Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Lokatowa matematyka

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Maciej Błaszczyk

Maciej Błaszczyk

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 13:48

Cześć!

Grzebię sobie właśnie w excelu tworząc kalkulator automatycznie optymalizujący kwotę lokaty jednodniowej i trafiłem na problem:

W jaki sposób opisać matematycznie kwotę dla której pętla się zatrzyma? Pętla sprawdza stopę zwrotu lokaty dla każdej kolejnej kwoty zaczynając od minimalnej i dodając po groszu.

Odtwarzanie pętli jest dość czasochłonne, więc sprawdzanie po groszu każdej kwoty np. od 500 do 5000 PLN nie ma praktycznego sensu. Nie chcę katować pętli dłużej niż to konieczne, dlatego potrzebuję wyznaczyć kwotę, powyżej której optimum lokaty na pewno nie wystąpi.

Jakieś pomysły?

Poza tym oczywiście miło mi zawitać na tym forum, mam nadzieję, że tylko wygląda na niemrawe ;)
  • 0

#2 Adrian Marciniak

Adrian Marciniak

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 11:59

Cześć,
myślę, że Twój problem można rozwiązać w prostszy sposób. Jak rozumiem, chciałbyś realnie osiągać wyższe oprocentowanie niż wynosi nominalne oprocentowanie lokaty.
Najlepszej konstrukcji takiej lokaty należy szukać wśród kwoty bazowej, która jest najbliższa kwocie minimalnej zakładanej lokaty. Przykładowo jeśli kwota minimalna lokaty wynosi 500 zł, a nominalne oprocentowanie 3,5%, to dzienne odsetki wyniosłyby 4,8 gr czyli bank dopisywałby 5 gr, przez co oprocentowanie wzrosłoby z 3,5% do 3,65%. Jednak najwyższe oprocentowanie uzyskamy, gdy dzienne odsetki wyniosą X,5 gr w związku z czym bank będzie musiał dopisywać (X+1) gr, przy najniższej możliwej kwocie bazowej, która da takie odsetki. W tym wypadku należy poszukać kwoty bazowej, która da 5,5 gr odsetek - będzie to kwota 573,72 zł, przyjmijmy 574 zł. Przy takiej kwocie bazowej bank będzie dopisywał 6 gr odsetek, co da realne oprocentowanie na poziomie 3,81%. Im wyższa kwota bazowa tym realne oprocentowanie będzie się obniżało i dążyło ostatecznie do 3,5%. Lepiej zatem założyć dwie lokaty po 574 zł niż jedną za 1148 zł (dowód zostawiam zainteresowanym ;) ).
Warto zauważyć, że gdyby kwota bazowa wynosiła 573 zł, to wtedy odsetki nominalne byłyby niższe niż 5,5 gr, co spowodowałoby dopisywanie 5 gr odsetek na rachunku. Wtedy realne oprocentowanie wynosiłoby 3,19%, należy zatem uważać ;) Mam nadzieję, że ten wywód okaże się przydatny.
Pozdrawiam
  • 0

#3 Maciej Błaszczyk

Maciej Błaszczyk

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 13:05

Trochę nie na tym polegał problem, ale dzięki za chęci.

A problem został rozwiązany dzięki analizie kształtu wykresu jaki rysuje się przez zmianę kwoty dla stałego oprocentowania. Trzeba zidentyfikować pierwsze ekstremum i już. Po przekroczeniu nie ma sensu szukać dalej bardziej optymalnych kwot. Co prawda nie da się ustalić wzoru funkcji, która to opisuje ale nie jest to konieczne.
  • 0

#4 Jacek Regulski

Jacek Regulski

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 10:42

Hej,

udało Ci się stworzyć kalkulator? Jest szansa żeby się nim podzielić?:)

• 0