Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosów

Wybór ZUS a OFE?

ZUS OFE emerytury

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
53 odpowiedzi na ten temat

#1 Jakub Ciepiela

Jakub Ciepiela

Rekin giełdowy

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 3 kwiecień 2014 - 18:41

Jak tam u Was z decyzją? Ja się zastanawiam jeszcze, a czas biegnie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Krótko napisaliśmy o wyborze ZUS a OFE ale dowiemy się chętnie co Wy o tym myślicie?

• 0

#2 Jakub Ciepiela

Jakub Ciepiela

Rekin giełdowy

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów

Napisany 7 kwiecień 2014 - 12:33

Jeszcze raz o wyborze ZUS czy OFE... świetny tekst pokazujący o co idzie walka. Globalnie to duże środki i być albo nie być dla niektórych PTE ale dla mnie/nas pojedynczo to kilka złotych...

Z ciekawości zapytam... wiecie ile cała ta operacja kosztowała? Czy to nie jest przypadkiem tak, że całościowo przygotowanie tej reformy, która nie jest najkorzystniejsza dla obywateli: analizy społeczne, przeszkolenie pracowników ZUS i innych urzędników itd to grube miliony?

• 1

#3 Jacek Regulski

Jacek Regulski

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 10:39

Powinno się dywersyfikować portfel czyli naturalny wybór ZUS i OFE ale co to za dywersyfikacja jeśli na OFE pójdzie 2,92%?

Nie chce mi się potem sprawdzać czy środki są przekazywane czy się wszystko zgadza. Nie chcę też dawać zarobić "tłustym" na giełdzie.

Więc wybiorę pewnie tylko ZUS.

• 0

#4 nskrzypek

nskrzypek

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 kwiecień 2014 - 16:37

Ja wybiorę OFE, nie liczę z tego tytułu na zysk ale tak trochę z czystej przekory w stosunku do Rządu, który leci w kulki z naszymi "emeryturami".

• 0

#5 ews

ews

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 30 kwiecień 2014 - 11:32

A widzieliście wpadkę Ministra Sikorskiego, który na konferencji prasowej powiedział, że wybrał OFE? :)

• 0

#6 Kamil Kowalczyk

Kamil Kowalczyk

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 75 postów

Napisany 30 kwiecień 2014 - 11:44

Jasne;)))

Dobre było też jego tłumaczenie, że wybrał ZUS bo w jego przypadku to jest wybór tylko na około 5 lat. Można więc założyć, że gdyby brakowało mu więcej lat do emerytury to wybrałby OFE.

• 0

Lepiej jest mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie.” – Warren Buffett

#7 riotra

riotra

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 5 maj 2014 - 9:00

Dla mnie ZUS jest brakiem wyboru. OFE jest dużo lepszą inwestycją, jednak Rząd coraz bardziej kładzie na nie swoje "łapy" bo jest to realny pieniądz a nie jak w przypadku ZUS wirtualny zapis.

• 0

#8 Zbigniew Bałucki

Zbigniew Bałucki

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 maj 2014 - 16:13

Swego czasu trafiłem na dość ciekawą wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego dla portalu forsal.pl, zapytano pytano różnych ekspertów o ich preferencje w sprawie ZUS/OFE: "Nie dokonam żadnego wyboru, czyli trafię do ZUS. Postąpię tak dlatego, że jest mi obojętne, skąd nie będę miał emerytury".

Edytowany przez Zbigniew Bałucki, 12 maj 2014 - 16:13 .

• 0

#9 Paweł Taczanowski

Paweł Taczanowski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 13 maj 2014 - 9:04

Swego czasu trafiłem na dość ciekawą wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego dla portalu forsal.pl, zapytano pytano różnych ekspertów o ich preferencje w sprawie ZUS/OFE: "Nie dokonam żadnego wyboru, czyli trafię do ZUS. Postąpię tak dlatego, że jest mi obojętne, skąd nie będę miał emerytury".

Lubię i często przyznajdę rację Panu Gwaiazdowskiemu ale tuta nie mogę przyznać racji. Uważa, że powinno się pokazać rządzącym, że decyzja się nie podoba. Decyzja przymuszenia narodu do ZUS i chociaż z przekory wybrać OFE i zus.

• 0

#10 Miloszbartender

Miloszbartender

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejscowość:Wroclaw

Napisany 27 maj 2014 - 13:52

Po przeczytaniu tej lektury ciesze się że wybrałem Ofe. 

• 0

#11 Jakub Makowski

Jakub Makowski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisany 28 maj 2014 - 12:59

Szukałem w necie ale ciężko więc może ktoś mi podpowie, jak korespondencyjnie można dokonać wyboru? Gdzie pisać? Czy jest specjalny formularz?

• 0

#12 Adrian Mackiewicz

Adrian Mackiewicz

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 19 postów
  • Miejscowość:Wrocław

Napisany 2 czerwiec 2014 - 9:30

Na tej stronie jest link do oświadczenia/formularza

http://emerytura.gov...ie-czlonka-ofe/

Piszesz do swojego oddziału ZUSu.

• 0

#13 Arongumczyk

Arongumczyk

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 6 czerwiec 2014 - 14:54

Ja wybrałem ofe. 

• 0

#14 Kamil Kowalczyk

Kamil Kowalczyk

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 75 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 12:49

@Administratorzy

Może na stronę SII powinniście to wrzucić? Straszna słabizna na razie: 190 tys wybrało OFE a zostało tylko 7 tygodni.

Na tej stronie jest link do oświadczenia/formularza

http://emerytura.gov...ie-czlonka-ofe/

Piszesz do swojego oddziału ZUSu.

• 0

Lepiej jest mieć częściowo rację, niż być całkowicie w błędzie.” – Warren Buffett

#15 kamilswiderski

kamilswiderski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 17:03

Witam!

Dyskusja trwa. A więc co wybrać? Państwowy ZUS i uzależnienie od niego w 100% czy OFE? Ten temat dokładnie jest przedstawiony na stronie Mfind: mfind.pl/ekspert-radzi/zus-czy-ofe-wybrac-da-wyzsza-emeryture

Zapraszam!

Pozdrawiam

Kamil Świderski - Mfind

• 0

#16 Proteminka

Proteminka

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisany 16 czerwiec 2014 - 8:39

Zdecydowanie OFE.

• 0

#17 hardkorowy_inwestor

hardkorowy_inwestor

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 12:13

Wyjdzie na to, że z tych 190 tys osób, które wybrało OFE połowa jest w SII ;)

Wybraliście w głowach czy już deklaracje złożone?

Ja złożyłem osobiście w oddziale ZUS bo jeszcze by mi się tłumaczyli, że poczta nie dostarczyła...

• 0

#18 Alina K.

Alina K.

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 30 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 11:11

Na rządowej stronie stronie emerytury.gov.pl znalazłam dokument pod ciekawym tytułem: "POMIAR PRZECIĘTNYCH STÓP ZWROTU W OFE I WSKAŹNIKÓW WALORYZACJI W ZUS WPŁYW RÓŻNYCH TECHNIK POMIARU ANALIZA KOMPLEKSOWA" (dokument w pdf)

Polecam stronę 4 tabelę: średnioroczna stopa zwrotu jest korzystniejsza dla OFE o około 2%

Edytowany przez Alina K., 18 czerwiec 2014 - 11:11 .

• 0

#19 Bartosz_Kaniewski

Bartosz_Kaniewski

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 23 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 2:21

Tekst w forbsie z października 2013, inne spojrzenie na zmiany w systemie emerytalnym:

http://www.forbes.pl...165043,1,1.html

• 0

#20 Sebastian Siemieniak

Sebastian Siemieniak

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 8:07

Witam

A ja mam takie podejscie. Do emerytury pozostlo mi jakieś 33 lata pracy i odkładania. Jak zaczynałem pracę to rozpoczeła sie reforma emerytalna i cała zabawa z OFE - miała być piękna i duża emerytura. Potem nagle zrobił się bum na przejścia z jednego OFE do drugiego, by zarobić jeszcze wiecej na emeryture. Potem znów pozmieniali coś w przepisach, itd. A teraz znowu wracamy do ZUS, teraz czy później. Koniec koncem i tak zostanie ZUS. Co nam Inwestora dał (daje) OFE przez te lata? Płynność na giełdzie! I to jest chyba dla nas teraz najważniejsze. Dzieki temu jest nas inwestorów coraz wiecej na giełdzie i możemy realizować swoje własne "ofe" . Sądzę, że jak OFE pozbędą się znacznych środków finansowych pod koniec roku, to będzie "ciekawie" na giełdzie, i nawet wielu inwestorów zrezygnuje lub będą zmuszeni zrezygnować.
Sam jestem przed podjeciem decyzji ale skłaniam się do pozostania w OFE by te moje pieniadze w OFE jeszcze jakiś czas mi pomagały na giełdzie. Państwo i tak weźnie co bedzie chciało, teraz czy później. Oceniać nasze decyzje bedziemy za XX lat, tak jak zawsze. I tak jak zasze raz są dobre zaz nie.
Wiem, że przez te moje nastepne trzy dekady w prawie emerytalnym wiele się jeszcze pozmienia i to co teraz jest dobre kiedyś będzie złe i odwrotnie.
  • 0