Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Zanotowanie straty na giełdzie a podatek do zapłacenia

optymalizacja podatkowa podatki

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 gofe

gofe

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 6 sierpień 2014 - 12:37

mam taki case [dane oczywiscie pogladowe]

W ciągu roku zarobiłem na UoD z przeniesieniem praw autorskich (ze stawka 50% kosztow nie 20%) 3000 zł netto

Z Umowy zlecenie 2000 netto

Na gieldzie zarobilem 200 zl z dywidendy
i chce sprzedac akcje ze stratą 1000 pln
wtedy unikam 38 zl (odpisuje polowe straty wiec 500 pln w tym roku i w kolejnym odpisze pozostałe 500 pln bo tak nakazuje ustawa) podatku od dywidendy 

no i teraz jeszcze cos zaaoszczedze? czy z tych umow dostane zwrot podatku wiec i tak nie opyla mi sie notwac tej straty

• 0

#2 Paweł Juszczak

Paweł Juszczak

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 6 sierpień 2014 - 15:48

mam taki case [dane oczywiscie pogladowe]

W ciągu roku zarobiłem na UoD z przeniesieniem praw autorskich (ze stawka 50% kosztow nie 20%) 3000 zł netto

Z Umowy zlecenie 2000 netto

Na gieldzie zarobilem 200 zl z dywidendy
i chce sprzedac akcje ze stratą 1000 pln
wtedy unikam 38 zl (odpisuje polowe straty wiec 500 pln w tym roku i w kolejnym odpisze pozostałe 500 pln bo tak nakazuje ustawa) podatku od dywidendy 

no i teraz jeszcze cos zaaoszczedze? czy z tych umow dostane zwrot podatku wiec i tak nie opyla mi sie notwac tej straty

Napisał Pan bardzo ogólnie, ale zwrócę uwagę na kilka kwestii:

- dochodów giełdowych nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł (poza sytuacją, gdzie dochody giełdowe uzyskiwane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), więc umowy zlecenia i umowy o dzieło nie mają tu znaczenia dla obliczenia kwoty "podatku giełdowego",

- zakładając że dywidenda będzie pochodzić od polskiej spółki notowanej na giełdzie, to co do zasady dostanie Pan na rachunek kwotę netto - podatek od dywidendy zostanie potrącony automatycznie, czyli nie będzie Pan jej musiał wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym i płacić od niej podatku. Co za tym też idzie, nie będzie Pan mógł pomniejszyć tego podatku od dywidendy stratą wynikającą ze zbycia papierów wartościowych,

- jakakolwiek sprzedaż akcji na giełdzie w danym roku podatkowym (nawet jeśli ze stratą) spowoduje, że za ten rok podatkowy będzie trzeba złożyć zezanie podatkowe do US do końca kwietnia następnego roku.

Więcej informacji o podatku giełdowym może znaleźć Pan w punkcie 9. pod poniższym linkiem: http://www.sii.org.p...dza.html#ak2210

Edytowany przez Paweł Juszczak, 6 sierpień 2014 - 15:55 .

• 0

#3 hardkorowy_inwestor

hardkorowy_inwestor

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 14:55

Udało się załatwić temat? Bo niedługo zbliża się czas rozliczeń....

• 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: optymalizacja podatkowa, podatki

Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie