Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Zysk na akcje - wypłata dywidendy vs Inwest. ind.

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Hubert Osiński

Hubert Osiński

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 listopad 2009 - 14:44

Jestem biernym II (inwestorem Indywidualnym).
Trochę chcę to zmienić :-)
Posiadam drobne ilości kilku spółek - marginalne ilości :-)
Ale chodzi mi bardzie o zasady.

Mam kilka pytań.
1. Jak to jest kiedy dana firma ogłasza "zysk na akcje" - to chyba nie oznacza jeszcze decyzji o wypłacie dywidendy?
2. Załóżmy, że jednak pojawia się decyzja o wypłacie dywidendy (wy wiecie to lepiej- ale przypuszczam, że niezmiernie rzadko występuje takie zjawisko??). Jak to się ma do inwestora indywidualnego?
a. Czy decyduje o tym, kiedy dany II nabył akcje (jak długo je posiada?), czy jeśli II nie posiadał akcji cały rok kalendarzowy to wtedy wypłata dywidendy (dalej zwana WD) nie należy się wcale, czy proporcjonalnie za dany "okres właścicielski"?
b. Czy II musi się sam "upomnieć/zgłosić" o swoją dywidendę, czy firma z automatu sama ją wypłaca?
3. Kiedy z reguły są wypłacane dywidendy za dany rok kalendarzowy?

Tylko się tu nie śmiać, że jak kryzys to ja dywidendy szukam :-)
Chodzi mi bardziej o egzekucję praw inwestora indywidualnego :-)
Z drugiej strony, zebrać w jedną grupę z własnym przedstawicielem inwestorów indywidualnych i wsadzić na stołek członka zarządu, to by było już ciekawe :-)
  • 0

#2 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 20:16

Jestem biernym II (inwestorem Indywidualnym).
Trochę chcę to zmienić :-)
Posiadam drobne ilości kilku spółek - marginalne ilości :-)
Ale chodzi mi bardzie o zasady.

Mam kilka pytań.
1. Jak to jest kiedy dana firma ogłasza "zysk na akcje" - to chyba nie oznacza jeszcze decyzji o wypłacie dywidendy?
2. Załóżmy, że jednak pojawia się decyzja o wypłacie dywidendy (wy wiecie to lepiej- ale przypuszczam, że niezmiernie rzadko występuje takie zjawisko??). Jak to się ma do inwestora indywidualnego?
a. Czy decyduje o tym, kiedy dany II nabył akcje (jak długo je posiada?), czy jeśli II nie posiadał akcji cały rok kalendarzowy to wtedy wypłata dywidendy (dalej zwana WD) nie należy się wcale, czy proporcjonalnie za dany "okres właścicielski"?
b. Czy II musi się sam "upomnieć/zgłosić" o swoją dywidendę, czy firma z automatu sama ją wypłaca?
3. Kiedy z reguły są wypłacane dywidendy za dany rok kalendarzowy?

Tylko się tu nie śmiać, że jak kryzys to ja dywidendy szukam :-)
Chodzi mi bardziej o egzekucję praw inwestora indywidualnego :-)
Z drugiej strony, zebrać w jedną grupę z własnym przedstawicielem inwestorów indywidualnych i wsadzić na stołek członka zarządu, to by było już ciekawe :-)

Witam Pana,

Ad 1. Zysk na akcje nie jest tożsamy z dywidendą. Miernik ten mówi jaki jest zysk netto podzielony przez liczbę akcji, a wiec ile zysku przypada na akcje. To z kolei może co najwyżej sugerować, jaką maksymalną kwotę spółka może przeznaczyć na dywidendę.

ad 2. Jesli jest decyzja o wypłacie dywidendy, to otrzymuje ją każdy akcjonariusz, niezaleznie od jego wielkości i zasobności portfela (chyba, że dana seria akcji nie jest jeszcze objęta dywidendą, ale to rzadkość). Zeby otrzymać dywidendę trzeba posiadać akcje w dniu, na jaki ustalono prawo do dywidendy (proszę pamietać o zasadzie T+3, ktora oznacza, że akcje bez prawa do dywidendy notowane są już na 3 dni przed terminem podanym przez spółkę. Przy czym srodki z dywidendy automatycznie trafiają na rachunek. Automatycznie pobrany jest również podatek.

ad 3. Spolka o dokladnej kwocie dywidendy powinna decydować dopiero po audycie sprawozdania rocznego. Do wyplaty dywidendy dochodzi w roznych terminach, nie ma tu reguły, ale wydaje mi się, że zazwyczaj w okolicy połowy roku.

Pozdrawiam
Piotr Cieślak
SII
  • 0

#3 Tomasz Bujak

Tomasz Bujak

Rekin giełdowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Miejscowość:warszawa

Napisany 11 styczeń 2010 - 17:20

Warto dodać iż wypłata dywidendy to reguła ... amerykańskich spólek giełdowych. Niestety w Polsce przyjeła się teoria iż dywidenda to badziej teoretyczny niż praktyczny skutek inwestowania. Wynika to m.in ze struktury akcjonariatu Większosciowi akcjonariusze najczęsciej w inny sposó czerpią korzyści ze spólek więc dywidenda im nie jest potrzebna.
  • 0

#4 Hubert Osiński

Hubert Osiński

Początkujący Inwestor

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 22 marzec 2010 - 18:34

Warto dodać iż wypłata dywidendy to reguła ... amerykańskich spólek giełdowych. Niestety w Polsce przyjeła się teoria iż dywidenda to badziej teoretyczny niż praktyczny skutek inwestowania. Wynika to m.in ze struktury akcjonariatu Większosciowi akcjonariusze najczęsciej w inny sposó czerpią korzyści ze spólek więc dywidenda im nie jest potrzebna.

Chodzi o to, aby pominąć mniejszościowych.....
  • 0