Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zawartość Tadeusz Chrostek

Znaleziono 5 napisanych przez Tadeusz Chrostek (Wyszukiwanie ograniczone z 29-październik 19)


Według typu zawartości

Zobacz tego użytkownika

Sortuj według                Porządek  

#1469 AKADEMIA INWESTORA INDYWIDUALNEGO

Napisany przez Tadeusz Chrostek na 25 październik 2011 - 18:51 w Inne

Tak na zapas, by nie było :-), sam ośrodek, jest OK,(również wspominałem) szczególnie na pobyty edukacyjne. Cennym może być połączenie weekendowego wypoczynku z taką eskapadą. Jednak o tej porze roku skonsumowanie przyjemności i atutów bugo-narwi znacznie się minimalizuje.#1467 AKADEMIA INWESTORA INDYWIDUALNEGO

Napisany przez Tadeusz Chrostek na 24 październik 2011 - 20:27 w Inne

Witam,
Daleki jestem od opinii nt. treści spotkania jego merytoryki. Na samym wstępie podkreśliłem, że temat mi się podoba, tym samym ogólna koncepcja. Pozostała treść to uzasadnienie, dla czego się nie wybieram, to zaś na podstawie ogólnodostępnych informacji organizacyjnych oraz znajomości miejsca i okolicy. Dojeżdżałem do IRB i bywam w okolicy. Jeśli tego zwrotu wprost nie napisałem to przez zbytnie uproszczenie myśli a zbytnie rozwinięcie uzasadnienia, dla czego. Jeśli intencją postu było pytanie dla osób tylko na „tak’ i nie zmieściłem się w tej konwencji to bardzo przepraszam. Zatem chyba nie zrozumieliśmy wzajemnych intencji.

Ponownie życzę owocnych obrad i kontaktów
Pozdrawiam#1465 Koniec kryzysu?

Napisany przez Tadeusz Chrostek na 23 październik 2011 - 12:55 w Aktualna koniunktura na rynku

Witam,

Wymieniając się poglądami nt. obecności kryzysu lub jego braku, jako bazę należałoby ustalić punkt odniesienia, co uznajemy za kryzys, w przeciwnym razie opinie, które i tak zazwyczaj w tej materii rynkowej są subiektywne będą takimi jeszcze bardziej. Jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy wspomniane PKB, to warto brać pod uwagę horyzont czasu. W minionych 2 dekadach, tym samym w czasie równorzędnym z istnieniem rodzimej GPW, nie było kwartału, w którym dynamika realnego PKB przyjęłaby wartości ujemne. Cały miniony okres falowania rynku i gospodarki, bardziej czy mniej dokładnie współistniał ze zmianami dynamiki, czyli z faktu przyspieszania i zwalniania tempa rozwoju.
Poważne negatywne wydarzenia, które miały miejsce w gospodarczej historii kraju, (które tak na marginesie i tak były skorelowane z światowymi geopolitycznymi i gospodarczymi zdarzeniami), rozgrywały się nim nastały czasy GPW.

Zatem moim zdaniem z punktu widzenia historii rynku wyznaczanego czasem GPW, za kryzys można uznać spowolnienie dynamiki realnego PKB. Na użytek rynku proponuje przyjąć dane kwartalne r/r, dodatkowo przydatne są wykonane własny warsztatem oceny miesięczne. Cennym narzędziem pozwalającym na ocenę tego, co o sytuacji sądzą inwestorzy są indeksy publikowane właśnie przez naszą GPW dając niemal codziennie obraz i wycenę. Czy kryzysem jest zniesienie przez indeksy 20-50-75 czy 100% poprzedzających wzrostów?, to pozostanie uznaniowe w relacji osobistej preferencji czy awersji do ryzyka.
Innymi słowy, kryzys w ostatnich dekadach jest, gdy rośnie za wolno. Warto mieć na uwadze, że prawdziwy kryzys też od czasu do czasu może się nam przytrafić.

Przy ocenie przez pryzmat indeksów warto wziąć pod uwagę specyficzne zachowanie, które najprościej można określić, jako maniakalno-depresyjne.
Osobiście, jako weryfikatora używam danych z NBP w zakresie stanu kasy. Ciekawostką jest zmiana korelacji po 2004r. oraz oderwanie podaży od realnej gospodarki mierzonej j.w. Ciekawe, kto ją........ :rolleyes: ,zagospodarował.

Pozdrawiam#1464 AKADEMIA INWESTORA INDYWIDUALNEGO

Napisany przez Tadeusz Chrostek na 23 październik 2011 - 11:47 w Inne

Witam,

Temat przewodni spotkania interesujący, reszta wygląda na całkowicie bez sensu. Jak na udział w wersji dojazdowej to miejsce prawie na "za......iu", cena zaporowa w relacji do programu i porównywalnych przedsięwzięć +koszt dojazdu. Jak na wersję wyjazdowo-pobytową, to prócz samego ośrodka IRB brak atrakcji, szczególnie o tej porze roku. Zatem w relacji do lokalnych naszych projektów wysiada do centralnych również. Sens taka impreza miałaby w jakimś dzielnicowym obiekcie w Warszawie, za 1/5 ceny lub 3/4 z noclegiem i to max. Podobne spotkania bez bankietu z mocną edukacją można znaleźć za darmochę i jeszcze się proszą, bo frekwencja słaba a unijną kasiorę jakoś muszą rozliczyć.

Do tego ten termin, dla kogo on jest ? !

Nie mniej wszystkim zwolennikom tej opcji życzę owocnych obrad i dobrych kontaktów.#1340 Zakup "najtańszych" opcji - opłacalność

Napisany przez Tadeusz Chrostek na 18 marzec 2011 - 1:42 w Instrumenty pochodne

Witaj

odpowiedź na takie pytanie jest wielowątkowa. By dokonać bliższej analizy opcji za 0,40 zeta trzeba oprzeć sie na konkretnym przypadku, konkretnej serii.
Trudno zgadnąć z samego pytania, jaki jest Twój stopień wtajemniczenia w złożoność tego instrumentu. Cena opcji zależy od kilku zmiennych jednocześnie, które determinują jej zachowanie oraz wycenę. Nie tylko cena samego instrumentu bazowego wpływa na wartość opcji. Jednymi z składowych wpływających na wycenę jest zmienność rynku( m in tzw. implikowana), czas do wygaśnięcia opcji, oraz kurs wykonania. Te składowe powodują, że w określonych sytuacjach kurs opcji lewarowany właśnie składowymi ulega gwałtownym i dynamicznym zmianą. Otwierając pozycję spekulacyjną powinno się szacować prawdopodobieństwo takiej właśnie zmiany. Istnieją również praktyki, które sugerują szacowanie rynku i jego zmian na podstawie właśnie wyceny opcji, ( czyli rzecz zupełnie odwrotną). Z fundamentalnego punktu widzenia opcja służy do zabezpieczenia ryzyka, czyli jego transferu na śmiałka -spekulanta.

To, że jest notowana opcja, po wspomnianym kursie, nie oznacz, że trzeba ją kupować. Przecież może być sytuacja, że została wystawiona po zupełnie innej cenie, wiele wyższej a bieg spraw a raczej sytuacji rynkowej sprowadził ją do takiej wartości.

Zupełnie inną sprawa jest, że sporo próbujących sił na rynku nie liczy tak dobrze jak Ty, nie liczy prawdopodobieństwa, ma inny profil inwestora, i inne oczekiwania, jak choć by tylko oparte na nadziei

Czy na pewno chodzi o 40 groszy. Opcje są lewarowane przez ich mechanizm "inżynierii finansowej”, ale i przez lewar wynikający z przeliczenia stawki złotowej za "punkt"

W biznesie pozagiełdowym opcje są również powszechnie używane, szczególnie w połączeniu z kontraktami.

O instrumentach pochodnych, będzie m in. na najbliższym sobotnim spotkania Akademii Inwestora SII

Pozdrawiam