Drogi Użytkowniku, przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze Ciebie z serwisów internetowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach analitycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na używanie przez nas cookies powinieneś zablokować ich zapisywanie na swoim urządzeniu zmieniając ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić tę stronę. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookies i przetwarzania danych osobowych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności i zasadami dotyczącymi plików cookies. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosów

Wybór ZUS a OFE?

ZUS OFE emerytury

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
54 odpowiedzi na ten temat

#1 Jakub Ciepiela

Jakub Ciepiela

Rekin giełdowy

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 3 kwiecień 2014 - 18:41

Jak tam u Was z decyzją? Ja się zastanawiam jeszcze, a czas biegnie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Krótko napisaliśmy o wyborze ZUS a OFE ale dowiemy się chętnie co Wy o tym myślicie?

• 0

#2 Jakub Ciepiela

Jakub Ciepiela

Rekin giełdowy

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów

Napisany 7 kwiecień 2014 - 12:33

Jeszcze raz o wyborze ZUS czy OFE... świetny tekst pokazujący o co idzie walka. Globalnie to duże środki i być albo nie być dla niektórych PTE ale dla mnie/nas pojedynczo to kilka złotych...

Z ciekawości zapytam... wiecie ile cała ta operacja kosztowała? Czy to nie jest przypadkiem tak, że całościowo przygotowanie tej reformy, która nie jest najkorzystniejsza dla obywateli: analizy społeczne, przeszkolenie pracowników ZUS i innych urzędników itd to grube miliony?

• 1

#3 Jacek Regulski

Jacek Regulski

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 10:39

Powinno się dywersyfikować portfel czyli naturalny wybór ZUS i OFE ale co to za dywersyfikacja jeśli na OFE pójdzie 2,92%?

Nie chce mi się potem sprawdzać czy środki są przekazywane czy się wszystko zgadza. Nie chcę też dawać zarobić "tłustym" na giełdzie.

Więc wybiorę pewnie tylko ZUS.

• 0

#4 nskrzypek

nskrzypek

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 kwiecień 2014 - 16:37

Ja wybiorę OFE, nie liczę z tego tytułu na zysk ale tak trochę z czystej przekory w stosunku do Rządu, który leci w kulki z naszymi "emeryturami".

• 0

#5 ews

ews

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 30 kwiecień 2014 - 11:32

A widzieliście wpadkę Ministra Sikorskiego, który na konferencji prasowej powiedział, że wybrał OFE? :)

• 0

#6 Kamil Kowalczyk

Kamil Kowalczyk

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 75 postów

Napisany 30 kwiecień 2014 - 11:44

Jasne;)))

Dobre było też jego tłumaczenie, że wybrał ZUS bo w jego przypadku to jest wybór tylko na około 5 lat. Można więc założyć, że gdyby brakowało mu więcej lat do emerytury to wybrałby OFE.

• 0

Lepiej jest mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie.” – Warren Buffett

#7 riotra

riotra

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 5 maj 2014 - 9:00

Dla mnie ZUS jest brakiem wyboru. OFE jest dużo lepszą inwestycją, jednak Rząd coraz bardziej kładzie na nie swoje "łapy" bo jest to realny pieniądz a nie jak w przypadku ZUS wirtualny zapis.

• 0

#8 Zbigniew Bałucki

Zbigniew Bałucki

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 maj 2014 - 16:13

Swego czasu trafiłem na dość ciekawą wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego dla portalu forsal.pl, zapytano pytano różnych ekspertów o ich preferencje w sprawie ZUS/OFE: "Nie dokonam żadnego wyboru, czyli trafię do ZUS. Postąpię tak dlatego, że jest mi obojętne, skąd nie będę miał emerytury".

Edytowany przez Zbigniew Bałucki, 12 maj 2014 - 16:13 .

• 0

#9 Paweł Taczanowski

Paweł Taczanowski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 13 maj 2014 - 9:04

Swego czasu trafiłem na dość ciekawą wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego dla portalu forsal.pl, zapytano pytano różnych ekspertów o ich preferencje w sprawie ZUS/OFE: "Nie dokonam żadnego wyboru, czyli trafię do ZUS. Postąpię tak dlatego, że jest mi obojętne, skąd nie będę miał emerytury".

Lubię i często przyznajdę rację Panu Gwaiazdowskiemu ale tuta nie mogę przyznać racji. Uważa, że powinno się pokazać rządzącym, że decyzja się nie podoba. Decyzja przymuszenia narodu do ZUS i chociaż z przekory wybrać OFE i zus.

• 0

#10 Miloszbartender

Miloszbartender

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejscowość:Wroclaw

Napisany 27 maj 2014 - 13:52

Po przeczytaniu tej lektury ciesze się że wybrałem Ofe. 

• 0

#11 Jakub Makowski

Jakub Makowski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisany 28 maj 2014 - 12:59

Szukałem w necie ale ciężko więc może ktoś mi podpowie, jak korespondencyjnie można dokonać wyboru? Gdzie pisać? Czy jest specjalny formularz?

• 0

#12 Adrian Mackiewicz

Adrian Mackiewicz

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 19 postów
  • Miejscowość:Wrocław

Napisany 2 czerwiec 2014 - 9:30

Na tej stronie jest link do oświadczenia/formularza

http://emerytura.gov...ie-czlonka-ofe/

Piszesz do swojego oddziału ZUSu.

• 0

#13 Arongumczyk

Arongumczyk

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 6 czerwiec 2014 - 14:54

Ja wybrałem ofe. 

• 0

#14 Kamil Kowalczyk

Kamil Kowalczyk

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 75 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 12:49

@Administratorzy

Może na stronę SII powinniście to wrzucić? Straszna słabizna na razie: 190 tys wybrało OFE a zostało tylko 7 tygodni.

Na tej stronie jest link do oświadczenia/formularza

http://emerytura.gov...ie-czlonka-ofe/

Piszesz do swojego oddziału ZUSu.

• 0

Lepiej jest mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie.” – Warren Buffett

#15 kamilswiderski

kamilswiderski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 17:03

Witam!

Dyskusja trwa. A więc co wybrać? Państwowy ZUS i uzależnienie od niego w 100% czy OFE? Ten temat dokładnie jest przedstawiony na stronie Mfind: mfind.pl/ekspert-radzi/zus-czy-ofe-wybrac-da-wyzsza-emeryture

Zapraszam!

Pozdrawiam

Kamil Świderski - Mfind

• 0

#16 Proteminka

Proteminka

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisany 16 czerwiec 2014 - 8:39

Zdecydowanie OFE.

• 0

#17 hardkorowy_inwestor

hardkorowy_inwestor

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 12:13

Wyjdzie na to, że z tych 190 tys osób, które wybrało OFE połowa jest w SII ;)

Wybraliście w głowach czy już deklaracje złożone?

Ja złożyłem osobiście w oddziale ZUS bo jeszcze by mi się tłumaczyli, że poczta nie dostarczyła...

• 0

#18 Alina K.

Alina K.

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 30 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 11:11

Na rządowej stronie stronie emerytury.gov.pl znalazłam dokument pod ciekawym tytułem: "POMIAR PRZECIĘTNYCH STÓP ZWROTU W OFE I WSKAŹNIKÓW WALORYZACJI W ZUS WPŁYW RÓŻNYCH TECHNIK POMIARU ANALIZA KOMPLEKSOWA" (dokument w pdf)

Polecam stronę 4 tabelę: średnioroczna stopa zwrotu jest korzystniejsza dla OFE o około 2%

Edytowany przez Alina K., 18 czerwiec 2014 - 11:11 .

• 0

#19 Bartosz_Kaniewski

Bartosz_Kaniewski

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 23 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 2:21

Tekst w forbsie z października 2013, inne spojrzenie na zmiany w systemie emerytalnym:

http://www.forbes.pl...165043,1,1.html

• 0

#20 Sebastian Siemieniak

Sebastian Siemieniak

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 8:07

Witam

A ja mam takie podejscie. Do emerytury pozostlo mi jakieś 33 lata pracy i odkładania. Jak zaczynałem pracę to rozpoczeła sie reforma emerytalna i cała zabawa z OFE - miała być piękna i duża emerytura. Potem nagle zrobił się bum na przejścia z jednego OFE do drugiego, by zarobić jeszcze wiecej na emeryture. Potem znów pozmieniali coś w przepisach, itd. A teraz znowu wracamy do ZUS, teraz czy później. Koniec koncem i tak zostanie ZUS. Co nam Inwestora dał (daje) OFE przez te lata? Płynność na giełdzie! I to jest chyba dla nas teraz najważniejsze. Dzieki temu jest nas inwestorów coraz wiecej na giełdzie i możemy realizować swoje własne "ofe" . Sądzę, że jak OFE pozbędą się znacznych środków finansowych pod koniec roku, to będzie "ciekawie" na giełdzie, i nawet wielu inwestorów zrezygnuje lub będą zmuszeni zrezygnować.
Sam jestem przed podjeciem decyzji ale skłaniam się do pozostania w OFE by te moje pieniadze w OFE jeszcze jakiś czas mi pomagały na giełdzie. Państwo i tak weźnie co bedzie chciało, teraz czy później. Oceniać nasze decyzje bedziemy za XX lat, tak jak zawsze. I tak jak zasze raz są dobre zaz nie.
Wiem, że przez te moje nastepne trzy dekady w prawie emerytalnym wiele się jeszcze pozmienia i to co teraz jest dobre kiedyś będzie złe i odwrotnie.
  • 0

Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie