Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Obligacje Anti

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
21 odpowiedzi na ten temat

#1 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 26 luty 2011 - 22:19

Proponuję zakup do portfela SII obligacji Anti (ANT0611). Na tle dotychczasowych zakupów byłaby to najbardziej spekulacyjna transakcja, za którą przemawia jednak kilka argumentów:
- znana, bliska data zakończenia inwestycji - 09.06.2011r;
- uruchomiony przez Getin Noble 11.02 br. kredyt na kwotę 825 000, spłata do 15.05.2012r;
- należności głównie od instytucji publicznych, więc jest nadzieja na to, że są w pełni ściągalne;
- niskie WNiP, chociaż niestety dość wysoka wartość aktywów trwałych (ok 25% aktywów ogółem);

Z czynników poza rynkowych - ANT0611 na chwilę obecna jest najciekawszą obligacją notowaną na rynku catalyst (ze względu na sytuację emitenta) - być może dzięki temu udałoby się z obligacji zdjąć reputację instrumentów "nudnych", żeby nie wspomnieć o edukacyjnych walorach jeżeli spółka upadnie :)

Pozdrawiam
Bartek Szyma
  • 0

#2 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 28 luty 2011 - 11:25

witam,

Obliczyłem rentowność tej obligacji i wyszło mi, że wynosi ona około 43,2% !!!!! Oto z jakich założeń korzystałem:

dzień zakupu: 28-02-11, kurs: 72
naliczone odsetki (na dzień t+2): 72,9
wykup: 09-06-11, konwencja ACT/ACT

Jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach lub w przyjętych założeniach, to premia za ryzyko dla tych obligacji jest bardzo wysoka, co może być argumentem za lub przeciw zakupowi w zależności od stopnia awersji do ryzyka zarządzających portfelem :D .
Jeśli chodzi o tabele odsetkowe, to znajdują się na stronie catalyst http://www.gpwcataly...abele_odsetkowe. W przypadku obligacji notowanych na rynku regulowanym (np. obligacje gminy Radlin) tabel trzeba szukać na stronie GPW (http://www.gpw.pl/in...ych_obligacjach). :)
  • 0

#3 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 28 luty 2011 - 11:46

Na temat obligacji rzeczywiście panuje taki stereotyp, że są "nudne" i przez to dużo mniej na ten temat się pisze czy mówi. Na szczęście wraz z uruchomieniem Catalyst sytuacja się polepsza.
Ostatnio zauważyłem, że często na forsal.pl można znaleźć artykuły oraz komentarze pana Emila Szwedy na temat tych instrumentów.
Oto przykłady:
http://forsal.pl/art...cjach_firm.html
http://forsal.pl/art...uja_kupcow.html
http://forsal.pl/art..._w_obrocie.html
  • 0

#4 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 28 luty 2011 - 15:22

Rzeczywiście obligacje są bardzo ciekawym instrumentem i nie powinny być utożsamiane z "lepszą lokatą". Wspomniane przez Pana Bartosza obligacje ANTI wydają się bardzo ryzykowną inwestycją - zbyt ryzykowną dla portfela SII. Jednak dla inwestorów z mniejszą awersją do ryzyka może się to okazać wyjątkowa okazja. Zwracam jednak Państwa uwagę na problemy finansowe spółki (ogromny dług, topniejący w oczach kapitał własny, znaczące straty, brak i niegenerowanie gotówki, itd.) co rynek dyskontuje w kursie akcji i obligacji.

Rentowność
Obecnie kurs obligacji ANT0611 wynosi ok. 70,2%, czyli cena czysta wynosi mniej więcej 702 zł. Do tego należy doliczyć narosłe odsetki w wysokości 72,8zł (na stronie http://gpwcatalyst.p...t?nazwa=ANT0611 podawane są odsetki uwzględniające T+2), czyli cena brudna wyniesie 774,8 zł + prowizja 0,19% = 776,27 zł - ostateczna cena kupna.
Wykup nastąpi 9 czerwca 2011 roku, czyli do wykupu pozostało powiedzmy 100 dni. Oznacza to, że przy oprocentowaniu 10% i wartości nominalnej 1000 zł, zostaną wtedy wypłacone odsetki o wartości 100 zł, od których należy odprowadzić podatek, czyli otrzymamy 81 zł (niestety podatek płacimy od całości odsetek, choć 72,8zł oddaliśmy, w związku z tym najkorzystniejsze jest kupno obligacji zaraz po wypłacie kuponu).
Stąd faktyczna rentowność YTM wyniosłaby: 776,27 = 1081 / [(1+YTM)^(100/365)] => YTM ~ 139,4% (w skali roku) i ok. 36,96% w tym okresie do wykupu.
  • 0

#5 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 28 luty 2011 - 16:17

Zgadza się - spółka ma kiepską sytuację i inwestycja w nią byłaby swoistą grą o to, czy bilans za 3 kwartał się nie różni znacząco od bilansu sporządzonego na "dzisiaj" i czy spółka faktycznie jest w stanie odzyskać należności.

Panie Łukaszu, chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli odejmuje Pan podatek od wypłacanego kuponu, to w tym przypadku, obliczanie rentowności musi uwzględnić fakt, że jest to połączenie obligacji zerokuponowej z kuponową. W związku z tym podatek zapłacimy od różnicy w cenie nominalnej (plus kupon) i cenie brudnej (cenie nabycia papieru). Więc w omawianym przykładzie zamiast wypłaty w wys. 1000 + 100 * 0.81, należałoby obliczać rentowność dla wartości 776.27 + (1100 - 776.27) * 0.81, a więc CF na koniec okresu wyniósłby 1038.49. Oczywiście, jeżeli chcielibyśmy bardzo precyzyjnie wyliczyć stopę zwrotu, powinniśmy również uwzględnić podatek, jaki nadpłacimy za nabyte odsetki (0.19*72.9).
  • 0

#6 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 28 luty 2011 - 18:24

Obligacja kuponowa to kuponowa, a nie połączenie dwóch rodzajów:) Niemniej jednak oczywiście ma Pan rację, należy jeszcze uwzględnić na końcu podatek od zysku między cenami nabycia i sprzedaży.

Należy pamiętać, że w przypadku obligacji opodatkowany jest zarówno dochód wynikający z różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży obligacji, jak i z odsetek. W zaprezentowanym przykładzie uwzględniłem tylko ten drugi i choć następuje sprzedaż a wykup, nie zwalnia to z konieczności uiszczenia podatku. Oczywiście drugi podatek również obniży naszą rentowność.

Rozliczeniowa cena kupna powiększona o koszty prowizji i narosłe odsetki = 776,27 zł
Rozliczeniowa cena sprzedaży pomniejszona o koszty prowizji = 998,10 zł + otrzymujemy na konto 81 zł opodatkowanych odsetek
Płacimy podatek od dochodu wynikającego z różnicy między ceną kupna i sprzedaży, czyli (998,10-776,27) = 221,83 * 19% = 42,15 zł
Nasz dochód netto wynosi 179,68 zł + 81 zł = 260,68 zł
Nasza stopa dochodu wynosi 260,68/776,27 = 33,58% (w ciągu 100 dni) jednak ryzyko jest adekwatne.
  • 0

#7 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 28 luty 2011 - 19:26

Obligacja kuponowa to kuponowa, a nie połączenie dwóch rodzajów:) Niemniej jednak oczywiście ma Pan rację, należy jeszcze uwzględnić na końcu podatek od zysku między cenami nabycia i sprzedaży.

Oczywiście ma Pan rację. Chodziło mi o fakt iż następują dwie formy płatności na koniec okresu. Jedna typowa - kuponowa i druga pochodząca z dyskonta. Z drugiej jednak strony - wypłata kuponu przy wykupie obligacji pozwala ją traktować jako zerokuponową. Co zresztą jest zupełnie bez znaczenia dla rentowności tego papieru :)

Skoro już się czepiam - chciałbym zaznaczyć, że przy wykupie obligacji przez emitenta nie następuje pobranie prowizji przez biuro maklerskie :)

Nasza stopa dochodu wynosi 260,68/776,27 = 33,58% (w ciągu 100 dni) jednak ryzyko jest adekwatne.

To prawda - tak jak napisałem w pierwszym poście, byłaby to najbardziej spekulacyjna transakcja.
  • 0

#8 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 2 marzec 2011 - 16:03

A tego muszę przyznać, że nie wiedziałem. Opierałem się na wiedzy, że należy zapłacić za wykonanie opcji czy też wykup jednostki indeksowej MW20. Obligacje do wykupu, choć kilka w portfelu miałem i mam, jeszcze nie doczekałem :)
  • 0

#9 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 8 marzec 2011 - 10:08

Cieszę się, że mogłem coś dopowiedzieć.

Korzystając z okazji - chciałbym podrzucić pomysł dla zarządu, aby przy negocjowaniu zniżek dla członków SII, negocjować również obniżkę prowizji pobieranej przy obrocie obligacjami.
  • 0

#10 Zdzisław

Zdzisław

Inwestor zaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisany 5 kwiecień 2011 - 22:49

Pragnę dołączyć się do prosby o negocjację zniżek na handel obligacjami, a w szczególności w tych biurach maklerskich które posiadają konta IKE, do których nabywanie obligacji jest najkorzystniejsze (brak Belki) jak: DM BZ WBK, DM BOŚ, DM PKO BP, DI BRE. DM XTB daje prowizję standardowo 0,15% i myślę że taki poziom dla czlonków SII mogą swobodnie zaakceptować inne DMy, teraz mają ok. 0,19-0,25%.
  • 0
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.
— Margaret Thatcher
www.abecadlo.info - inwestowanie, oszczędzanie i samodoskonalenie

#11 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 13:45

Postaramy się coś podziałać w tej sprawie.
  • 0

#12 Łukasz Porębski (SII)

Łukasz Porębski (SII)

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 13:45

Postaramy się coś podziałać w tej sprawie.
  • 0

#13 Kamil Garbala

Kamil Garbala

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisany 28 kwiecień 2011 - 10:20

Jak widać po aktualnej sytuacji na tych papierach można było zarobić lepiej niż na niejednych akcjach :)
  • 0

#14 Bartosz Szyma

Bartosz Szyma

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 22:37

Ciekawie to jest dopiero teraz - zobaczymy, czy Anti uda się wykupić te papiery, czy nie.

Swoją drogą to może być bardzo ciekawy temat do Echa Rynku - jakieś krótkie podsumowanie dla inwestora co robić w takiej sytuacji.
  • 0

#15 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 13 czerwiec 2011 - 12:13

odsetki wypłacili, a należność główna ma być zapłacona 31-08 :)
  • 0

#16 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 1 wrzesień 2011 - 17:26

znowu przedłużyli termin wykupu - tym razem do 30 września br... wyniki za I półrocze, choć lepsze od tych z poprzedniego roku - nie wróżą najlepiej...
  • 0

#17 Kamil Garbala

Kamil Garbala

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisany 4 październik 2011 - 14:34

I wypłacono już należność główną?
  • 0

#18 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 4 październik 2011 - 20:40

obligacje nie zostały wykupione... W ESPI nie pojawił się jak na razie żaden raport bieżący wyjaśniający tę sprawę.
  • 0

#19 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 4 październik 2011 - 21:03

http://wiadomosci.st...,obligacje,3856
  • 0

#20 Wojciech Jaskółka

Wojciech Jaskółka

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów

Napisany 4 październik 2011 - 21:54

Na początku września Arkadiusz Rzepa w wywiadzie dla PAP zaznaczył, że Anti nie posiada środków, żeby wykupić wyemitowane papiery.
– Ponadto mamy wstępną zgodę większości obligatariuszy na to, żeby spłatę rozłożyć w odpowiednich ratach do końca roku i zacząć realizować te spłaty już od października – powiedział.
  • 0