Drogi Użytkowniku, przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze Ciebie z serwisów internetowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach analitycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na używanie przez nas cookies powinieneś zablokować ich zapisywanie na swoim urządzeniu zmieniając ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić tę stronę. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookies i przetwarzania danych osobowych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności i zasadami dotyczącymi plików cookies. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Koszt nabycia opcji na akcje zagranicznej firmy (dla pracowników)


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 w44

w44

    Początkujący Inwestor

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 21 kwiecień 2014 - 14:21

Witam,

 

Moja firma udostępniła możliwość odpłatnego nabycia opcji na akcje.

Opcje zapadają dopiero za ponad 2 lata i bedę podlegały zamianie na akcje po preferencyjnych warunkach jeśli spełnione będą pewne warunki (dotyczące ceny akcji).

 

Tak więc w tej chwili stanowiły dla mnie tylko koszt.

 

Jak mogę udokumentować taki wydatek? Czy wspomniane opcje muszą być na moim rachunku maklerskim?

W tej chwili nie są, gdyż z ich przechowywaniem wiązały by mi się dodatkowe koszty chyba w każdym biurze maklerskim w Polsce..

 

W związku z nabyciem tych opcji dysponuję tylko:

- certyfikatem posiadania opcji (wyszczególniona jest tylko ilość opcji)

- potwierdzenie przelewu na ich zakup

 

Pytanie:

Czy tak poniesiony koszt mogę odliczyć w PIT'cie w pozycji "inny koszty" ?

 

Pozdrawiam


  • 0

#2 Jacek Regulski

Jacek Regulski

    Inwestor zaawansowany

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 38 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 24 kwiecień 2014 - 14:20

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 38a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów dopiero w momencie realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, bądź też w momencie ich odpłatnego zbycia. Z powyższego wynika, że do momentu zaistnienia, któregoś z powyższych zdarzeń, wydatków poniesionych na nabycie opcji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, a tym samym nie ma możliwości ich odliczenia w zeznaniu podatkowym.


Edytowany przez Jacek Regulski, 24 kwiecień 2014 - 14:20 .

  • 0

#3 Jakub Makowski

Jakub Makowski

    Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 24 kwiecień 2014 - 15:06

Ja ze swojej strony dorzucam link do starego video ale może się przyda.

http://tvn24bis.pl/w...ych,225956.html


  • 0

#4 Jakub Ciepiela

Jakub Ciepiela

    Rekin giełdowy

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 24 kwiecień 2014 - 16:17

Zachęcam oczywiście do przystąpienia do SII, każdy członek otrzymuje pomoc prawną również przy okazji rozliczania się z US.


  • 0

#5 w44

w44

    Początkujący Inwestor

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 22:34

Dziękuje za odpowiedź oraz za linka.

Już jestem członkiem i informacje o potencjalnej pomocy prawnej widziałem chyba w jakimś mailu ale przez portal nie udało mi się znaleźć tej informacji ponownie.

 

Powyższa odpowiedź jest przydatna na potrzeby rozliczenia za zeszły rok.

Nasunęło mi się jednak drugie pytanie.

 

Czy w przypadku jeśli nie spełnione zostaną (za 2 lata) warunki nabycia akcji za opcje, (tzn. nie mam akcji oraz opcje przestają istnieć)

podpada to pod warunek "realizacji praw wynikających z tych instrumentów"

 

Poprzez realizację praw rozumiem uznanie tego za koszt w roku w którym opcje wygasły.

 

Na chłopski rozum jest to dla mnie tożsame z kupnem akcji firmy, która zbankrutowała - to chyba można wrzucić w koszty?


Edytowany przez w44, 24 kwiecień 2014 - 22:34 .

  • 0

#6 Jakub Ciepiela

Jakub Ciepiela

    Rekin giełdowy

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 25 kwiecień 2014 - 11:56

Jeśli chodzi o szczegółowe porady prawne i jest Pan członkiem SII to zachęca do kontaktu z nami:

 

Kontakt do Działu Interwencji:

e-mail: interwencje@sii.org.pl

telefon: +48 (0) 71 332 95 60


  • 0




Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie