Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Instrumenty pochodne - strach, czy wyzwanie?

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
26 odpowiedzi na ten temat

#21 Grzegorz Włodarczyk

Grzegorz Włodarczyk

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 15:57

Jeszcze w kwestii opcji. Są one tyle ciekawe co niepewne, a to z uwagi na ich, nie do końca uregulowany, charakter prawny.

Wyróżniamy przecież "opcje giełdowe" (jedyne, które póki co pozostały - na WiG20) i te należy zaklasyfikować do kategorii praw pochodnych, ze wszystkimi tego konsekwecjami. Z kolei "opcje towarowe" mozna by zaklasyfikować do tzw. "Instrumentów finansowych innych niż papiery wartościowe" a mamy także przecież "opcje maklerskie" z gatunku "maklerskich instrumentów finansowych".

Dalej pojawia się rozróżnienie pomiędzy "opcją", "umową opcji" a "prawem opcyjnym", które też nie dla wszystkich jest do końca zrozumiałe.

Najciekawszą, wdg mnie, jest kwestia prawnego zdefiniowania umowy opcyjnej. Pojawiały się już koncepcje uznania jej za np.:
a) umowę przedwstępną ( przy umowie opcji rzeczywistej)
b ) umowę nienazwaną
c) umowę gry lub zakładu (przy opcjach typu nierzeczywistego. Koncepcja jest ciekawa, jednakże niejednoznaczne jest rozumienie w doktrynie charakteru umowy gry lub zakładu, a uznanie za taką umowy opcji niosłoby za sobą konsekwencję dość daleko idące, jako że umowy gry lub zakładu mają charakter zobowiązań naturalnych a co za tym idzie są niezaskarżalne. Całkiem zasadne wydaje mi się nieprzyjęcie przez doktryne takiego rozumienia umowy opcji - daje to inwestorom zabezpieczenie, którego byliby pozbawieni w przypadku uznania opcji za grę lub zakład).
d)różne koncepcje związane z uznaniem umowy opcji za umowę sprzedaży (np/ sprzedaży prawa majątkowego/ zawartej pod warunkiem zawieszającym/ z prawem odstąpienia)
e) ofertę ( np. o charakterze ciągłym/ wystawcy opcji z prawem odstąpienia).

Według mnie najrozsądnieszą koncepcją jest ta uznająca umowę opcji za umowę nienazwaną, chociaż dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby ustawodawca wprowadził do kodeksu cywilnego, obok różnych innych umów właśnie "umowę opcji" (jako, że opcji jest wiele "gatunków", nawet takie jak opcje leasingowe, czy opcje nabycia nieruchomości), wprowadzając tym samym nowy, normatywny typ umowy, co tak naprawdę usunęłoby (mam nadzieję :rolleyes: ) spory i wątpliwości dotyczące opcji. Podobno trwają prace (oczywiście nie w Sejmie ;) ) nad nowym kodeksem cywilnym i można mieć nadzieję, że zostanie tam wprowadzona "umowa opcji".
  • 0

#22 Janusz Miernik

Janusz Miernik

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 31 styczeń 2008 - 22:44

bardzo interesują mnie kontrakty terminowe, mam trochę wiedzy teoretycznej, ale nie rozumiem spraw technicznych związanych z zakupem kontraktu, kiedy kupić, co brać pod uwagę, sprawy związane z depozytem, czy jest może jakaś prosta publikacja na ten temat, lepiej gdyby było więcej uwag i przykładów praktycznych niż teorii
pozdrawiam
  • 0

#23 Grzegorz Włodarczyk

Grzegorz Włodarczyk

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 1 luty 2008 - 16:12

Polecam bezpłatne szkolenia nt kontraktów terminowych (i nie tylko): Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego i ewentualnie domów maklerskich, chociażby X-Trade czy IDM SA. Na szkoleniach nacisk jest kładziony głównie na aspekty praktyczne, choć oczywiście teoria nie jest pomijana. Można się na szkolenia zapisać przez formularze dostępne bezpośrednio na stronach w.w.
  • 0

#24 Bogusław Białek

Bogusław Białek

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów
  • Miejscowość:Łódź

Napisany 4 luty 2008 - 22:27

Witam.
Chciałbym prosić o adresy stron internetowych z rachunkami demo.
Pozdrawiam.
Bogusław Bialek.
  • 0

#25 Noname

Noname

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 71 postów

Napisany 8 luty 2008 - 11:24

Witam.
Chciałbym prosić o adresy stron internetowych z rachunkami demo.
Pozdrawiam.
Bogusław Bialek.

Chociażby www.xtb.pl .
  • 0

#26 Tobiasz Maliński

Tobiasz Maliński

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejscowość:Racibórz

Napisany 3 marzec 2008 - 16:25

Czy uważacie, że warto ulokować nieznaczną część swoich oszczędności np. w kontraktach terminowych na indeksy?

Oczywiście, że warto. Najpierw jednak proponowałbym dobrze poznać analizę techniczną. Tak naprawdę gra na rynku terminowym opiera się na takich samych podstawach AT jak na rynku kasowym. To jest naprawdę łatwe, wiem co mówię. Odrobina samodyscypliny i można zarabiać, zarabiać i jeszcze raz zarabiać. Co do nieznacznej kwoty pieniędzy......jaka ilość wg pana byłaby nieznaczną ilością pieniędzy zainwestowanych w futures? Ja przyjąłem dość ostrożną w strategię inwestycyjną w porównaniu z innymi graczami terminowymi. Przyjmuję, że jeden kontrakt futures przypada na 10 000 zł. Czyli jeśli mam na rachunku 10 000 zł to otwieram pozycję tylko w jednym kontrakcie. Jak zarobię kolejne 10 000 zł to będę mógł otwierać pozycję w dwóch kontraktach itp. Można powiedzieć, że to powolny proces gromadzenia kapitału, ale wcale tak nie jest. Dźwignia wbudowana tylko w jeden kontrakt daje możliwości zarabiania bardzo konkretnych sum. Taka strategia inwestycyjna nie dopuszcza do Margin Call (szczerze mówiąc trzeba byłoby być naprawdę gapiowatym graczem, żeby otrzymać margin call od maklera stosując zasadę 1 kontrakt na 10 000 zł).

Pozdrawiam.
  • 0
Dziś kreuje Twoje jutro
http://www.hyip-inwestycje.com

#27 benek

benek

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 11:01

w zupełności się zgodzę, wcześniej przy FWx1 liczyłem ok. 6 000 na kontrakt - teraz na1 trzeba mieć zabezpieczenie konta do 12 000. Ale bez systemu nie ma co wchodzić, a system to nie tylko parametry wejścia (co w zasadzie każdy potrafi określić). System to sposób wyjścia zwłaszcza gdy idzie w przeicwinym kierunku (dlatego stopy są obowiązkowe). I swoją drogą najlepiej skupić się tylko na kilku podstawowych wskaźniach AT (osobiście dane lubię skonfrontować z innymi AT)

• 0