Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
* - - - - 1 głosów

Propozycje do portfela SII Polna i Vigo System

Vigo Vigo System GPW SII Portfel Polna

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
26 odpowiedzi na ten temat

#1 Chiefmike

Chiefmike

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 14 maj 2015 - 17:30

Witam wszystkich.

Proponuje dokupić do portfela (część dywidendowa) Akcje Zakłady Automatyki Polna SA, Uzasadnienie:

- społka płaci wysoką dywidendę,

- dobry zarzad,

- akwizycje,

- potencjał wzrostu,

Oraz do (części wolnej) Akcje Vigo System:

- nowe produkty,

- zwiększenie produkcji,

- planowana duża dywidenda,

- firma innowacyjna,

- szerokie zastosowania w wielu branzach (wojsko, medycyna, koljnictwo,przemysł, budownictwo, badania, kosmos)

- brak/male zadłuzenie,

- spółka osiąga zyski,

- realizacja strategi - spółce przyygladam się od debiutu niestety wtedy nie zaryzykowałem.

- pozytywne rekomendacje klientów np. takich jak NASA,

Wiecej:

https://akcjonariat....EM_20150408.pdf

Jeśli można mieć tylko jeden typ to poproszę o  VIGO. Dziękuje.

Inwestycja długoterminowa.

• 0

#2 Rafał Irzyński SII

Rafał Irzyński SII

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisany 15 maj 2015 - 12:18

Witam, 

Dziękujemy za propozycje. W spółce Vigo jest wręcz znikoma płynność, wskaźniki C/Z 24, C/WK 7 - dość wysokie poziomy. Raport za I kw. wykazał stagnację przychodów i lekki spadek zysków. Przy takich poziomach wskaźników rynkowych, inwestorzy oczekują wysokich dynamik wzrostowych sprzedaży i zysków, a spółka tego nie wykazała w I kw br. W podanym linku instytucja rekomendująca prognozuje wzrost przychodów w 2015 r. o 39%, a w I kw. przychody wzrosły o 10%... jeszcze gorzej wygląda ta relacja dotycząca zysku netto - dość duże odchylenie. Poczekajmy na poprawę w tym zakresie. 

Polna to ciekawa spółka, trend wzrostowy ładnie wygląda na wykresie. Szkoda, że wyniki I kw. nie wykazały poprawy r/r. Niestety spółka ta nie spełnia kryteriów do naszego segmentu spółek dywidendowych - muszą to być spółki duże, stabilne tak, by nie było dużych wahań kursu akcji w odniesieniu do indeksów. Segment ten traktujemy jak trzeci filar w oszczędzaniu na emeryturę i nie możemy pozwolić sobie na taki poziom ryzyka. 

Zachęcamy do kolejnych typów inwestycyjnych!

• 0

#3 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 16 maj 2015 - 8:48

Jeśli chodzi o przyszłość i Spółkę innowacyjną to nie patrzy się na wskaźniki.

Spółka VIGO jest na gieldzie od 5 miesiecy więc patrzenie na wskaźniki nie mają sensu, będzie można o nich rozmawiać conajmniej za 7 miesiecy.

Przy małych zakupach plynność jest, to nie jest zakup spekulacyjny więc plynnością nie ma się co przejmować.

Spółka zainwestowała w linie produkcyjną i wchodzi w produkcje masową.

Prognozy zysków to tylko prognozy - a rok się jeszcze nie skończył.

Nowe produkty.

Najwaniejsze jeśli chodzi o VIGO to myślalem o zakup tej spółki do części wolnej a nie do dywidendowej.

• 0

#4 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 18 maj 2015 - 13:05

Problem w tym, że większość polskich innowacyjnych spółek ma szybki start, wielkie plany i jeszcze szybszy koniec. Jeśli innowacyjność, to niestety raczej trzeba patrzeć na spółki zagraniczne. Do inwestycji niespekulacyjnych stawia się na coś, na co zawsze będzie popyt, np. usługi finansowe, księgowe, doradztwo finansowe, czy chociażby sprzedaż bułek. Detektory podczerwieni MOCVD mogą dzisiaj być potrzebne a jutro niekoniecznie. Sugerowanie trzymania takich akcji niespekulacyjnie to jak dla mnie równoznaczne z długoterminowym graniem w ruletkę.

• 0

#5 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 18 maj 2015 - 13:28

Właśnie dlatego Polska jest biednym krajem, Banki, Konsulting, Ksiegowosć - produkujmy papier, ustawy nie ma po co być innowacyjnym, rozwój i budowanie lepszej pszyszłości ? Po co lepiej produkować papier i cieszyć się, że się ma na bułkę.

No i oczywiscie jak innowacyjność to tylko zagranica - no pewnie jak w Polsce same piekarnie, banki i biura ksiegowych, to później płacz, że w Polsce źle i że nie mamy graczy na skale światową...

Proszę się zapoznać z możliwymi zastosowaniami detektorów a nie pleść bzdury.

Zarabia się na nowych produktach, uslugach i innowacjach. A nie na bułkach i makulaturze.

Z takim podejsciem po co wogole żyć ? - W długim terminie wszyscy będziemy martwi, wiec nie potrzebujemy ani Banków, ani Pieniedzy, ani Detektorów, ani Jedzenia.

Pewnosci nie ma nigdzie życie jest nie przewidywalne - Duże Banki też bankrutują. Kupić Akcje dużych, bo nie zbankrutują a może wypłacą procent dywidendy to jest największe ryzyko jakie można ponieść - też ryzykuje się kapitał a ma się bardzo małą stopę zwrotu.

VIGO System - to nie jest startup - są na rynku 22 lata,

Takiego człowieka z takim dziwnym podejsciem jak Pan nigdy nie spotkałem.

Edytowany przez Chiefmike, 18 maj 2015 - 13:29 .

• 0

#6 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 18 maj 2015 - 17:35

A jednak to McDonald's i Coca-Cola przetrwały jako spółki akcyjne od początku i są obecnie uważane za jedne z najbezpieczniejszych akcji. Ale możemy się ścigać z Japonią pod względem hi-tech, powodzenia. Innowacyjność, to prowadzenie danego biznesu, sposób, a nie wynalazek, czy nowoczesne technologie. Inwestowanie w np. spółkę od podczerwieni to inwestowanie w hi-tech, a nie w innowacyjność biznesowa. A przy hi-tech masz co najmniej podwójne ryzyko - 1, że produkt będzie zastąpiony przez coś innego, 2, że firma będzie źle zarządzana od strony finansowej. Nie mówię już o innych ryzykach, jak np. że coś nie pójdzie w produkcji nowy wynalazek nie wypali a pochłonie mnóstwo kapitału. Popatrzmy np. symantec - historia niedawna. Produkty oceniane nadal jako świetne (przez klientów, to nie jest moje zdanie), a wpadli na finansach. Nadal funkcjonują, ale akcje w dłuższej perspektywie spadły. Tak to jest z hi-tech, dużo losowych czynników i dobrze się tym gra na bardzo krótki termin, ale długa inwestycja w coś takiego, no nie dam się przekonać nigdy. Akcje mają generować zyski dla inwestora, kiedy VIGO podzieli się zyskiem? W takich firmach zarobią pracownicy przede wszystkim. Nawet CDprojekt nie spieszy się z dzieleniem zyskami, tyle z naszej polskiej innowacyjności. Realne przypadki dywidend to spółki amerykańskie i japońskie w tym sektorze. Skoro w Polsce obrót tymi akcjami to zabawa raczej w mecenasa sztuki, to nawet nie nazywam tego inwestowaniem. Mówi się "sukces nowej części Wiedźmina", "wysoka technologia", tylko pieniążków nie widać. Chyba sporo idzie na premie dla zarządów i pracowników, a akcjonariusze są od dawania kapitału w coraz większych ilościach.

• 0

#7 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 18 maj 2015 - 18:01

Tak przy okazji, jeśli już uprzeć się na innowacje - to już lepiej w zieloną energię. Tam jest bardzo wysokie RoE, firmy tez dzielą się zyskiem, zamiast chwalić się tylko wynalazkiem i kusić, że może trochę kiedyś się podzielą zyskiem. Na prąd zapotrzebowanie nie zniknie. Jest to też prawdziwa innowacja, ponieważ nie uzależnia produkcji energii od np. dostaw węgla. Tutaj nie ryzykuje się tyle co na hi-tech i jednocześnie sprzyja środowisku. W inwestowaniu długoterminowym nie patrzy się mrzonkami o wielkości, tylko właśnie na wskaźniki,

Poza tym nic nie było o debiucie skąd w ogóle o tym napomknięcie?

Nie mamy graczy na skale światową? A KGHM? Może niedługo Kruk? Jesteśmy dobrzy w tym w czym jesteśmy, jeśli nagle chcemy się wybić tam, gdzie nie dorównujemy zagranicy, to trzeba się liczyć z dużym ryzykiem.

Dziwne czy nie, ważne, że skuteczne podejście.

• 0

#8 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 18 maj 2015 - 18:44

Nie da sie prowadzić dyskusji. Nie ma ona ŻADNEGO sensu. Proszę inwestować w Coca-Cole i  Maca, bo nigdy nie zbankrutują co to za podstawa inwestycyjna ?

Znasz tylko DWA ryzyka przy prowadzeniu firmy ? - widać, że nie miałeś własnej działalnosci i mało wiesz o inwestowaniu,

Zielona energia - chyba żartujesz, z taką ustawą jaką mamy o OZE chcesz inwestować w zieloną energię ? Jeszcze rozumiem Spółki Energetyczne np. Energa - i to ma sens ale nie w zieloną energię, wiatraki - to porażka, z OZE tylko woda, pv, i może spalarnie.

Człowieku gdzie ja napisalem, ze nie mamy graczy na skalę Światową ?

Wskazniki pokazują przeszłość a nie pszyszłość. Kupuje się przyszłość i potencjał i na tym się zarabia. Nie ma życia bez ryzyka i nie ma inwestycji bez ryzyka - sama nazwa na to wskazuje INWESTYCJA - 'bez ryzyka' to są lokaty.

Pisanie o Symantecu, jest śmieszne bankructwa czy wtopy będą zawsze, kurs Akcji spadł ? NO i CO Z TEGO ?

- ponoć nie spekulujesz tylko kupujesz Bluechipy. Wiec jakie to ma dla Ciebie znaczenie ?

Inwestowanie  jak Buffet ma sens jeśli kupujesz udziały za miliony dolarów  chcesz budować kapitał na MC i Coca-Coli ? Powodzenia.

Zarabiasz w dolarach ? Ryzyko kursowe jest takie wysokie, że nie zainwestował bym 1$.

Masz kapitał rzędu kilkuset - milion złotych ? - to gratuluje. Buffet nigdy by nie inwestował tak jak inwestuje jeśli miał by do dyspozycji mały kapitał aby patrzeć tylko na fundamenty trzeba mieć bardzo duży kapitał, wtedy te 1-4% dywidendy to bardzo duża stopa zwrotu.

4% z miliona to 40 000 zł rocznie (bez podatku) przeżyjesz za to ? Nie sądzie więc po co takie Akcje kupować ?

Kupuje się społki z dużym potencjalem rozwoju, przynajmniej na początku. Nie wiem z kąd u młodego człowieka awersja do ryzyka.

Wszysktie Biznesy i Inwestycjie Ci wypaliły ?

Kończe temat bo nie a sensu rozmawiać.

• 0

#9 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 18 maj 2015 - 22:26

No i oczywiscie jak innowacyjność to tylko zagranica - no pewnie jak w Polsce same piekarnie, banki i biura ksiegowych, to później płacz, że w Polsce źle i że nie mamy graczy na skale światową...

Proszę się zapoznać z możliwymi zastosowaniami detektorów a nie pleść bzdury.

Zarabia się na nowych produktach, uslugach i innowacjach. A nie na bułkach i makulaturze.

Z takim podejsciem po co wogole żyć ? - W długim terminie wszyscy będziemy martwi, wiec nie potrzebujemy ani Banków, ani Pieniedzy, ani Detektorów, ani Jedzenia.

Pierwsze zdanie w cytacie. O graczach na skalę światową. Widzę, że celem jest tutaj pokłócenie się ze mną a nie wymiana zdań, więc rzeczywiście nie widzę sensu w tej dyskusji, miło w czymś się zgodzić dla odmiany. Nie chce mi sie tego ciągnąć dalej więc tylko zreasumuję.

Po co dyskusja o zastosowaniu detektorów? Napisałem tylko o ryzyku wyparcia przez inny wynalazek,  które zawsze jest a z czasem wzrasta,a nie o zniknięciu zastosowań. Np. w silnikach nadal można by używać platyny, ale została zastąpiona tańszym materiałem (to nie jest przykład konkretnie o detektorach, tylko przykład historyczny z rynku, który akurat mi się nasunął).

Nie da sie prowadzić dyskusji. Nie ma ona ŻADNEGO sensu. Proszę inwestować w Coca-Cole i  Maca, bo nigdy nie zbankrutują co to za podstawa inwestycyjna ?

Znasz tylko DWA ryzyka przy prowadzeniu firmy ? - widać, że nie miałeś własnej działalnosci i mało wiesz o inwestowaniu,

Zielona energia - chyba żartujesz, z taką ustawą jaką mamy o OZE chcesz inwestować w zieloną energię ? Jeszcze rozumiem Spółki Energetyczne np. Energa - i to ma sens ale nie w zieloną energię, wiatraki - to porażka, z OZE tylko woda, pv, i może spalarnie.

Człowieku gdzie ja napisalem, ze nie mamy graczy na skalę Światową ?

Wskazniki pokazują przeszłość a nie pszyszłość. Kupuje się przyszłość i potencjał i na tym się zarabia. Nie ma życia bez ryzyka i nie ma inwestycji bez ryzyka - sama nazwa na to wskazuje INWESTYCJA - 'bez ryzyka' to są lokaty.

Pisanie o Symantecu, jest śmieszne bankructwa czy wtopy będą zawsze, kurs Akcji spadł ? NO i CO Z TEGO ?

- ponoć nie spekulujesz tylko kupujesz Bluechipy. Wiec jakie to ma dla Ciebie znaczenie ?

Inwestowanie  jak Buffet ma sens jeśli kupujesz udziały za miliony dolarów  chcesz budować kapitał na MC i Coca-Coli ? Powodzenia.

Zarabiasz w dolarach ? Ryzyko kursowe jest takie wysokie, że nie zainwestował bym 1$.

Masz kapitał rzędu kilkuset - milion złotych ? - to gratuluje. Buffet nigdy by nie inwestował tak jak inwestuje jeśli miał by do dyspozycji mały kapitał aby patrzeć tylko na fundamenty trzeba mieć bardzo duży kapitał, wtedy te 1-4% dywidendy to bardzo duża stopa zwrotu.

4% z miliona to 40 000 zł rocznie (bez podatku) przeżyjesz za to ? Nie sądzie więc po co takie Akcje kupować ?

Kupuje się społki z dużym potencjalem rozwoju, przynajmniej na początku. Nie wiem z kąd u młodego człowieka awersja do ryzyka.

Wszysktie Biznesy i Inwestycjie Ci wypaliły ?

Kończe temat bo nie a sensu rozmawiać.

Kolejno po akapitach:

1. To tzw akcje defensywne, nawet agresywny pakiet powinien jakieś akcje defensywne zawierać.

2. To nie dział o teorii giełdowej, tylko już bardziej praktyczny, pisałem o tym wcześniej, o teorii chętnie porozmawiam w następnym dziale.

3. Jakie OZE? Ja pisałem o spółkach notowanych na giełdzie z branży 'zielonej energii', zostało wzięte literalnie, mój błąd powinienem sprecyzować. To miał być przede wszystkim przykład innowacji, która faktycznie ma długoterminowo przyszłość, nie podawałem konkretnej spółki (polecam sprawdzić np. interaolt w kwestii wiatraków - notowane na naszym GPW, szczególnie zalecam zobaczyć ich RoE, RoA, czy nawet dividend yield, Interaolt to nie jedyna taka spółka).

4. Patrz 1sze zdanie w pierwszym cytacie, wyciąłem resztę, żeby od razu było widać.

5. To w końcu widzisz polski hi-tech w długim terminie, czy w krótkim/średnim? Nie rozumiem, bo jeżeli inwestycja jest mocno ryzykowna ale kupuje się potencjał to nie można tego nazwać inwestycja długoterminową. Po czym prognozujesz przyszłość? Jedyne metody jakie ja znam są oparte na danych historycznych. Nawet prognozy dotyczące zupełnie nowych technologii i ich potencjału możemy opierać na danych historycznych, ponieważ tylko takie dane mamy do dyspozycji. Pozazdrościć temu, który wie, gdzie poleci rzucona piłka zanim rzucający ma ja w ręku. Ja od początku pisałem, że spekuluję, przede wszystkim spekuluję (nie w tym temacie co prawda). Przy czym moje 'spekulacje' nie są graniem na emocjach a raczej korzystaniem ze zbyt słabej wyceny danej spółki, stąd bardziej uznaje to za inwestycje krótkoterminowe.

6. Ryzyko kursowe w dłuższym terminie nie ma większego znaczenia, szczególnie teraz jak złotówka wciąż jest tak mocna - tutaj raczej kurs może pomóc. W dolarach, rublach, EURO, liczy się przede wszystkim dobra okazja rynkowa na spółkę, do akcji zagranicznych można też założyć konta w walucie obcej i wymieniać waluty tylko czasami.

7. Nie wiem jak inwestowałby Buffet mając mały kapitał, jest to sytuacja hipotetyczna o znikomym prawdopodobieństwie zaistnienia.

8. Pominę, nie rozumiem sensu pytania.

9. Ja kupuję czasem spółki z dużym potencjałem problem w tym, że w praktyce te wschodzące gwiazdy trzeba monitować właściwie każdego dnia. I prawie zawsze kończy się to wycofaniem w dość krótkim terminie, przynajmniej tak wygląda to u mnie. Gratuluję tym, którzy na przykład posiadali jedynie duży pakiet LPP od momentu debiutu i świadomie trzymali do dziś, ale chyba sami przyznają, ze od pewnego momentu ryzykowali bardzo dużo i jednak mieli poniekąd po prostu szczęście. Co nie zmienia faktu, że w życiu nie dam za LPP obecnej ceny rynkowej. Z prostego powodu - na 10 spółek ryzykownych z potencjałem jest 1 z małym ryzykiem i podobnym potencjałem oraz solidnymi wynikami. Kupując spośród tych 10, jedynie zwiększam ryzyko, a nie zysk. Nie zagłębiając się w rachunek prawdopodobieństwa i wyliczanie, że tak naprawdę po prostu zwiększam zysk dodam tylko, że mam awersję do niepotrzebnego ryzyka a nie ryzyka ogólnie.

10. Wszystkie biznesy? Można skonkretyzować? Rozumiem, ze chodzi o inwestycje na rynkach, nie o firmy. Żeby było śmiesznie to na akcjach - odnotowałem tylko zyskowne transakcje (jak dotąd, ale na pewno miałem też nieco szczęścia, lub przynajmniej nie miałem pecha). Za to na forex bywa u mnie w kratkę. Bardzo w kratkę. A właśnie forex to najprostszy przykład dużego ryzyka z dużym potencjałem zarobku. Przy czym, jeśli komuś lepiej idzie forex, to jak najbardziej zachęcam do inwestowania tylko na forexie. Mi idzie dobrze w akcjach więc tutaj mam coś do powiedzenia od siebie. Także oczywiście, że nie wszystko mi wyszło, chyba, że mowa o akcjach, tutaj moją największą porażką było czekanie dłużej niż planowałem ze sprzedażą.

Edytowany przez arjaq, 18 maj 2015 - 22:31 .

• 0

#10 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 19 maj 2015 - 8:25

Nigdzie nie napisałem, ze proponuje VIGO do częsci DYWIDENDOWEJ PORTFELA TYLKO DO WOLNEJ. To najważniejsze.

Ryzyko walutowe nie ma znaczenia ? Widać nie robileś żadnego biznesu.Złotówka jest mocna ?  Złotówka jest aktualnie bardzo słaba dlatego można za nią bardzo mało kupić Dolarów czy  EURO czy Funtów, jak by była mocna za 1 zł miał byś 3 Dolary i ludzie by przjeżdzali do Polski do pracy a nie wyjeżdzali milionami. I właśnie dlatego, że PLN jest słaby nie przepłacasz za Akcje w np. USA.

Jak tego nie kumasz to dziwie się, jak możesz mieć tyle tranzakcji zyskownych.

Pleciesz takie bzdury, że nie da się tego czytać.

Na dalsze kopanie z dzieciakami nie mam ochoty i czasu.

• 0

#11 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 19 maj 2015 - 18:42

Myślę, że każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o ekonomii wie, jak skończyłoby się obecnie dla gospodarki ustalenie kursu 3 dolary dla złotówki. Faktycznie było  w nawiasie, ze do części wolnej, ale później wywnioskowałem, że jak piszesz o perspektywie 7 miesięcy i wtedy dopiero patrzeć na wskaźniki to pomyślałem, że jednak chodziło o termin co najmniej średni. Nie zauważyłem tego w nawiasie na początku, przepraszam. Ale może skończmy to już bo znów schodzi na dziwne kwestie, niezwiązane z tematem. Zapraszam do założenia wątku o kursie złotówki albo napisanie tam opinii, że Pańskim zdaniem mamy teraz słabą złotówkę.

• 0

#12 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 21 maj 2015 - 18:22

Tymczasem:

Akcjonariusze Vigo zdecydowali o wypłacie 5,61 zł dywidendy na akcję

http://www.bankier.p...je-3346754.html

PGE skąpi dywidendy, tegoroczna propozycja to 0,78 zł na akcję

Stopa dywidendy z zysku za 2014 rok to zaledwie 4 proc. Ostatecznie o wysokości wypłaty zdecyduje walne. Eksperci przerstrzegają, że w kolejnych latach stopa dywidendy w PGE będzie spadać.

http://wiadomosci.st...je,akcje,136326

Tyle z trzymania PGE długoterminowo na emeryturę. Spółki gdzie SP decyduje nie są warte ryzyka, te dodatkowe % z dywidendy to jest nic.

Dodatkowo jak jest 'dobrze' to jest 'dobrze' ale jak coś idzie 'nie tak' to widzimy takie 'akcje' jak na ENERGI wymiana Polityczna  Zarządu i zjazd 10% w dwie sesje - ot tyle z bezpieczeństwa.

Na tapecie dodatkowo widmo konsolidacji sektora.

-

Każdy wie ile jest warta Polska Złotówka po co zakładać tematy na ten temat ? - Niewiele.

Ustalanie kursu ? Dlaczego ktoś tym bardziej Rząd RP ma ustalać kurs i dlaczego akurat na 3 zł - co to komuna ?

Zresztą 'ustalać' to sobie można, 'ustalali' kurs USD, za komuny wiadomo jak się to skończyła walka z rynkiem i gospodarka centralnie planowana - 'koniki' pod Pewexem i 'czendz monej' , 'gut prise', pustki na półkach w sklepach.

Nie pisałem jak długo trzymać Akcje VIGO, więc nie wiem skąd te 7 miesięcy ? VIGO ale co najmniej kilka lat, jeśli zrealizują plany to możemy dostać 11-17 % dywidendy w latach kolejnych. Nad interpretuje Pan jak Kobieta.

-

Panie Rafale ja nie chciałem VIGO do części dywidendowej tylko wolnej. Proszę pod tym kontem spojrzeć na spółkę.

Pozdrawiam

• 0

#13 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 21 maj 2015 - 19:09

Pięknie dobrane dane. PGE zjazd o 0,49%, Vigo zjazd 3,92%. To tyle w kwestii bezpieczeństwa. Skoro mniej płacą dywidendy to może np. zysk jest w coś zainwestowany i przyczyni się do wzrostu zysku w przyszłości. Bardzo lubię gdy ktoś wciska mi w usta coś, czego nie mówiłem. Kurs ustala rynek oraz działania rządu, nic nie wspominałem o centralnej gospodarce, pisałem tylko o skutkach ustalenia kursu złotówki na 3 dolary (w domyśle rynkowego). Oraz dlaczego PGE? Żeby chociaż PGE koncentrował się na energii ODNAWIALNEJ, o której pisałem. Jak dla mnie znów podany przykład wyszukany w branży energetycznej pod kryterium niskiej dywidendy tylko po to, żeby się pospierać. Samo dividend yield nie przekonuje mnie, ważniejszy jest fakt płacenia dywidendy, przepływy pieniężne oraz dividend cover. Jak spółka jest wyceniona blisko wartości księgowej to może wypłacić np. 90% dywidendy i następnie ogłosić bankructwo i zniknąć, ponieważ dywidenda będzie z aktywów. Czy taka inwestycja jest dobra? Tyle w kwestii mody na dywidendę. Oczywiście sam lubię dostać dużą dywidendę, ale wtedy muszę patrzeć na fundamentalne dane.

• 0

#14 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 22 maj 2015 - 8:43

Chłopie lecz się. Jesteś gorszy niż Baba na Targu.  Osoba która się chce pospierać i szuka dziury w całym jesteś właśnie TY.

Nadinterpretacja wypowiedzi.

Przeanalizuj sobie skład Portfela SII i zobacz co w nim 'mamy'.

Rozmowa o dwóch różnych spółkach do 'innych' części portfela. Porównujesz te Spółki 1:1 ?

Przyczepi się taki i będzie gnębił człowieka szukając dziury w całym.

Jeśli rynek 'ustali' kurs 3 PLN na 1 USD to zrobi to rynek i będą ku temu podstawy.

• 0

#15 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 22 maj 2015 - 17:01

Tak tak, jak zwykle zero merytoryki i próba zrzucenia na mnie własnych przywar. Tym się chyba różnimy, że jeśli ktoś coś pisze/mówi to moim punktem wyjścia jest, że może ma rację a Pańskim jest z miejsca się spierać.

Sprawdziłem portfel SII - głównie firmy z prostych branż, żadnych hi techów. Czy chodziło o pge? Ja nie proponowałem pge i nie zaproponowałbym. Nie głosowałem też za dołączeniem pge do portfela. Aczkolwiek nie każda dobra decyzja przynosi zyski. Niestety rynku nie przewidzi się nigdy do końca.

Gwoli merytoryki - to, że rynek ma podstawy do czegoś, nie znaczy, że będzie to miało dobre skutki, a na pewno nie dla wszystkich. Przykład z bardzo niedawna - niskie ceny drobiu i nabiału przy wysokim kursie dolara nowozelandzkiego. Przy okazji: Czy jeśli dolar jest wart ponad 100 jenów, to znaczy, że Japonia ma super słabą walutę? Teach me o Master :)

Polna wypłaca dywidendę z kapitału zapasowego, możliwe że się zwijają powoli albo nie maja perspektyw rozwoju i to jedyne, co mnie w tej firmie niepokoi. Natomiast nad kupnem POLNA sam się zastanawiam. Możenie nadają się do portfela SII, ale na szybki handel też się nadadzą do mojego portfela. Jeśli możesz podrzucić jakieś szczegółowe zestawienie danych fundamentalnych o POLNA, będę wdzięczny. Bo C/WK bliskie 1 jest dość kuszące a C/Z około 10 akceptowalne.

• 0

#16 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 22 maj 2015 - 18:21

Tak tak, jak zwykle zero merytoryki i próba zrzucenia na mnie własnych przywar. Tym się chyba różnimy, że jeśli ktoś coś pisze/mówi to moim punktem wyjścia jest, że może ma rację a Pańskim jest z miejsca się spierać.

Chyba odwrotnie. Zawsze znajdziesz tłumaczenie i argument za 'czymś' byle tylko udowodnić swoje racje - przykład drobiu argument akurat pasuje jak ulał do Vigo czy PGE. Dla mnie EOT.

Jakubas ze Spółki POLNA, wyciąga co się da  chce spółkę pożegnać z Giełdą - i wcale się nie dziwie bo prowadzenie Spółki jako  publiczna to ból w pupie i nie potrzebne koszta, ułatwienie życia konkurencji (raporty) a czasem nabijanie im kasy (kupują akcje), użeranie się z mniejszościowymi itp.

PS. Patrząc wskaźnikowo nie wszedł byś na początku w: MC-ka, Coca-Cole, Google, MS, Apple, Xerox czy wiele innych Spółek.

Wskaźniki mają sens przy Blue Chipach - firma nie rozwija się wolno albo wcale, co ma z kasą robić ? Dlatego płacą dywidendę (Apple nigdy nie wypłaciło chociaż śpią na kasie).

• 0

#17 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 23 maj 2015 - 18:02

Nie wiem co ma drób i NZD wspólnego z Vigo czy PGE. Przykład drobiu odnosił się do tego, jak rynek potrafi kształtować ceny, więc rozumiem, że kształtowanie cen na PGE i Vigo miałyby spowodować jakieś szersze problemy w gospodarce. Chętnie to zobaczę.

Czyli jednak zwijają Polną, szkoda.

Moim zdaniem wskaźniki mają sens zawsze. Bo nawet świetny pomysł biznesowy przy odpowiednio wysokim wskaźniku np. zadłużenia może z miejsca skazać firmę na bankructwo. Apple nie wypłaca więc inwestuje. Dobre inwestycje to lepsze w długim terminie dla akcjonariusza niż dywidenda, a czasem również w krótkim. Nie chodzi o wchodzenie w debiut zawsze, tutaj to jest i będzie spora loteria co stanie się z taką spółką na przestrzeni choćby roku. Natomiast to, jak spółki zachowały się w trakcie kryzysów pokazuje jak bezpieczną są inwestycją. Rozwijając temat - tak, nie wszedłbym w żadną z tych firm, lub sprzedałbym je po debiucie przy pierwszym ładniejszym wzroście, to prawda :) Za to po kryzysie kupiłbym tego typu firmy chętnie. Oraz dziękuję za 2 merytoryczne argumenty tj. względem Polna i Blue Chipów. "Niestety" masz rację co do tego, jak bym postąpił, więc chyba brak pretekstu do dalszego spierania się. No chyba, że chcesz udowadniać, że wskaźniki nie mają sensu w ogóle, ale myślę, że zgadzasz się w kwestii, że do  pewnego stopnia mają wpływ, a czasem zauważenie pewnych wskaźników może uratować przed zgubną decyzją, więc znowu brak pretekstu, "przykro" mi.

• 0

#18 Chiefmike

Chiefmike

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisany 24 maj 2015 - 14:51

Polna się zwija - nie ma co super wnioski i logika .Wycofanie Spółki z Gieldy to nie zwijanie się, tylko mądra i przemyślana decyzja - o ile to nastąpi.

Wskaźniki są tylko pomocą, a nie wyrocznią.

Moim zdaniem nie znasz się na Inwestycjach i Biznesie - wnioski z komentarzy.

Nie wiem co ma drób i NZD wspólnego z Vigo czy PGE.

To po co pisać takie pierdoły ?

Przykład z bardzo niedawna - niskie ceny drobiu i nabiału przy wysokim kursie dolara nowozelandzkiego. Przy okazji: Czy jeśli dolar jest wart ponad 100 jenów, to znaczy, że Japonia ma super słabą walutę? Teach me o Master :)

• 0

#19 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 25 maj 2015 - 2:01

Polna się zwija - nie ma co super wnioski i logika .Wycofanie Spółki z Gieldy to nie zwijanie się, tylko mądra i przemyślana decyzja - o ile to nastąpi.

Wskaźniki są tylko pomocą, a nie wyrocznią.

Moim zdaniem nie znasz się na Inwestycjach i Biznesie - wnioski z komentarzy.

Nie wiem co ma drób i NZD wspólnego z Vigo czy PGE.

To po co pisać takie pierdoły ?

No właśnie. Jak nie znasz się na inwestowaniu. Jak najwyraźniej WIDAĆ. To po co piszesz takie pierdoły, że złotówka musi być warta 3 dolary żeby można ja było uznać za mocną walutę. I znów nie umiesz się przyznać do błędu. Pewnie NADAL nie rozumiesz po co był przykład jena oraz NZD, ponieważ tak znasz się na inwestowaniu, a dawałem je pod konkretnymi cytatami, wystarczyło czytać lub pomyśleć zamiast odwracać kota ogonem. Owszem, wskaźniki to pomoc w wyborze, współczuję ludziom zamkniętym w swoim świecie wskaźników i np. na podstawie 20% wskaźnika dywidendy podejmujących swoje decyzje. Dla mnie EOT, jak chcesz to dalej wypisuj fantazje niezwiązane z praktyką,a argumenty innych uznawaj za pierdoły. Przyjrzyj się samemu sobie inwestorze, ja wolę nadal zarabiać zamiast wypisywać jakieś pierdoły o tym, że jak złotówka nie warta 3 dolce, to słabą jest walutą, ośmieszając się przed inwestorami, jak Pan.

• 0

#20 arjaq

arjaq

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów

Napisany 25 maj 2015 - 2:26

Ja ze swojej strony przestaje śledzić ten temat, żeby nie zaśmiecało mi maila i czekam aż ktoś z moderatorów przerzuci to do Hyde Park, bo tam się nadają Pana wypowiedzi. Można założyć temat "jak nie wygląda ekonomia/inwestowanie" i tam umieścić Pana wypowiedzi, szczególnie te o sile złotówki (bo nie kosztuje 3 dolarów), o równoznaczności innowacyjności z hi-tech, o tym, że wskaźniki w ogóle są nie ważne (a później jednak, że są pomocne), o ryzyku (i uzasadnianie długoterminowego ryzyka chwilowym dziennym wahaniem ceny lub dividend yield, wobec mojego podstawowego argumentu dotyczącego popytu i podaży oraz zmian rynkowych).

Edytowany przez arjaq, 25 maj 2015 - 2:27 .

• 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: Vigo, Vigo System, GPW, SII, Portfel, Polna