Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Przymusowy wykup akcji

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 Rafał Piech

Rafał Piech

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów
  • Miejscowość:Neverland

Napisany 5 grudzień 2010 - 12:04

Chcialbym troche pociagnac i rozwinac ten temat (niewielka wzmianka pojawila sie juz w jednej z dyskusji na tym forum).
Zalozmy, ze firme, ktorej jestesmy wspolwlascicielem, przejmuje inna firma, oglasza przymusowy wykup akcji od wlascicieli mniejszosciowych. Pomijam fakt, ze posiadajac nawet niewielki pakiet akcji mozemy sie zgodzic lub nie z taka decyzja... Niemniej jednak dochodzi do wykupu, i teraz dwa pytania w kwestii technicznej:
Po pierwsze jak przebiega taki wykup? Czy inwestor musi pojawic sie w swoim biurze maklerskim celem podpisania dokumentow, wyrazenia zgody, itp.? Czy tez wykup dokonuje sie automatycznie z punktu widzenia inwestora (akcje znikaja z rachunku, a pojawia sie gotowka)?
I druga rzecz: czy jesli cena wykupu jest wyzsza od ceny nabycia akcji trzeba zaplacic podatek od zysku? Pewnie tak, ale chce miec pewnosc :-)
Pozdrowienia dla wszystkich Inwestorow.
  • 0
everything that has a beginning has an end...

#2 Kamil Krzeszowski

Kamil Krzeszowski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 17:23

Pewna instytucja ogłasza wezwanie na akcje twojej spółki. Nie wiem czy są na to przepisy, ale cena jest powyżej ceny rynkowej. Im większy pakiet do zebrania, tym wyżej względem tej ceny. Oczywiście zależy jakie są prawdziwe intencje tej instytucji, czasami nie chce sciągać spółki z giełdy, tylko po prostu zwiększyć zaangażowanie i metoda z wezwaniem okazuje się atrakcyjniejsza. Zależy też jaką determinację wykazuje, NWR chciał przejąć LWB i dał prawie 20% premię względem kursu rynkowego, a wezwanie zakończyło się niepowodzeniem. Jeśli uda się jej uzbierać z rynku procent akcji powyżej pewnego progu (bodajże 90% lub 95%) to nie masz nic do powiedzenia i musisz sprzedać im swoje akcje.
  • 0

#3 Rafał Piech

Rafał Piech

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów
  • Miejscowość:Neverland

Napisany 23 grudzień 2010 - 8:09

[...] nie masz nic do powiedzenia i musisz sprzedać im swoje akcje.

Dzieki za info.
Teraz poprosze o odpowiedzi na dwa postawione w moim pierwszym poscie pytania. :-)

Po pierwsze jak przebiega taki wykup? Czy inwestor musi pojawic sie w swoim biurze maklerskim celem podpisania dokumentow, wyrazenia zgody, itp.? Czy tez wykup dokonuje sie automatycznie z punktu widzenia inwestora (akcje znikaja z rachunku, a pojawia sie gotowka)?
I druga rzecz: czy jesli cena wykupu jest wyzsza od ceny nabycia akcji trzeba zaplacic podatek od zysku?

• 0
everything that has a beginning has an end...

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 16 luty 2011 - 17:05

Akcjonariusz (grupa akcjonariuszy) może żądać przymusowego wykupu po osiągnięciu 90% głosów na walnym, przy czym uprawnienie to wygasa po 3 miesiącach od momentu przekroczenia progu. Po ogłoszeniu żądania sprzedaży w drodze przymusowego wykupu sprzedaż odbywa się bez jakiegokolwiek udziału akcjonariusza - może nawet nic nie wiedzieć o fakcie uruchomienia procedury i ze zdziwieniem stwierdzić na rachunku inwestycyjnym środki pieniężne zamiast akcji. Czyli dla inwestora odbywa się to automatycznie. Począwszy od dnia ogłoszenia GPW zawiesza notowania danego waloru, co oznacza, że w tym momencie inwestor nie może już dokonać żadnej innej transakcji. Sprzedaż akcji w drodze przymusowego wykupu nie zmienia zasad opodatkowania zysków z transakcji kapitałowych.
Procedurze przymusowego wykupu w praktyce towarzyszy wycofanie akcji spółki z obrotu publicznego. W przypadku wycofywania spółki z GPW w drodze wezwania, zwykle jakieś akcje pozostają w rękach akcjonariuszy mniejszościowych. W takim wypadku akcjonariusz większościowy również może żądać przymusowego wykupu, tym razem według przepisów ksh, a nie ustawy o ofercie publicznej (są pewne analogie, ale są też istotne różnice). Praktyka ostatnich lat pokazuje, że jeśli ktoś chce wycofać spółkę z obrotu publicznego, to raczej skorzysta z przepisu ustawy o ofercie, o ile spełnia ustawowe warunki.

Pozdrawiam
MK
  • 0

#5 Dot

Dot

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 maj 2014 - 10:02

Dzień dobry.

Mam pytanie łączące się z tematem.

Odziedziczyłam akcje po moim Ojcu, m.in. o symbolu BACA TECH2 o wartości 0.

Próbowałam dowiedzieć się co to za akcje (nie są notowna) - wyszukałam że są to akcje Banku Austria Creditanstalt notowanego przez jakiś czas na GPW. Bank został przejęty przez UniCredit (?) i ogłoszono przymusowy wykup akcji.

Tata był inwestowem typu "kup i zapomnij", wygląda na to że nie odpowiedział na wezwanie.

Co ja mogę teraz zrobić?

• 0