Czy ktoś może podzielić się doświadczeniami z Degiro?
Mają bardzo dobrą ofertę (prowizje) i niezły dostęp do giełd światowych.
Czy mają jakieś słabe punkty ?
Degiro działa przede wszystkim na nieco innych zasadach niż typowy dom maklerski. Tylko dlatego możliwe są tak niskie opłaty.
Jedną z podstawowych różnic jest ta, że nie jesteś zarejestrowanym w KDPW lub zagranicznym odpowiednikiem właścicielem zakupionych papierów wartościowych. Właścicielem papierów wartościowych jest fundacja holenderskiego prawa, a Ty jesteś jedynie beneficientem papierów wartościowych na podstawie umowy z Degiro. W kryzysowych sytuacjach oznacza to ryzyko utraty częsci lub całości portfela.
Degiro nie skieruje Twoje zlecenia od razu na odpowiednią giełdę, tylko w pierwszej kolejności spróbuje realizować zlecenie wewnętrznie kojarząc zlecenie z zleceniami innych klientów Degiro lub ze zleceniami własnymi Degiro, aby unikać opłat giełdowych. Taka forma realizacji zleceń jest mało przejżysta, doprowadza do opóżnień w realizacji oraz stwarza ryzyko tak zwanego "legalnego" frontrunning. Podczas prób wynegocjonowania wewnętrznej realizacji zlecenia Degiro i inne instytucje finansowe znają bowiem Twoje zlecenia zanim trafiają one na gięłdę. W efekcie masz niskie prowizje ale często mniej korzystne ceny transakcji. "Gwarancja najlepszego wykonania", którą daje Degiro w praktyce jest nie do zweryfikowania.
Z powodu powyższej procedury wewnętrznej realizacji zleceń wybór rodzajów zleceń jest mocno ograniczony.
(Brak zleceń stop loss, zleceń PKC, zleceń ważnych dłużej niż dzień).
Degiro zastrzega sobie prawo wypożyczenia Twoich papierów wartościowych i generowania na tym zysków. To także w krzyzysowych sytuacjach oznacza ryzyko strat w przypadku, że wypożyczające upadnie i nie jest w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków.
Przy przeliczeniu walutach Degiro według własnych informacji zastosuje niekorzystne kursy walut.
Degiro nie wystawia PIT 8C, i tylko za dodatkowe opłaty dostarcza dokumenty, które pozwolana udokumentowanie transakcji dla celów podatkowych.
Dla mnie to wystarczające powody aby nie korzystać z oferty Degiro.
Edytowany przez Stefan Thiele, 20 grudzień 2014 - 10:56 .