Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Akcja inwestor

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Andrzej Woć

Andrzej Woć

Inwestor średniozaawansowany

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 30 listopad 2008 - 17:52

Akcja inwestor trwa w Pulsie trwa już chyba z kwartał, więc ssi postanowiło z fanfarami do niej przystąpic, objąć patronatem, dążąc do przejrzystoci, wspierając inwestorów... Całe szczęście ze pojawia sie sii, bo sam puls chyba by nie dał rady odpowiadać na pytania - co zrobić z akcjami universalu??? Swoją drogą w PB tymi problemami zajmuje się pewnie 2 praktykantów przeznaczających 2 godz. dziennie na odpowiadanie ludziom "dlaczego bioton spada..."

A teraz ciekawostka - "wspólnie z ekspertami Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poproszą o komentarz prezesa spółki, analityków, prawników czy zarządzających instytucjami finansowymi." Skoro stowarzyszenie ma takich ekspertów, a także możliwości, to dlaczego ciągle odpowiada jedynie na pytania "w 2007r. miałem akcji za 10 tys. Teraz mam na rachunku jedynie 3,5 tys. Czy ktoś moze mi to wyjaśnić? "
  • 0

#2 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

Doświadczony inwestor, który niejeden krach już przeżył

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 8 grudzień 2008 - 19:34

Panie Andrzeju,

Chciałbym zauważyć, że cała akcja skierowana jest do inwestorów indywiudalnych, czyli tych, których reprezentujemy jako SII. Pytan w związku z akcją jest ogrom, akcja cieszy się bardzo duzym zainteresowaniem. Puls oraz SII zajmują się tylko tymi pytaniami, które pojawiają się najczęsciej i tymi, które wskazują na faktyczny, merytoryczny problem inwestora. Choć nie odpowiadaliśmy z Pulsem na zbyt wiele pytań o których Pan pisze (nie wiem skąd w ogole taka sugestia z Pana strony??????? nie rozumiem jej), to pomijając sam fakt, sądzę, że bezposrednia odpowiedź od zarządu na temat oceny sytuacji i przyczyn przeceny moze być dla inwestora cenną informacją. Oczywiście wiele zależy od jakości odpowiedzi zarządu.

Pozdrawiam
Piotr Cieślak
  • 0

#3 Andrzej Woć

Andrzej Woć

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 12 grudzień 2008 - 18:37

Proszę Pana

teraz to ja nie rozumiem co znaczy ze "wiele zależy od jakosci odpowiedzi zarządu". Czyli ze albo zarzadowi brak tej jakosci, albo nie z każdym się nią dzieli, albo nie na wszyhstkim się zarząd zna. Być może trzeba wykupić jakoś inną opcję, aby z tej "jakości" skorzystac. PRoszę o wyjaśnienie.

Pozdrawiam
AW
  • 0

#4 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 15:06

Panie Andrzeju,

Mówiąc o jakości wypowiedzi mam na myśli realia. Wystarczy przesledzić wypowiedzi przedstawicieli zarządów wielu giełdowych spółek, które nijak się miały do późniejszych realiów. Dla mnie skuteczną metodą oceny jakości wypowiedzi przedstawicieli zarządów jest bezpośrednia weryfikacja wcześniejszych wypowiedzi i ich konfrontacja z późniejszą rzeczywistością.
Przez jakość wypowiedzi rozumiem również zawartość merytoryczną przekazu. Czasami widać wyraźnie, że zarząd nie ma ochoty dzielić sie swoją wiedzą, a czasami wypowiedzi są lakoniczne, a nawet niezrozumiałe.

Pozdrawiam

Piotr Cieślak
SII
  • 0

#5 Andrzej Woć

Andrzej Woć

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 14 grudzień 2008 - 21:22

Tyle to ja też wiem. Każdy z resztą wie, że zarzad spółki moze powiedziec co chce. Dziwne byłoby zresztą usłyszeć od prezesa spólki X, że spólka X bedzie miała w przyszłym roku gorsze wyniki, wieksze zadłużenie i nizsze marże. Na waszej stronie dalej wiszą 2 pytania i odpwiedzi, ale najciekawsze jest cos innego.
Z jednej strony wspomina pan, ze wiele zalezy od tej jakosci odpowiedzi, a z drugiej na stronie sii ZAMIESZCZACIE AUTOPROMOCYJNE WYPOWIEDZI PREZESA SPÓLKI Petroinvest.
To niech pan w koncu wyjaśni jak to działa Z jednej stronny si radzi drobnym inwerstorom co mają zrobić. Z drugiej zamieszcza na swoich stronach historyjki, jak to spólka Petroinvest jest warta 200zł itp (czytaj - reklamę z ust zarządu), aby w razie czego powiedzieć, że "wiele zależało od jakości odpwiedzi zarządu".

Cały ten tekst pachnie artykułem sponsorowanym. A może pan cieślak wpadłby na pomysł, żeby jakos odfiltrować informacje płynące prosto ze spółki, przez pryzmat wiarygodności i rzetelności, zamiast zamieszczać wszystko jak leci na stronie, która ma pomagac inwestorom indywidualnym. Sam komentarz prezesa spółki to chyba jednak nie taka bardzo cenna informacja panie Piotrze. Przydałoby się jakieś sito, którego - jak można dociec - w artykulach sponsorowanych się nie stosuje. Po co więc to logo wielkiej akcji inwestor?
  • 0

#6 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 15 grudzień 2008 - 11:15

Tyle to ja też wiem. Każdy z resztą wie, że zarzad spółki moze powiedziec co chce. Dziwne byłoby zresztą usłyszeć od prezesa spólki X, że spólka X bedzie miała w przyszłym roku gorsze wyniki, wieksze zadłużenie i nizsze marże. Na waszej stronie dalej wiszą 2 pytania i odpwiedzi, ale najciekawsze jest cos innego.
Z jednej strony wspomina pan, ze wiele zalezy od tej jakosci odpowiedzi, a z drugiej na stronie sii ZAMIESZCZACIE AUTOPROMOCYJNE WYPOWIEDZI PREZESA SPÓLKI Petroinvest.
To niech pan w koncu wyjaśni jak to działa Z jednej stronny si radzi drobnym inwerstorom co mają zrobić. Z drugiej zamieszcza na swoich stronach historyjki, jak to spólka Petroinvest jest warta 200zł itp (czytaj - reklamę z ust zarządu), aby w razie czego powiedzieć, że "wiele zależało od jakości odpwiedzi zarządu".

Cały ten tekst pachnie artykułem sponsorowanym. A może pan cieślak wpadłby na pomysł, żeby jakos odfiltrować informacje płynące prosto ze spółki, przez pryzmat wiarygodności i rzetelności, zamiast zamieszczać wszystko jak leci na stronie, która ma pomagac inwestorom indywidualnym. Sam komentarz prezesa spółki to chyba jednak nie taka bardzo cenna informacja panie Piotrze. Przydałoby się jakieś sito, którego - jak można dociec - w artykulach sponsorowanych się nie stosuje. Po co więc to logo wielkiej akcji inwestor? Panie Andrzeju,

Panie Andrzeju,

Wyprowadzam Pana z błedu. Akcja Inwestor nie jest dla SII przedsięwzięciem komercyjnym. Nie czerpiemy z tego tytułu korzyści finansowych. Jak Pan zapewne zauważył pytania w Akcji Inwestor są różnego pokroju (sugeruje przejrzeć wcześniejsze). W przypadku Petrolinvestu bardzo wielu inwestorów chciało usłyszeć opinie zarządu i ją usłyszało. My jej nie promujemy, a jedynie dajemy możliwość by inwestorzy ją przeczytali (jedni się cieszą, że mogli przeczytać, a drudzy nie. Nie dogodzimy wszytskim).
Proszę jednak zwrócić uwagę również na rekomendacje giedlowe. Publikowane są na kilkunastu portalach, ale to, że ktoś zaleca "kupno" nie oznacza, że inwestor musi te akcje nabyć. Tak samo tutaj, skoro Prezes twierdzi, że akcje są warte tyle i tyle to nie oznacza, ze inwestor musi kupować te akcje.

Przyznałbym Panu pełną rację, że nie należy publikować tego tekstu, ale tylko wtedy gdyby tekst opierał się na wywiadzie. Jeśli czytał Pan uważnie cały artykuł, to zapewne widział Pan jednak poniższe wypowiedzi. Czy one przypadkiem nie deprecjonują zapędów Prezesa?

- Na początku notowań papiery spółki wyceniano absurdalnie wysoko. Teraz wycena jest bardziej racjonalna, ale czy skrajnie niska to trudno powiedzieć. Na pewno w wyniki bije spadek cen ropy, który obniża wartość złóż i przyszłą rentowność produkcji. Do tego niekorzystny może być spadek popytu na produkty ropopochodne – przyznaje Piotr Cieślak, analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Bessa i spadek cen ropy to nie wszystko.
- Duży wpływ na kurs mają czynniki nie do końca związane z rynkiem ropy. Mam na myśli chociażby nowe emisje akcji czy wejście kazachskich inwestorów. Co więcej, czynniki ryzyka w tym biznesie są większe, niż jeszcze kilka miesięcy temu. To wydaje się oczywiste, bo inna jest rentowność przy cenie ropy bliskiej 150 dolarów za baryłkę, a zupełnie inna, kiedy spadła poniżej 50 dolarów – ocenia Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.
otencjalnym ryzykiem mogą być problemy z finansowaniem inwestycji.
- Petrolinvest nie posiadając na razie cash flow i musi posiłkować się chociażby środkami z emisji. A kiedy warunki na rynku są coraz trudniejsze, trudniej będzie zachęcić inwestorów do obejmowania akcji z kolejnych emisji – dodaje Kamil Kliszcz.

Czy widzi Pan powyżej elementy promujące, bądź zachęcające do zakupu Spółki?

Taka forma artykułu połączona z wywiadem daje inwestorowi mozliwość poznania zarówno opiniii anakityków, jak i zarządu. Do inwestora należy z kolei analiza faktów. Proszę więc również o odrobinę obiektywizmu, a nie twierdzenia, że artykuł jest promocją. W mojej opini takie stwoerdzenie ma się nijak do rzeczywistości. Artykuł zawiera poglądy różnych stron rynku.

Pozdrawiam
Piotr Cieślak
  • 0

#7 Andrzej Woć

Andrzej Woć

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 23:09

Panie Piotrze

po raz kolejny uzywa pan stwierdzeń bez poparcia ich konkretnymi argumentami. Wyjaśnienie typu - "to nie tak kotku" chyba nikogo nie przekonają po seryjnie zamieszczanych tekstach reklamowych. Najciekawsze jest to, że jako próbę wyjaśnienia wkleja mi pan jaks wycinek, takze pana autorstwa. Nie wiem z jakiego okresu pochodzi ten komentarz, i nie wiem tez co chce pan po raz kolejny dość naiwnie udowodnić. Z tekstu wynika, że po silnych spadkach stwierdza pan to co już kazdy wie - spółka była droga, a teraz silnie spada.

Jeszcze jedno pytanie, czy w ssi pracuje/przebywa ktos jeszcze oprócz piotra cieslaka, czy to już komplet?
  • 0

#8 Piotr Cieślak (SII)

Piotr Cieślak (SII)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 62 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 11:09

Panie Andrzeju,

Nie zamierzam wdawać się w dalszą dyskusję.
Jedynie dodam, że moje wypowiedzi oraz innych analityków były zamieszczone w gazecie zaraz obok wywiadu z Prezesem Petrolinvestu.

Pozdrawiam i zyczę spokojnych Świąt

Piotr Cieślak
  • 0