Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Krótka sprzedaż akcji

szorty krótka sprzedaż

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 Tomasz

Tomasz

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 11:17

Cześć wszystkim,

SII to duża siła na naszym rynku więc myślę że warto was zapytać o zdanie. Co sądzicie o krótkiej sprzedaży akcji, czy chcielibyście aby GPW udostępniła taką możliwość? Może wspólnie uda się nam coś zrobić w tym temacie. Dzięki temu czas bessy również byłby bardzo pasjonujący dla inwestorów/spekulantów.

• 0

#2 Alina K.

Alina K.

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 30 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 12:11

Witam,

pytanie nie jest do mnie ale mogę odpowiedzieć bo ostatnio się tym interesowałam. Giełda dopuszcza możliwość krótkiej sprzedaży (http://www.gpw.pl/krotka_sprzedaz) i np BZWBK ma taką możliwość w ofercie (http://www.dmbzwbk.pl/gielda/rachunki/krotka-sprzedaz/rachunek-krotkiej-sprzedazy.html). Więc nie ma co robić już w tym temacie.

Zdanie SII na temat krótkiej sprzedaży również chętnie poznam :)

• 0

#3 Tomasz

Tomasz

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 12:31

Tak, istnieje taka możliwosć obecnie, ale akcje trzeba odkupić przed końcem dnia :) Przy obecnych prowizjach i płynności nie ma najmniejszego sensu się w to bawić. Chodziło mi raczej o możliwość trzymania krótkich bez żadnych ograniczeń czasowych.

• 0

#4 Tomasz

Tomasz

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 10:02

Prawdziwy ogień wypowiedzi :)

• 0

#5 Kamil Kowalczyk

Kamil Kowalczyk

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 75 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 10:22

Dostałeś odpowiedź, że jest taka możliwość. Dodatkowo masz możliwość (u brokerów forex) grać na instrumentach pochodnych opartych o notowania największych spółek z dźwignią i w obie strony.

Co do obowiązku odkupienia pod koniec dnia to jak byś chciał? Jest na zachodzie taka opcja otwierania pozycji na akcjach i trzymania bezterminowo? Co wtedy z dywidendą i prawem głosu na walnym?

• 0

Lepiej jest mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie.” – Warren Buffett

#6 Tomasz

Tomasz

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 11:23

Dodatkowo masz możliwość (u brokerów forex) grać na instrumentach pochodnych opartych o notowania największych spółek z dźwignią i w obie strony.

Od inwestowania do zabawy w ciuciubabkę na CFD daleka droga.

Jest na zachodzie taka opcja otwierania pozycji na akcjach i trzymania bezterminowo?

Nie słyszałem nigdy o ograniczeniach czasowych, ale sam nie grałem na krótko akcjami więc na 100% nie wiem.

Co wtedy z dywidendą

Mając szorta Ty płacisz dywidendę

prawem głosu na walnym?

Nie wiem

• 0

#7 Kamil Kowalczyk

Kamil Kowalczyk

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 75 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 11:56

Są brokerzy gdzie masz dźwignię na akcjach 25:1 więc podobna jak na kontraktach na naszej giełdzie (http://www.cityindex.../akcje-cfd.aspx). Dywidendy i prawa głosu nie masz ale jak mówisz podobnie jak przy krótkiej sprzedaży na giełdzie.

Jakoś nie widzi mi się, żebym to ja mając pozycję krótką musiał płacić komuś dywidendę. Nie znalazłem nigdzie w sieci potwierdzenia na to.

Szukałem w sieci  trafiłem na wyjaśnienie pojęć krótka sprzedaż i pozycja krótka, które przez wiele osób jest używane wymiennie, a to nie do końca prawda/

Pojęcie krótka sprzedaż stosowane jest tylko w zakresie papierów wartościowych, natomiast pojęcie pozycji krótkiej jest pojęciem szerszym. Pojęcie pozycji krótkiej obejmuje zarówno papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi.

• 0

Lepiej jest mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie.” – Warren Buffett

#8 Tomasz

Tomasz

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 12:56

Są brokerzy gdzie masz dźwignię na akcjach 25:1 więc podobna jak na kontraktach na naszej giełdzie

Ale to wszystko jest CFD, to nie jest rynek dla profesjonalistów. To jest zabawka w której początkujący tracą pieniądze. To nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. Jaki jest sens otwierania zakładu w którym przeciwnik widzi Twoje karty, przeciwnik decyduje jak się potoczy gra, a do tego prowizje są kilka razy większe niż na rzeczywstym rynku. CFD wogóle nie jest tematem tego wątku, zostawmy to w spokoju :)

• 0

#9 spider87

spider87

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 10:24

Ale wiele europejskich giełd nie ma krótkiej sprzedaży albo ma w ograniczonej formie więc nie licz na to, że nasza GPW się wyłamie. Zresztą regulacje unijne nie pozwalają za wiele.

• 0