Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Zanotowanie straty na giełdzie a podatek do zapłacenia

optymalizacja podatkowa podatki

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 gofe

gofe

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 6 sierpień 2014 - 12:37

mam taki case [dane oczywiscie pogladowe]

W ciągu roku zarobiłem na UoD z przeniesieniem praw autorskich (ze stawka 50% kosztow nie 20%) 3000 zł netto

Z Umowy zlecenie 2000 netto

Na gieldzie zarobilem 200 zl z dywidendy
i chce sprzedac akcje ze stratą 1000 pln
wtedy unikam 38 zl (odpisuje polowe straty wiec 500 pln w tym roku i w kolejnym odpisze pozostałe 500 pln bo tak nakazuje ustawa) podatku od dywidendy 

no i teraz jeszcze cos zaaoszczedze? czy z tych umow dostane zwrot podatku wiec i tak nie opyla mi sie notwac tej straty

• 0

#2 Paweł Juszczak

Paweł Juszczak

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 6 sierpień 2014 - 15:48

mam taki case [dane oczywiscie pogladowe]

W ciągu roku zarobiłem na UoD z przeniesieniem praw autorskich (ze stawka 50% kosztow nie 20%) 3000 zł netto

Z Umowy zlecenie 2000 netto

Na gieldzie zarobilem 200 zl z dywidendy
i chce sprzedac akcje ze stratą 1000 pln
wtedy unikam 38 zl (odpisuje polowe straty wiec 500 pln w tym roku i w kolejnym odpisze pozostałe 500 pln bo tak nakazuje ustawa) podatku od dywidendy 

no i teraz jeszcze cos zaaoszczedze? czy z tych umow dostane zwrot podatku wiec i tak nie opyla mi sie notwac tej straty

Napisał Pan bardzo ogólnie, ale zwrócę uwagę na kilka kwestii:

- dochodów giełdowych nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł (poza sytuacją, gdzie dochody giełdowe uzyskiwane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), więc umowy zlecenia i umowy o dzieło nie mają tu znaczenia dla obliczenia kwoty "podatku giełdowego",

- zakładając że dywidenda będzie pochodzić od polskiej spółki notowanej na giełdzie, to co do zasady dostanie Pan na rachunek kwotę netto - podatek od dywidendy zostanie potrącony automatycznie, czyli nie będzie Pan jej musiał wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym i płacić od niej podatku. Co za tym też idzie, nie będzie Pan mógł pomniejszyć tego podatku od dywidendy stratą wynikającą ze zbycia papierów wartościowych,

- jakakolwiek sprzedaż akcji na giełdzie w danym roku podatkowym (nawet jeśli ze stratą) spowoduje, że za ten rok podatkowy będzie trzeba złożyć zezanie podatkowe do US do końca kwietnia następnego roku.

Więcej informacji o podatku giełdowym może znaleźć Pan w punkcie 9. pod poniższym linkiem: http://www.sii.org.p...dza.html#ak2210

Edytowany przez Paweł Juszczak, 6 sierpień 2014 - 15:55 .

• 0

#3 hardkorowy_inwestor

hardkorowy_inwestor

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 14:55

Udało się załatwić temat? Bo niedługo zbliża się czas rozliczeń....

• 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: optymalizacja podatkowa, podatki