Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy to jest legalne? :)

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 Rafał Topolski

Rafał Topolski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 18 czerwiec 2010 - 10:39

Witam,

Załóżmy, że mam portfel zyskownych akcji. Sprzedaję je, czyli muszę zapłacić wysoki podatek

...ale mogę też w międzyczasie kupić spółkę wypłacającą dywidendę. Kurs spółki pikuje po "odcięciu dywidendy", ja realizuję stratę i zgarniam dywidendę. Gotówkowo wychodze mniej więcej na zero ale podatkowo MAM STRATĘ DO ODLICZENIA od zysków. Dzięki sztuczce przy większych kwotach angażownaych w takie operacje można zrobić sobie ładną "tarczę podatkową" na wiele lat.

Np. TPSA płaciła ostatnio 10% dywidendę a kurs spadł nawet mniej niż te 10%! Czyli można zarobić na tym nawet coś extra.

Niech ktoś mnie poprawi jeśli gdzieś się mylę. Wszelkie komentarze mile widziane.
  • 0

#2 Kamil Karpicki

Kamil Karpicki

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 24 czerwiec 2010 - 12:52

Wszystko pięknie tylko że DM odliczy Ci 19% podatku dochodowego od dywidendy. Wychodzi na to samo:).
Pozdrawiam
Kamil
  • 0

#3 Rafał Topolski

Rafał Topolski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 czerwiec 2010 - 14:41

OK, mój optymizm uwzględniał tę kwestię :) Może pokażę na przykładzie:

1) ABS kupiony za 9,5. Dywidenda 75 gr/akcję.

2) Odcięcie dywidendy: 9,5-0,75 = 8,75 czyli w gotówce mam 8,75+0,75*(1-0,19) = 9,3575, jeżeli sprzedam natychmiast. Około 15 groszy mniej, co oczywiście wynika z belkowego.

3) Sytuacja jednak "komplikuje się" na lepsze, bo sprzedaję za 9,10 i... nie płacę przy tym żadnego podatku, bo sprzedałem przecież taniej niż kupiłem. 9,5>9,10

Gotówkowo jestem więc do przodu 9,5-(9,10+0,75*(1-0,19)) = 20 groszy/akcję. A podatkowo mam do odliczenia od dochodów stratę w wysokosci 40 gr/akcję :) Przy zaangażowaniu trochę większych kwot, z tych groszy robią się tysiące. Oczywiście to spekulacja ale faktem jest, że wyceny akcji przyzwoitych spółek prędzej czy później rosną i dywidendy im w tym nie przeszkadzają. Sytuacja, którą opisałem jest zresztą wzięta z życia.

Jest to niedoróbka prawna naszego kochanego prawodawcy czy czegoś tu nie zauważam? Jeśli to pierwsze, to wszyscy już pośmialismy się, czegoś nauczyli, więc uprzejmie proszę o skasowanie wątku odpowiednie organa :)
  • 0

#4 spider87

spider87

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 17:47

Jeśli akcje spadły np. o 1 zł a dywidendy zebrałeś 50 gr to masz stratę jak by na to nie patrzył więc nie bardzo rozumiem Twoje myślenie...

• 1

#5 arjaq

arjaq

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 25 kwiecień 2015 - 18:03

Ale to 0,75zł już było opodatkowane. Więc zapłaciłeś podatek od dywidendy. No i sprzedałeś akcje ze stratą. Nic nie ominąłeś, a jak chcesz coś odliczyć, to musisz teraz korzystnie sprzedać inne akcje. Tak, czy tak skarbówka weźmie swoje.

• 0

Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie