Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Inwestowanie w obligacje - co i jak ?

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Tomcio

Tomcio

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 19:36

Napadła mnie ochota na obligacje, po tym, jak dostałem 1% lokatę w banku a teraz założyć mogę 2.5% najwięcej.
Poczytałem o obligacjach, trochę mam kłopoty ze zrozumieniem ich rentowności.
Sam liczyć korzyści nie umiem, ale wspomagam się kalkulatorem dostępnym na stronie rynku Catalyst - mam nadzieję, że jest wystarczający dla początkującego inwestora ?

Bardziej skłaniam się do obligacji komunalnych niż korporacyjnych. Myślę, że taka Warszawa nie złoży jakiegoś wniosku o bankructwo ? Przynajmniej tak szybko :)

Możecie podzielić się ze swoimi doświadczeniami ? Jakie błędy wykonywaliście na początku ? Czy macie zaufanie do obligacji i będziecie chcieli je dalej kupować ?

Czy warto wierzyć kalkulatorowi, że obligacja kończy w mniej niż rok, a rentowność wynosi ponad 20 - 30 % ?

Jeżeli kupuję obligację w połowie okresu odsetkowego, naliczone jest np. 10 zł odsetek, które muszę doliczyć przy zakupie, te odsetki są potem mi wypłacane z całego okresu odsetkowego, czy pomniejszone o czas ich zakupu ? Czy może lepiej zakupić obligacje na początku okresu, zanim zostaną naliczone odsetki ?

Edytowany przez Tomcio, 26 lipiec 2015 - 19:36 .

• 0

#2 Adrian Mackiewicz

Adrian Mackiewicz

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 19 postów
  • Miejscowość:Wrocław

Napisany 27 lipiec 2015 - 7:27

Kalkulator na stronie Catalyst powinien wystarczyć, są tam wyliczone najważniejsze parametry obligacji.

Fakt, obligacje są co do reguły lepiej oprocentowane niż lokaty, ale trzeba się liczyć z tym, że środki zamrażamy na dłużej. Kupując obligacje możemy napotkać problem aby je sprzedać przed okresem zapadalności, czyli w razie konieczności ciężko będzie je upłynnić.

Rentowność wspomnianej przez Ciebie obligacji rzeczywiście może wynosić 20% - 30%. Wszystko zależy po jakiej cenie notowana jest obecnie na rynku. Przy tak dużych rentownościach jest ona notowana znacznie poniżej ceny nominalnej, czyli w przypadku obligacji poniżej 100. Oznacza to, że przykładowo dzisiaj kupujesz obligację po 80 zł, a za niecały rok emitent odkupi ją od Ciebie po 100 zł + odsetki, np. 5 zł. Wtedy rentowność wynosi w przybliżeniu 31,25% (25 zł / 80 zł).Pytanie dlaczego obligacja jest tak nisko wyceniana.

Obligacje najlepiej kupować na początku okresu odsetkowego ze względu na podatek, ale wtedy będą one też raczej drożej wyceniane. Naliczone odsetki musisz zapłacić przy kupnie. Jeśli kupisz obligację zaraz przed wypłatą odsetek, będziesz miał doliczone te odsetki w całości do ceny obligacji - czyli wyjdziesz na zero. Najpierw zapłacisz 10 zł odsetek kupujac obligację, a potem zostaną Ci one wypłacone. Tak by było gdyby nie podatki. Od wypłaconych odsetek zostanie naliczony podatek, a Ty dostaniesz kwotę już potrąconą o te odsetki, czyli 8,10 zł. A więc już na początku jesteś na stracie - zapłaciłeś 10 zł odsetek, a dostałeś 8,10 zł odsetek z obligacji, czyli jesteś 1,90 zł na stracie zaraz na początku inwestycji.

• 0

#3 Tomcio

Tomcio

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 16:57

Dziękuję, będę wybierać takie z mniejszą ilością naliczonych odsetek.

Muszę się nauczyć, aby dobrze rozpoznać czy emitent jest wiarygodny.

W jaki sposób mogę wyszukać nowe emisje - Będzie mnie kiedyś interesował rynek pierwotny.

• 0

#4 Adrian Mackiewicz

Adrian Mackiewicz

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 19 postów
  • Miejscowość:Wrocław

Napisany 28 lipiec 2015 - 12:13

Nie wiem czy są jakieś specjalne portale odnośnie nowych emisji. Rozwiązaniem jest na pewno śledzenie na bieżąco portali giełdowych. Takie informacje może tez pewnie zapewniać DM, w którym mamy rachunek maklerski.

Ocena wiarygodności emitenta to dopiero trudna sprawa, szczególnie patrząc przez pryzmat ostatnich afer. Chyba najlepiej, czy też najbezpieczniej, inwestować w duże podmioty, o ugruntowanej pozycji na rynku. Być może oprocentowanie będzie mniejsze, ale raczej nie zostaniemy na lodzie.

• 0

#5 Tomcio

Tomcio

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 19:37

A mam jeszcze pytanie - czy zakup obligacji, które kończą się krócej niż w rok, ich aktualny kurs poniżej 100% jest opłacalny ?

To znaczy czy warto zakupić takie obligacje (pamiętam, że obligacje Zakładu Fabryk Meblowych, czy jakoś tak) jest poniżej 100% i jakoś pół roku do końca i stopa zwrotu dosyć wysoka.

Moje obligacje jeszcze nie dobiegły końca więc nie wiem jak to wygląda. Jeżeli firma ma pieniądze, to wykupuje te obligacje w ustalonym dniu, tak jak by to była lokata ? 

• 0

#6 stan szym

stan szym

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 20:06

Punktem odniesienia kupna obligacji od Emitenta czy na rynku Catalyt powinno być - wielkość spółki i płynność danej serii obligacji - natomiast najważniejszym odniesieniem to lokaty bankowe - dziś około 3% brutto - a na obligacjach korporacyjnych mamy najniżej około 4,30% brutto - Warto brać pod uwagę takie parametry ze względu na bezpieczeństwo i spokój inwestycji - pozdrawiam

Edytowany przez stan szym, 13 czerwiec 2016 - 20:08 .

• 0