Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
* * * * - 1 głosów

Pekaes


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Zdzisław

Zdzisław

  Inwestor zaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 41 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 6 kwiecień 2011 - 9:48

Od wiosny zeszłego roku komunikacja spółki się zdecydowanie poprawiła, dzięki zmianie prezesa (nowy prezes Jacek Machocki) i reszty zarządu. Pod koniec czerwca 2010 spółka ogłosiła nową strategię, zakładającą zbycie aktywów (głównie nieruchomości) nie związanych z podstawową działalnością TSL (transport, spedycja, logistyka). Efekty mieliśmy już na koniec zeszłego i początku tego roku.

Plusy:
- nowa strategia zakładająca osiągnięcie rentowności na poziomie netto z podstawowej działalności TSL: 36 mln zł zysku w sumie w latach 2011-2012
- odwrócenie w 2010 roku negatywnej tendencji spadku przychodów z TSL - wzrost o prawie 20% z 471 do 563 mln
- prezes od wielu lat związany z TSL, jest cenionym ekspertem w swojej branży, jego celem jest pozycjonowanie Pekaes jako lidera pod względem jakości obsługi
- brak kredytów bankowych - oprocentowanego zadłużenia
- wysoki stan gotówki w kasie - na koniec 2010 roku było to 66 mln zł
- spółka w marcu 2011 sprzedała nieruchomość w Warszawie przy ul. Siedmiogrodzkiej za 49,5 mln netto oraz przy ul Grzybowskiej za kwotę, jak szacują osoby z rynku nieruchomości ok. 15 mln zł (kwota transakcji nie została podana) które to pieniądze zasilą nadwyżki finansowe
- w tym roku Pekaes wypłaci w formie dywidendy 33 mln zł czyli 1 zł na akcję, co daje przy obecnym kursie yield ok. 11%
- biorąc pod uwagę zawarte umowy sprzedaży nieruchomości, można szacować że przed wypłatą dywidendy stan gotówki w kasie wyniesie ok. 130 mln zł przy obecnej kapitalizacji spółki na poziomie 288 mln zł - 45% kapitalizacji w gotówce
- po odjęciu gotówki kapitalizacja spółki to ok. 158 mln zł
- po wypłacie dywidendy w kasie zostanie ok. 100 mln zł czyli ok. 3 zł na akcję, co daje potencjał wypłaty kolejnych dywidend w roku 2012 i 2013 nawet jeśli zyski z podstawowej działalności będą niewielkie
- obecnie C/WK = 0,98

Minusy:
- niska płynność
- trudno powiedzieć w jakim stopniu spółka wykona planowany zysk netto na lata 2011-2012
- obecnie wynik netto spółki balansuje na poziomie bliskim zera

Podsumowując, spółka może spokojnie rozwijać podstawową działalność ( i to robi) a jednocześnie płacić dywidendy. Same wysokie dywidendy są silnym czynnikiem do wzrostu kursu a kiedy podstawowa działalność zacznie przynosić oczekiwane efekty (oprócz wzrostu przychodów także zyski netto) to możemy być świadkami znacznego wzrostu kursu.

Jak można zobaczyć na załączonym wykresie, kurs spółki znajduje się na poziomach z dna bessy pomimo znaczących pozytywnych przemian jakie w spółce zaszły.

Załączone miniaturki

 • Pekaes_20110406.jpg

 • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#2 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

  Inwestor średniozaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 27 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 15:59

Witam,

dziękujemy serdecznie za przesłaną propozycję i bardzo wyczerpujący komentarz.

Na chwilę obecną wstrzymamy się z zakupem akcji dopóki nie zostanie przełamana linia trendu spadkowego - okolice 9-9,50 zł (zależy czy trend średnio czy długoterminowy). Problemem spółki od wielu lat są marże i rentowność (proszę zauważyć wysokie koszty administracyjne). Niestety drożejące paliwo nie wróży dobrze tym wskaźnikom. Pomimo tego spółka wydaje się niedowartościowana. Z racji poprawy perspektyw i wysokiej dywidendy spółka trafia na listę obserwowanych.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia rozwoju projektu "Portfel SII" na stronie sii.org.pl oraz w kolejnych odcinkach podcastu Echa Rynku.
 • 0

#3 Zdzisław

Zdzisław

  Inwestor zaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 41 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 12 kwiecień 2011 - 23:19

Witam,

dodaję wykres akcji spółki za ostatnie 5 lat. Myślę że bardzo ładnie widać trend spadkowy i powstały klin. Wyjście z klina dolem w I kwartale 2009 zostało zakończone gwałtownym powrotem do długoterminowego zakresu wahań.

Jako że sytuacja spółki w mojej opinii się poprawila przez ostatnie lata a obecna wycena jest blisko wieloletnich minimów, trudno mi wyobrazić sobie wyjście z tego klina dołem, raczej moze być przejście w trend wzrostowy albo w konsolidację (akumulację).

Na 13 maja zwołano ZWZA a 12 maja mają podac wyniki za I kwartał. Prawo do dywidendy 1 zł na akcję (yield przy obecnym kursie ok. 12%) jest propozycja w uchwale by odjąć 3 czerwca a wypłacic 17 czerwca. Myślę że kwestia tak wysokiego yieldu, plus ewentualne dobre wyniki kwartalne, mogą przechylić szalę że kurs nie przejdzie w konsolidację ale jednak we wzrosty.

Na koniec dodam, że linia długoterminowego trendu spadkowego obecnie jest na poziomie 9 zł a kurs obecny to 8,70 zł. Za półtora miesiąca, jak bedzie odejmowana dywidenda, linia trendu będzie na ok. 8,70. Tak więc sytuacja jest ciekawa.

Najważniejsze opory sa na 9, 10, 12, 15, 18, 23 zł.

Dodam ze mam akcje Pekaesu, zeby bylo jasne ;)

Pozdrawiam

Załączone miniaturki

 • pek_20110412.jpg

 • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#4 Piotr Tawrel

Piotr Tawrel

  Inwestor średniozaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 19 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Wrocław

Napisany 17 kwiecień 2011 - 17:08

Witam,

Skoro pojawił się pomysł zakupu spółki PEKAES do portfela SII i wywiązała się z tego mała dyskusja na podstawach fundamentalnych, to chciałbym w ramach "nauki" skonfrontować swoje zdanie, ale również zadać pytania, co do tej spółki z osobami na forum. Dopiero zaczynam swoją przygodę z tą spółką i analizą fundamentalną, dlatego z góry proszę o nie podchodzenia do moich wywodów "nazbyt krytycznie" i wyjaśnianie błędów w moim rozumowaniu bez zbytniej agresji :)

1) W odniesieniu od plusów/minusów podanych powyżej:

- patrząc na 5 mln zysku jednostkowego w ostatnim kwartale 2010 można powiedzieć, że przez następne osiem kwartałów są w stanie wyciągnąć owe 36 mln. Jednakże patrząc na 2009 i 2010, to jedynie IVQ dawały jakieś zauważalne zyski, które podciągały wynik jednostkowy w granice zera. Jednym słowem kiepsko widzę osiągnięcie tego wyniku bez zdarzeń jednorazowych - można by powiedzieć, że wynik będzie oparty jedynie na wydarzeniach jednorazowych, co nie mnie nie zachwyca :P
- wzrost przychodów wynika moim zdaniem prawdopodobnie tylko i wyłącznie z większych kosztów paliwa, które spółka przerzuca na klientów. Moim zdaniem wynik w IQ 2011 w tym zakresie powinien być tym samym jeszcze lepszy (rosnące ceny paliw), ale bez pozytywnego wpływu na zysk operacyjny.
- "brak kredytów bankowych - oprocentowanego zadłużenia" i "45% kapitalizacji w gotówce" - cieszy taki stan rzeczy, a jednak zastanawia dlaczego spółka nie przeprowadza restrukturyzacji na szerszą skalę. Wygląda to tak jakby spółka nie miała pomysłu co może zrobić z tymi pieniędzmi - oczywiście to moje osobiste zdanie. Dodatkowo, pieniądze trzyma na nisko oprocentowanych i krótkoterminowych lokatach, jakby obawiała się nagłego pogorszenia koniunktury.

"Grupa Kapitałowa PEKAES lokuje wolne środki pieniężne w krótkoterminowe lokaty bankowe, których termin zapadalności kształtuje się od 1 dnia do 90 dni. Średnia efektywna stawka procentowa tych lokat wynosi na koniec 2010 roku 3,32%."

2) Moim zdaniem spółka nie zakończyła jeszcze restrukturyzacji, a pozytywne rezultaty będziemy mieć dzięki wyprzedaży majątku do roku 2012. Później, miejmy nadzieję, restrukturyzacja pozwoli by działalność operacyjna przejęła odpowiedzialność za generowanie zysku :)

3) Przechodząc do pytań,: czy ktoś jest zorientowany jak to jest możliwe, żeby nagle pojawiła się strata w wysokości 48,5 mln zł w wartości nieruchomości, bo jak rozumiem tak należy interpretować poniższą informację?

"W 2010 roku dokonano odpisu do udziałów w spółce zależnej De Point SA w związku ze znaczną utratą wartości nieruchomości będącej w posiadaniu De Point, za którą PEKAES objął udziały w spółce. Wartość odpisu na dzień bilansowy to 48 473 tys. zł."

4) Dlaczego "Rzeczowe aktywa trwałe" na stronie 3 sprawozdania skonsolidowanego wynoszą 121 225 tyś. PLN, a w nocie 9. już tylko 119 621 tyś. PLN?

5) Co oznacza w nocie 9 "Przeniesienie na RMK-zmiana polityki rachunkowości"?

6) Dlaczego spółka wyprzedaje w takim tempie środki transportu, skoro są one podstawą do prowadzenia działalności (lub w zamian nie kupuje nowej floty)? (patrz nota 9.)

Zmniejszenia – sprzedaż (Środki transportu) 2009r. -> 27 648 tyś. PLN; 2010r. -> 11 042 tyś. PLN

7) Czy podana wartość pod pozycją "nieruchomości inwestycyjne przeznaczone do zbycia" na kwotę 19 942 tyś. PLN nie powinna być mniej więcej równa wartościom uzyskanym za nieruchomości przy ul. Siedmiogrodzkiej za 49,5 mln netto oraz przy ul Grzybowskiej za kwotę, jak szacują osoby z rynku nieruchomości ok. 15 mln zł? Czy wycena na podstawie wartości godziwej nie uwzględnia wzrostu (spadku) wartości nieruchomości w czasie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
 • 0

#5 Zdzisław

Zdzisław

  Inwestor zaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 41 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 17 kwiecień 2011 - 19:33

Witam,
poniżej moje interpretacje sytuacji c odo kwestii do których myslę że znam odpowiedzi.

Witam,

Skoro pojawił się pomysł zakupu spółki PEKAES do portfela SII i wywiązała się z tego mała dyskusja na podstawach fundamentalnych, to chciałbym w ramach "nauki" skonfrontować swoje zdanie, ale również zadać pytania, co do tej spółki z osobami na forum. Dopiero zaczynam swoją przygodę z tą spółką i analizą fundamentalną, dlatego z góry proszę o nie podchodzenia do moich wywodów "nazbyt krytycznie" i wyjaśnianie błędów w moim rozumowaniu bez zbytniej agresji :)

1) W odniesieniu od plusów/minusów podanych powyżej:

- patrząc na 5 mln zysku jednostkowego w ostatnim kwartale 2010 można powiedzieć, że przez następne osiem kwartałów są w stanie wyciągnąć owe 36 mln. Jednakże patrząc na 2009 i 2010, to jedynie IVQ dawały jakieś zauważalne zyski, które podciągały wynik jednostkowy w granice zera. Jednym słowem kiepsko widzę osiągnięcie tego wyniku bez zdarzeń jednorazowych - można by powiedzieć, że wynik będzie oparty jedynie na wydarzeniach jednorazowych, co nie mnie nie zachwyca :P
- wzrost przychodów wynika moim zdaniem prawdopodobnie tylko i wyłącznie z większych kosztów paliwa, które spółka przerzuca na klientów. Moim zdaniem wynik w IQ 2011 w tym zakresie powinien być tym samym jeszcze lepszy (rosnące ceny paliw), ale bez pozytywnego wpływu na zysk operacyjny.
- "brak kredytów bankowych - oprocentowanego zadłużenia" i "45% kapitalizacji w gotówce" - cieszy taki stan rzeczy, a jednak zastanawia dlaczego spółka nie przeprowadza restrukturyzacji na szerszą skalę. Wygląda to tak jakby spółka nie miała pomysłu co może zrobić z tymi pieniędzmi - oczywiście to moje osobiste zdanie. Dodatkowo, pieniądze trzyma na nisko oprocentowanych i krótkoterminowych lokatach, jakby obawiała się nagłego pogorszenia koniunktury.

"Grupa Kapitałowa PEKAES lokuje wolne środki pieniężne w krótkoterminowe lokaty bankowe, których termin zapadalności kształtuje się od 1 dnia do 90 dni. Średnia efektywna stawka procentowa tych lokat wynosi na koniec 2010 roku 3,32%."

Myślę że zarząd nie potrzebuje takich ilości gotówki jak ma teraz by tylko rozwijać się organicznie a na przejęcia nie było ciekawego przedmiotu (tani i o właściwym profilu). Do tego można było oczekiwać, że Kulczyk Holding będzie chciał dywidendy, więc nie mozna było lokować w bardziej ryzykowne instrumenty.

Wzrost przychodów to częściowo skutek wyższych kosztów paliwa ale większość efektu została wygenerowana przez działalność podstawową.

Wzrost rentowności jest konieczny dla uzyskiwania regularnych zysków. Dodatni wynik w IV kwartale 2010 to też efekt jednorazowy - sprzedaż stacji paliw w Słubicach


2) Moim zdaniem spółka nie zakończyła jeszcze restrukturyzacji, a pozytywne rezultaty będziemy mieć dzięki wyprzedaży majątku do roku 2012. Później, miejmy nadzieję, restrukturyzacja pozwoli by działalność operacyjna przejęła odpowiedzialność za generowanie zysku :)

Restrukturyzacja nadal trwa ale nie tej skali co przez ostatnie lata. Teraz będą to zmiany ewolucyjne w miarę jak spółka przechodzi na tabor najmowany kierowców - podwykonawców

3) Przechodząc do pytań,: czy ktoś jest zorientowany jak to jest możliwe, żeby nagle pojawiła się strata w wysokości 48,5 mln zł w wartości nieruchomości, bo jak rozumiem tak należy interpretować poniższą informację?

"W 2010 roku dokonano odpisu do udziałów w spółce zależnej De Point SA w związku ze znaczną utratą wartości nieruchomości będącej w posiadaniu De Point, za którą PEKAES objął udziały w spółce. Wartość odpisu na dzień bilansowy to 48 473 tys. zł."

Sądzę że nieruchomości Du Point wyceniano przy lepszej koniunkturze 2007/2008 a skoro zdecydowano się na ich sprzedaż w 2010/2011 roku to zrobiono odpisy urealniając wartość rynkową

4) Dlaczego "Rzeczowe aktywa trwałe" na stronie 3 sprawozdania skonsolidowanego wynoszą 121 225 tyś. PLN, a w nocie 9. już tylko 119 621 tyś. PLN?

5) Co oznacza w nocie 9 "Przeniesienie na RMK-zmiana polityki rachunkowości"?

6) Dlaczego spółka wyprzedaje w takim tempie środki transportu, skoro są one podstawą do prowadzenia działalności (lub w zamian nie kupuje nowej floty)? (patrz nota 9.)

Zmniejszenia – sprzedaż (Środki transportu) 2009r. -> 27 648 tyś. PLN; 2010r. -> 11 042 tyś. PLN

Spółka przechodzi na tabor podwykonawców - sama będzie posiadąc ograniczoną flotę. Dzięki temu spadnie zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, wielkość zatrudnienia a koszty będą zależne od koniunktury czyli liczby zleconych transportów

7) Czy podana wartość pod pozycją "nieruchomości inwestycyjne przeznaczone do zbycia" na kwotę 19 942 tyś. PLN nie powinna być mniej więcej równa wartościom uzyskanym za nieruchomości przy ul. Siedmiogrodzkiej za 49,5 mln netto oraz przy ul Grzybowskiej za kwotę, jak szacują osoby z rynku nieruchomości ok. 15 mln zł? Czy wycena na podstawie wartości godziwej nie uwzględnia wzrostu (spadku) wartości nieruchomości w czasie?

Myślę że to jest wartość innych aktywów poza wymienionymi przez Ciebie. Spółka w swej strategii planuje jeszcze zbycie przedsiębiorsw ATB Truck i On Road Truck Services. ATB Truck services zajmuje się recyklingiem opon. Tutaj może byc okazja sprzedac firmę znacznie powyżej wartości księgowej ale to się okaże.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Ja również pozdrawiam
 • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#6 Zdzisław

Zdzisław

  Inwestor zaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 41 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 12 maj 2011 - 14:03

Ze względu na kiepskie wyniki za I kwartał 2011 z podstawowej działalności TSL (kontynuacja straty operacyjnej), wycofuję propozycję zakupu akcji do czasu poprawy powtarzalnych wyników. Spółka na TSL musi przynajmniej zacząć wychodzić na plus.
 • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#7 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

  Inwestor średniozaawansowany

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 27 postów

Napisany 25 maj 2011 - 17:35

Tak jak wspominaliśmy koszty transportu istotnie wpływają na niskie marże i rentowność. Niemniej jednak nadpłynność w postaci gotówki ze sprzedaży nieruchomości jest znacząca, a i wysoka dywidenda widać przyciągnęła spory popyt. Losy spółki i istotna, regularna poprawa wyników z działalności podstawowej są jednak nadal pod znakiem zapytania.
 • 0
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie