Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy to jest legalne? :)

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 Rafał Topolski

Rafał Topolski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 18 czerwiec 2010 - 10:39

Witam,

Załóżmy, że mam portfel zyskownych akcji. Sprzedaję je, czyli muszę zapłacić wysoki podatek

...ale mogę też w międzyczasie kupić spółkę wypłacającą dywidendę. Kurs spółki pikuje po "odcięciu dywidendy", ja realizuję stratę i zgarniam dywidendę. Gotówkowo wychodze mniej więcej na zero ale podatkowo MAM STRATĘ DO ODLICZENIA od zysków. Dzięki sztuczce przy większych kwotach angażownaych w takie operacje można zrobić sobie ładną "tarczę podatkową" na wiele lat.

Np. TPSA płaciła ostatnio 10% dywidendę a kurs spadł nawet mniej niż te 10%! Czyli można zarobić na tym nawet coś extra.

Niech ktoś mnie poprawi jeśli gdzieś się mylę. Wszelkie komentarze mile widziane.
  • 0

#2 Kamil Karpicki

Kamil Karpicki

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 24 czerwiec 2010 - 12:52

Wszystko pięknie tylko że DM odliczy Ci 19% podatku dochodowego od dywidendy. Wychodzi na to samo:).
Pozdrawiam
Kamil
  • 0

#3 Rafał Topolski

Rafał Topolski

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 czerwiec 2010 - 14:41

OK, mój optymizm uwzględniał tę kwestię :) Może pokażę na przykładzie:

1) ABS kupiony za 9,5. Dywidenda 75 gr/akcję.

2) Odcięcie dywidendy: 9,5-0,75 = 8,75 czyli w gotówce mam 8,75+0,75*(1-0,19) = 9,3575, jeżeli sprzedam natychmiast. Około 15 groszy mniej, co oczywiście wynika z belkowego.

3) Sytuacja jednak "komplikuje się" na lepsze, bo sprzedaję za 9,10 i... nie płacę przy tym żadnego podatku, bo sprzedałem przecież taniej niż kupiłem. 9,5>9,10

Gotówkowo jestem więc do przodu 9,5-(9,10+0,75*(1-0,19)) = 20 groszy/akcję. A podatkowo mam do odliczenia od dochodów stratę w wysokosci 40 gr/akcję :) Przy zaangażowaniu trochę większych kwot, z tych groszy robią się tysiące. Oczywiście to spekulacja ale faktem jest, że wyceny akcji przyzwoitych spółek prędzej czy później rosną i dywidendy im w tym nie przeszkadzają. Sytuacja, którą opisałem jest zresztą wzięta z życia.

Jest to niedoróbka prawna naszego kochanego prawodawcy czy czegoś tu nie zauważam? Jeśli to pierwsze, to wszyscy już pośmialismy się, czegoś nauczyli, więc uprzejmie proszę o skasowanie wątku odpowiednie organa :)
  • 0

#4 spider87

spider87

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 17:47

Jeśli akcje spadły np. o 1 zł a dywidendy zebrałeś 50 gr to masz stratę jak by na to nie patrzył więc nie bardzo rozumiem Twoje myślenie...

• 1

#5 arjaq

arjaq

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 69 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisany 25 kwiecień 2015 - 18:03

Ale to 0,75zł już było opodatkowane. Więc zapłaciłeś podatek od dywidendy. No i sprzedałeś akcje ze stratą. Nic nie ominąłeś, a jak chcesz coś odliczyć, to musisz teraz korzystnie sprzedać inne akcje. Tak, czy tak skarbówka weźmie swoje.

• 0