Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Obligacje Anti

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
21 odpowiedzi na ten temat

#1 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 26 luty 2011 - 22:19

Proponuję zakup do portfela SII obligacji Anti (ANT0611). Na tle dotychczasowych zakupów byłaby to najbardziej spekulacyjna transakcja, za którą przemawia jednak kilka argumentów:
- znana, bliska data zakończenia inwestycji - 09.06.2011r;
- uruchomiony przez Getin Noble 11.02 br. kredyt na kwotę 825 000, spłata do 15.05.2012r;
- należności głównie od instytucji publicznych, więc jest nadzieja na to, że są w pełni ściągalne;
- niskie WNiP, chociaż niestety dość wysoka wartość aktywów trwałych (ok 25% aktywów ogółem);

Z czynników poza rynkowych - ANT0611 na chwilę obecna jest najciekawszą obligacją notowaną na rynku catalyst (ze względu na sytuację emitenta) - być może dzięki temu udałoby się z obligacji zdjąć reputację instrumentów "nudnych", żeby nie wspomnieć o edukacyjnych walorach jeżeli spółka upadnie :)

Pozdrawiam
Bartek Szyma
  • 0

#2 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 28 luty 2011 - 11:25

witam,

Obliczyłem rentowność tej obligacji i wyszło mi, że wynosi ona około 43,2% !!!!! Oto z jakich założeń korzystałem:

dzień zakupu: 28-02-11, kurs: 72
naliczone odsetki (na dzień t+2): 72,9
wykup: 09-06-11, konwencja ACT/ACT

Jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach lub w przyjętych założeniach, to premia za ryzyko dla tych obligacji jest bardzo wysoka, co może być argumentem za lub przeciw zakupowi w zależności od stopnia awersji do ryzyka zarządzających portfelem :D .
Jeśli chodzi o tabele odsetkowe, to znajdują się na stronie catalyst http://www.gpwcataly...abele_odsetkowe. W przypadku obligacji notowanych na rynku regulowanym (np. obligacje gminy Radlin) tabel trzeba szukać na stronie GPW (http://www.gpw.pl/in...ych_obligacjach). :)
  • 0

#3 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 28 luty 2011 - 11:46

Na temat obligacji rzeczywiście panuje taki stereotyp, że są "nudne" i przez to dużo mniej na ten temat się pisze czy mówi. Na szczęście wraz z uruchomieniem Catalyst sytuacja się polepsza.
Ostatnio zauważyłem, że często na forsal.pl można znaleźć artykuły oraz komentarze pana Emila Szwedy na temat tych instrumentów.
Oto przykłady:
http://forsal.pl/art...cjach_firm.html
http://forsal.pl/art...uja_kupcow.html
http://forsal.pl/art..._w_obrocie.html
  • 0

#4 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 28 luty 2011 - 15:22

Rzeczywiście obligacje są bardzo ciekawym instrumentem i nie powinny być utożsamiane z "lepszą lokatą". Wspomniane przez Pana Bartosza obligacje ANTI wydają się bardzo ryzykowną inwestycją - zbyt ryzykowną dla portfela SII. Jednak dla inwestorów z mniejszą awersją do ryzyka może się to okazać wyjątkowa okazja. Zwracam jednak Państwa uwagę na problemy finansowe spółki (ogromny dług, topniejący w oczach kapitał własny, znaczące straty, brak i niegenerowanie gotówki, itd.) co rynek dyskontuje w kursie akcji i obligacji.

Rentowność
Obecnie kurs obligacji ANT0611 wynosi ok. 70,2%, czyli cena czysta wynosi mniej więcej 702 zł. Do tego należy doliczyć narosłe odsetki w wysokości 72,8zł (na stronie http://gpwcatalyst.p...t?nazwa=ANT0611 podawane są odsetki uwzględniające T+2), czyli cena brudna wyniesie 774,8 zł + prowizja 0,19% = 776,27 zł - ostateczna cena kupna.
Wykup nastąpi 9 czerwca 2011 roku, czyli do wykupu pozostało powiedzmy 100 dni. Oznacza to, że przy oprocentowaniu 10% i wartości nominalnej 1000 zł, zostaną wtedy wypłacone odsetki o wartości 100 zł, od których należy odprowadzić podatek, czyli otrzymamy 81 zł (niestety podatek płacimy od całości odsetek, choć 72,8zł oddaliśmy, w związku z tym najkorzystniejsze jest kupno obligacji zaraz po wypłacie kuponu).
Stąd faktyczna rentowność YTM wyniosłaby: 776,27 = 1081 / [(1+YTM)^(100/365)] => YTM ~ 139,4% (w skali roku) i ok. 36,96% w tym okresie do wykupu.
  • 0

#5 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 28 luty 2011 - 16:17

Zgadza się - spółka ma kiepską sytuację i inwestycja w nią byłaby swoistą grą o to, czy bilans za 3 kwartał się nie różni znacząco od bilansu sporządzonego na "dzisiaj" i czy spółka faktycznie jest w stanie odzyskać należności.

Panie Łukaszu, chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli odejmuje Pan podatek od wypłacanego kuponu, to w tym przypadku, obliczanie rentowności musi uwzględnić fakt, że jest to połączenie obligacji zerokuponowej z kuponową. W związku z tym podatek zapłacimy od różnicy w cenie nominalnej (plus kupon) i cenie brudnej (cenie nabycia papieru). Więc w omawianym przykładzie zamiast wypłaty w wys. 1000 + 100 * 0.81, należałoby obliczać rentowność dla wartości 776.27 + (1100 - 776.27) * 0.81, a więc CF na koniec okresu wyniósłby 1038.49. Oczywiście, jeżeli chcielibyśmy bardzo precyzyjnie wyliczyć stopę zwrotu, powinniśmy również uwzględnić podatek, jaki nadpłacimy za nabyte odsetki (0.19*72.9).
  • 0

#6 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 28 luty 2011 - 18:24

Obligacja kuponowa to kuponowa, a nie połączenie dwóch rodzajów:) Niemniej jednak oczywiście ma Pan rację, należy jeszcze uwzględnić na końcu podatek od zysku między cenami nabycia i sprzedaży.

Należy pamiętać, że w przypadku obligacji opodatkowany jest zarówno dochód wynikający z różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży obligacji, jak i z odsetek. W zaprezentowanym przykładzie uwzględniłem tylko ten drugi i choć następuje sprzedaż a wykup, nie zwalnia to z konieczności uiszczenia podatku. Oczywiście drugi podatek również obniży naszą rentowność.

Rozliczeniowa cena kupna powiększona o koszty prowizji i narosłe odsetki = 776,27 zł
Rozliczeniowa cena sprzedaży pomniejszona o koszty prowizji = 998,10 zł + otrzymujemy na konto 81 zł opodatkowanych odsetek
Płacimy podatek od dochodu wynikającego z różnicy między ceną kupna i sprzedaży, czyli (998,10-776,27) = 221,83 * 19% = 42,15 zł
Nasz dochód netto wynosi 179,68 zł + 81 zł = 260,68 zł
Nasza stopa dochodu wynosi 260,68/776,27 = 33,58% (w ciągu 100 dni) jednak ryzyko jest adekwatne.
  • 0

#7 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 28 luty 2011 - 19:26

Obligacja kuponowa to kuponowa, a nie połączenie dwóch rodzajów:) Niemniej jednak oczywiście ma Pan rację, należy jeszcze uwzględnić na końcu podatek od zysku między cenami nabycia i sprzedaży.

Oczywiście ma Pan rację. Chodziło mi o fakt iż następują dwie formy płatności na koniec okresu. Jedna typowa - kuponowa i druga pochodząca z dyskonta. Z drugiej jednak strony - wypłata kuponu przy wykupie obligacji pozwala ją traktować jako zerokuponową. Co zresztą jest zupełnie bez znaczenia dla rentowności tego papieru :)

Skoro już się czepiam - chciałbym zaznaczyć, że przy wykupie obligacji przez emitenta nie następuje pobranie prowizji przez biuro maklerskie :)

Nasza stopa dochodu wynosi 260,68/776,27 = 33,58% (w ciągu 100 dni) jednak ryzyko jest adekwatne.

To prawda - tak jak napisałem w pierwszym poście, byłaby to najbardziej spekulacyjna transakcja.
  • 0

#8 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 2 marzec 2011 - 16:03

A tego muszę przyznać, że nie wiedziałem. Opierałem się na wiedzy, że należy zapłacić za wykonanie opcji czy też wykup jednostki indeksowej MW20. Obligacje do wykupu, choć kilka w portfelu miałem i mam, jeszcze nie doczekałem :)
  • 0

#9 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 8 marzec 2011 - 10:08

Cieszę się, że mogłem coś dopowiedzieć.

Korzystając z okazji - chciałbym podrzucić pomysł dla zarządu, aby przy negocjowaniu zniżek dla członków SII, negocjować również obniżkę prowizji pobieranej przy obrocie obligacjami.
  • 0

#10 Zdzisław

Zdzisław

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisany 5 kwiecień 2011 - 22:49

Pragnę dołączyć się do prosby o negocjację zniżek na handel obligacjami, a w szczególności w tych biurach maklerskich które posiadają konta IKE, do których nabywanie obligacji jest najkorzystniejsze (brak Belki) jak: DM BZ WBK, DM BOŚ, DM PKO BP, DI BRE. DM XTB daje prowizję standardowo 0,15% i myślę że taki poziom dla czlonków SII mogą swobodnie zaakceptować inne DMy, teraz mają ok. 0,19-0,25%.
  • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#11 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 13:45

Postaramy się coś podziałać w tej sprawie.
  • 0

#12 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 13:45

Postaramy się coś podziałać w tej sprawie.
  • 0

#13 Kamil Garbala

Kamil Garbala

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisany 28 kwiecień 2011 - 10:20

Jak widać po aktualnej sytuacji na tych papierach można było zarobić lepiej niż na niejednych akcjach :)
  • 0

#14 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 22:37

Ciekawie to jest dopiero teraz - zobaczymy, czy Anti uda się wykupić te papiery, czy nie.

Swoją drogą to może być bardzo ciekawy temat do Echa Rynku - jakieś krótkie podsumowanie dla inwestora co robić w takiej sytuacji.
  • 0

#15 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 13 czerwiec 2011 - 12:13

odsetki wypłacili, a należność główna ma być zapłacona 31-08 :)
  • 0

#16 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 1 wrzesień 2011 - 17:26

znowu przedłużyli termin wykupu - tym razem do 30 września br... wyniki za I półrocze, choć lepsze od tych z poprzedniego roku - nie wróżą najlepiej...
  • 0

#17 Kamil Garbala

Kamil Garbala

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisany 4 październik 2011 - 14:34

I wypłacono już należność główną?
  • 0

#18 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 4 październik 2011 - 20:40

obligacje nie zostały wykupione... W ESPI nie pojawił się jak na razie żaden raport bieżący wyjaśniający tę sprawę.
  • 0

#19 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 4 październik 2011 - 21:03

http://wiadomosci.st...,obligacje,3856
  • 0

#20 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 4 październik 2011 - 21:54

Na początku września Arkadiusz Rzepa w wywiadzie dla PAP zaznaczył, że Anti nie posiada środków, żeby wykupić wyemitowane papiery.
– Ponadto mamy wstępną zgodę większości obligatariuszy na to, żeby spłatę rozłożyć w odpowiednich ratach do końca roku i zacząć realizować te spłaty już od października – powiedział.
  • 0

Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie