Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Enea SA


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Piotr Tawrel

Piotr Tawrel

  Inwestor średniozaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 19 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Wrocław

Napisany 1 lipiec 2011 - 23:03

Witam,

Proponuję zakup spółki Enea SA do portfela SII z powodów niżej wymienionych (kolejność przypadkowa):

1) DYWERSYFIKACJA PORTFELA
2) SPÓŁKA ATRAKCYJNA FUNDAMENTALNIE
3) ZMIANA TRENDU, ODBICIE OD OPORU
4) OKAZJA SPEKULACYJNA

Ad.1. Enea to spółka energetyczna, której zakup powoli nam zdywersyfikować portfel pod względem sektorowym. Jak wiadomo spółki energetyczne mają zapewniony w miarę stabilny rynek zbytu swoich usług niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych, co jest moim zdaniem plusem w obecnej, niepewnej sytuacji.
Ad.2. Na początku roku miała miejsce duża przecena akcji spowodowana brakiem rozstrzygnięcia prywatyzacji - spadek z 22-23 zł za akcję do poziomu 18 zł (na chwilę obecną 18,42 zł). Ministerstwo prowadziło negocjacje z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EDF i czeski EPH. Fundamentalnie C/WK wynosi około 0,80 (wg raportu z pierwszego kwartału wartość księgowa na jedną akcję wynosi 22,89 zł), w porównaniu do 1,13 dla PGE i 0,74 dla Taurona. Przy porównywaniu należy jednak zwrócić uwagę na wielkość planowanych inwestycji - PGE wyda do 2016 ok. 21,5 mld zł, a w latach 2020-21 kolejne 12-14 mld zł w realizację elektrowni atomowej. Ogromne inwestycje planuje także druga co do wielkości grupa energetyczna w Polsce - Tauron. Do 2020 roku koncern zamierza zainwestować ok. 20 mld zł.
Natomiast Enea prowadzi jedynie modernizację Elektrowni Kozienice i jak poinformował prezes, spółka na razie nie potrzebuje większego finansowania - inwestycję w Kozienicach może realizować z własnych środków przez najbliższe dwa lata, dopiero później będzie konieczny kapitał zewnętrzny. Większe kwoty mogą natomiast zostać przeznaczone na przejęcia m.in. SPECu i aktywów ciepłowniczych Vattenfalla. Niedawno WZ zdecydowało o wypłacie dywidendy - 2011-08-11 to dzień ustalenia prawa do 0,44 zł dywidendy na akcję (wypłata 2011-09-01).
Ad.3. Trzeba zwrócić uwagę również na fakt, że doszło do odbicia od oporu z połowy 2010. W lipcu zeszłego roku kurs Enei wynosił około 18 zł, co daje jakieś wstępny poziom, do którego możemy się odnosić, choć przyznam, że nie jestem analitykiem technicznym i możliwe, że wypadało by ewentualnie poczekać by potwierdzić zmianę trendu.
Ad.4. Pozytywnie na kurs może wpłynąć wznowienie prywatyzacji. Według najnowszych informacji Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza, że pod koniec 2011 roku ten proces zostanie wznowiony http://www.forbes.pl...2011-r-,14960,1.

Niestety, ale jak na tak dużą spółkę ciężko było mi znaleźć jakieś rzetelne informacje i w dużej mierze kierowałem się danymi od analityków DM, zatem jeżeli ktoś ma dobre źródło szczegółowych informacji o spółce (szczególnie na tle sektora), to będę wdzięczny za linki.

Pozdrawiam
 • 0

#2 Zdzisław

Zdzisław

  Inwestor zaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 41 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 5 lipiec 2011 - 17:06

Witam,

proponuję zajrzeć do raportu DI BRE nt energetyki.

Rekomendują nabywanie akcji Taurona i Enei. Dla tej ostatniej dają 9 miesięczną cenę docelową na 21,68 zł. Myślę, że jej uzyskanie a nawet przekroczenie (22-24 zł za akcję) jest realne przy powrocie spekulacji dot. sprzedaży spółki - zakończenia prywatyzacji. Jednocześnie taka perspektywa powinna wspierać kurs więc ryzyko straty przy kupnie akcji po 18-19 zł uważam za stosunkowo niskie.
 • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#3 Piotr Tawrel

Piotr Tawrel

  Inwestor średniozaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 19 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Wrocław

Napisany 5 lipiec 2011 - 20:43

Bardzo dobre opracowanie z ciekawymi danymi. Dziękuję za link.

Dwie negatywne informacje dotyczące Enei, to:

1) małe kwotowo, ale duże procentowo nakłady inwestycyjne: "Obciążenie nakładami inwestycyjnymi będzie według naszych szacunków największe w Enei i Tauronie, gdzie skumulowany capex (wydatki inwestycyjne na rozwój produktu) w latach 2011-15 przekroczy odpowiednio o 36% i 23% wygenerowany w tym okresie strumień EBITDA."
wykres_01.jpg

2) inwestycje w moce konwencjonalne: "W negatywnym scenariuszu rosnących kosztów capex (wydatki inwestycyjne na rozwój produktu) największe ryzyko dostrzegamy w Enei i Tauronie, gdzie udział prognozowanych nakładów na moce konwencjonalne w aktualnej wartości firmy (EV) wynosi aż 173% i 110%."
wykres.JPG

Oczywiście będę się bronił stwierdzając, że spółka ma sporo gotówki przygotowanej na cele inwestycyjne, a węgiel jest nadal najtańszym paliwem (biorąc także pod uwagę koszty emisji CO2), tym bardziej że moim zdaniem w dłuższej perspektywie ceny węgla będą spadać, co spowoduje że opłacalność nowych elektrowni węglowych jest na chwilę obecną bardziej opłacalna pod względem inwestycji i eksploatacji niż np. gazowych czy atomowych, tym bardziej, że Kozienice załapią się na deficyt energetyczny w następnych kilku latach (do 2016r.).

Najlepsza moim zdaniem informacja dotycząca Enei to fakt, że spółka jest niedowartościowana pod względem mocy produkcyjnych:
"Potencjalnie największe niedowartościowanie może mieć miejsce w przypadku Tauronu i Enei, gdzie na pozostałe segmenty (kopalnie, elektrownie i obrót) przypada odpowiednio tylko 28% i 14% aktualnej rynkowej wartości, podczas gdy generują one 64% i 63% skonsolidowanego EBIT."
Biorąc po uwagę, że moce produkcyjne Kozienic będą tylko rosnąć...
wykres_02.jpg

Podsumowując: "Na bazie oczyszczonych o KDT-y mnożników P/CE i EV/EBITDA najdroższą spółką pozostaje CEZ, do którego Tauron, Enea i PGE wykazują odpowiednio 43%, 38% i 17% dyskonta." Z analizy DI BRE wynika, że najlepszy wybór to Tauron i to prawie pod każdą cechą, ale jest to kolejna spółka z WIG20, co powodowało by znaczną przewagę spółek w portfelu z tego indeksu. Zatem dalej proponuję zakup Enei, choć cena podskoczyła pod 19,00 zł =/ Chyba rzeczywiście duże nadzieje budzi spekulacyjny zysk spowodowany ewentualną prywatyzacją.

PS. Mam nadzieję, że się ktoś ze mną nie zgodzi :)

Pozdrawiam
Piotrek
 • 0

#4 Zdzisław

Zdzisław

  Inwestor zaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 41 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 7 lipiec 2011 - 19:26

PGE i Tauron pozostaną w rękach Skarbu Państwa a Enea może być prywatna za co można liczyć premię. Prywatny właściciel mógłby też zrestrukturyzować kosztowo spółkę i zrobić wezwanie po cenie jaką płacił SP.

Trzecia kwestia dotycząca spółek takich jak Tauron/PGE to że ceny surowców energetycznych są podatne na wahania koniunktury. Enea nie mając w portfelu surowców energię kupuje hurtowo lub produkuje ze źródeł odnawialnych przez co może być mniej wrażliwa na spadki cen surowców energetycznych.
 • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie