pomóc we wzroście skali biznesu ma zdecydowanie przejęcie Elkomtechu. Apator określa to jako uzupełnienie brakującego ogniwa w grupie. Przypomnę, że spółka ta jest silna w zakresie automatyzacji sieci energetycznych i jest chwalona (Elkomtech) nawet przez konkurentów.

Dodatkowo zarząd zadeklarował co najmniej 0,6 zł dywidendy na akcję. Zaliczkowo pierwsze 30 groszy zostało wypłacone przed Świętami Bożego Narodzenia w zeszłym rok. Jednak patrząc na obecną cenę akcji (ok. 40 zł) wskaźnik dywidendy nie należy do najwyższych na rynku. Bardziej trzeba więc patrzeć na perspektywy wzrost kursu akcji.

Na tę spółkę należy patrzeć jako pioniera w rozwiązaniach dotyczących inteligentnych sieci, a nie tylko inteligentnych liczników. To na kompleksowych rozwiązaniach najprawdopodobniej będą w przyszłości najwyższe marże. Same liczniki dadzą wolumen, ale nie zyski.


 • 1

#2 Rafał Irzyński SII

Rafał Irzyński SII

  Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 72 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 8 kwiecień 2014 - 13:08

Apator na zakup Elkomtechu skorzystał z kredytu do 100 mln zł z Banku Handlowego. Koszt zakupu Elkomtechu to 90 mln zł w gotówce. Przejęta spółka osiąga zysk EBITDA na poziomie ok. 20 mln zł, czyli wycena przejętej spółki stanowi 4,5-krotność EBITDA. Pamiętajmy, że Elkomtech nie ma praktycznie zadłużenia. Czy decyzja o zakupie Elkometecha na kredyt jest słuszna? Zobaczmy ile wynosił dług netto/EBITDA Apatora na koniec 4q2013 r. (przed transakcją) – 0,36. Nisko. Zakładając powiększenie długu netto o 90 mln zł, wskaźnik dług netto/EBITDA rośnie do 1,20. Z uwagą taką, że opieramy się na wyniku EBITDA samego Apatora bez konsolidacji Elkomtechu. Z konsolidacją, czyli dodaniem ok. 20 mln zł, wskaźnik spada do okolic 1. Dla wielu banków Apator przy wysokiej, bo 10% rentowności netto i przy takiej wartości długu netto/EBITDA będzie wciąż podmiotem o dobrej zdolności kredytowej.


 • 0
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie